Vítězové Adapterra Awards 2024

Šestý ročník soutěže Adapterra Awards pořádaný Nadací Partnerství a Integra Constulting ocenil projekty, které významně přispívají k adaptaci na změnu klimatu v české krajině a městech. Veřejnost i odborná porota letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze pořadatelé soutěže vyhlásili v rámci konference Voda a veřejný prostor 6. listopadu v Praze.

Odborná porota určila vítěze tří hlavních kategorií: Krajina, Budovy a Sídla. V první zvítězila vydařená Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku, která zvýšila retenci vody v krajině, nastartovala původní rašeliniště a podpořila biodiverzitu. Zástupci KRNAP si za to odnesli i finanční odměnu 100 tisíc korun na rozvoj dalších adaptačních opatření od partnera soutěže Nestlé Česko.
Ocenění v kategorii Sídla získala Kompletní zelená proměna města Úvaly, které je svým komplexním přístupem k plánování a péči o zeleň inspirací i pro další české radnice. “Moderní trendy zahrnují hospodaření s dešťovou vodou, úspornější údržbu zeleně a výsadbu rostlin odolných vůči změně klimatu i nehostinnému městskému prostředí," vysvětlují zástupci Ateliéru Šteflovi. Na příští opatření si město odneslo 50 tisíc korun od společnosti Heidelberg Materials, která je dalším z partnerů soutěže.

V kategorii Budovy odbornou porotu nejvíce zaujala Administrativní budova FORTEMIX Paskov z pera architektonického Projektstudio EUCZ. Porota ocenila zejména opětovné využití materiálů jako jsou palety a unimobuňky. To snížilo nejen náklady na stavbu, ale také uhlíkovou stopu celého projektu. Má i estetickou hodnotu. "Recyklace materiálů a zelená řešení ve výstavbě nejen šetří zdroje, ale také vytváří příjemné pracovní prostředí, které se stalo oblíbeným místem pro zaměstnance," poukazuje za architekty Radka Ulmanová. Jako odměnu za výhru si odnáší přenosnou elektrocentrálu Growatt Infinity 1500 darovanou partnerskou společností SOLSOL. Ta se dá použít jak při kempování venku, tak při výpadku proudu pro napájení elektronických zařízení.

Speciální kategorie

Porota hodnotila také projekty spadající do speciální kategorie letošního ročníku zaměřené na Průmysl. Cenu si odnesla firma Kloboucká lesní za svoji moderní administrativní budovu postavenou výhradně z materiálů vyrobených přímo na místě – na lince vzdálené ani ne sto metrů od samotné stavby. "Dřevo je nejprostší a nejstarší stavební materiál. Způsob jeho zpracování je však ryze současný. Použity jsou profily BSH – vlajková loď našich produktů," přibližuje za firmu David Vidomus. Také ta si za odměnu odnáší přenosnou elektrocentrálu od SOLSOL.


Do online hlasování o Cenu sympatie se zapojilo 9 588 lidí. Nejvíce letos u veřejnosti s počtem 2 750 hlasů zabodovala Zahrada Panorama. Z bývalého řepkového pole ji vytvořili manželé Halamovi, nechybí v ní zelená střecha, hospodaření s vodou, extenzivní seč a další šetrné postupy a technologie a za to si odnáší 50 tisíc korun od partnera soutěže společnosti Deloitte.

Cenu KIA „Soulad člověka s přírodou“ získal projekt Přeměna lomu svaté Anny v přírodní zahradu. Za dlouholeté úsilí a vydařenou proměnu dříve zanedbaného místa v zelenou oázu klidu protkanou přírodě blízkými opatřeními si Viktor Mačura odnáší možnost zapůjčení elektrovozu modelu EV9 včetně dobíjecí karty Kia Charge na jeden týden.

Zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Fotografie: Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down