Historické prameny o existenci vinic a vinařství v Kutné Hoře a okolí sahají do přelomu jedenáctého a dvanáctého století. Nejstarším záznamem o vinařství v okolí Kutné Hory je zmínka o Malínu v Kosmově kronice z roku 1101. Šiřiteli myšlenky zakládání vinic byly tehdejší kláštery, zejména sedlecký (založený roku 1143 českým pánem Miroslavem z Cimburka), který pěstoval révu na stráních neškaredických, pernštejnských, kaňkovských a za Lorcem.
K výraznému úpadku vinařství dochází po bitvě na Bílé hoře, v období třicetileté války, kdy vlivem válečných nepokojů vinice pustly a ležely ladem. K poklesu výměry docházelo i za panování Habsburků, nejen z důvodu zrušení omezení dovozu, ale i vlivem měnícího se stylu života (docházelo k rozvoji průmyslu a pivovarnictví, levné pivo vytlačilo náročnější výrobu vína). V roce1912 se ještě nachází vinice na Sekmáru, zahradě proti Jezuitské koleji.
S novodobou obnovou vinic v Kutné Hoře započal v roce1977 tehdejší podnik Státní statek Čáslav výsadbou trati Na Sukově. Nyní se v této lokalitě nachází 5 ha plodných vinic. Další výsadba proběhla v roce1996 na trati Pod hřbitovem, kde jsou 2 ha. Mezi nejvhodnější odrůdy pro tuto oblast patří Tramín červený a Svatovavřinecké.
Současnou historii píše vinařská firma Vinné sklepy Kutná Hora, s. r. o. Tato mladá společnost vznikla v roce 2002, kdy převzala hospodaření od podniku Vitamína, družstva ovocnářů Kutná Hora. Postupně dochází k obnově vinohradů a výměně zastaralé technologie, takže kvalita vína brzy dozná výrazného zlepšení. Cílem společnosti je výroba kvalitních vín na úkor kvantity. Majitel firmy, Stanislav Rudofský, k tomu dodává. „Celý český vinohradnický region je na severní výspě možného pěstování révy vinné a toho si musí být vědom jak vinař, tak i konzument. Nelze očekávat od našich severních vín takovou plnost a extraktivnost jako u vín jižních. Na druhé straně zase tato oblast umožňuje produkovat svěží, odrůdově typická vína. V příznivých letech je možné zde docílit i skvostů, které se mohou rovnat s tím nejlepším z celého světa. Proto, chceme-li připravit kvalitní vína, musíme sklízet zdravé a vyzrálé hrozny s limitovaným výnosem, mít špičkovou technologii a opírat se o zkušenosti našich vinařů.“
Nejen pěstování, ale i propagace
Okružní vinařská stezka v délce 6 km propojuje historické centrum Kutné Hory s vinohrady na severním okraji města. Zpřístupňuje tak návštěvníkům málo známou tvář Kutné Hory, totiž pěstování révy vinné, které zde má dávnou tradici. Celou trasu lze absolvovat na kole nebo pěšky. Začátek stezky je v centru Kutné Hory na Palackého náměstí, přímo před sídlem Informačního centra. Odtud se vydáte podle dopravního značení ulicí Na Sioně, Vladislavovou, Jiřího z Poděbrad a Zvonařskou k přechodu pro pěší, kde kolo musíte převést. Tím se dostáváte z centra města na méně frekventované komunikace a stoupáte na kopec Sukov (285 m.n.m.), který také dal jméno vinohradu. Zde je příležitost k prohlédnutí vinohradu, občerstvení se sklenkou vína a seznámení se s naučnou částí – databankou mnoha odrůd révy vinné a různých typů vedení révy. Možná právě odtud je nejhezčí pohled na historickou Kutnou Horu. Smyslem stezky je ukázat, že víno není strohý průmyslový produkt, ale rodí se z půdy, a než se dostane do lahví a na stůl konzumenta, stojí to mnoho úsilí a poctivé práce vinaře.
A na samém závěru poznávacího výletu lze tato vína i koupit ve vinotéce u Kameného domu. Stanislav Rudolfský klade na úroveň prodeje a spokojenost návštěvníků stejně velký důraz jako na vlastní pěstování a zpracování. Pro zájemce je připravena i řízená ochutnávka osmi vzorků vín s výkladem sommeliera. Aktivita majitele tímto ale nekončí. Velmi přínosnou se ukázala i spolupráce na přípravě kutnohorských Svatováclavských slavností, které jsou určeny pro širokou veřejnost. V rámci této události se uskutečnila Přehlídka a ochutnávka vín mělnických, roudnických, litoměřických, karlštejnských a mnoha dalších, včetně vín kutnohorských. Účastníci se přesvědčily, že víno ke Kutné Hoře patří od nepaměti a spoluvytváří soubor tradičních hodnot, ke kterým se tak rádi vracíme.