12.04.2023 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři testují kolektivní imunitu rostlin

Vinařská skupina Bohemia Sekt při letošní výsadbě vinic experimentuje s kolektivní imunitou rostlin. V Sedleci poblíž Mikulova na Břeclavsku vysazuje 11 hektarů speciálně vyšlechtěných odolnějších PIWI odrůd. Ve vinici kombinuje jejich výsadbu s běžnými odrůdami a testuje tak, zda zafunguje také ochrana méně odolných odrůd před houbovými chorobami, uvedl ředitel vinohradnictví skupiny Libor Výleta.

Rezistentní nebo PIWI odrůdy jsou speciálně vyšlechtěné odrůdy révy vinné, které jsou odolnější vůči nemocem, jako jsou padlí révové, plíseň révová, šedá plíseň, i klimatickým změnám. Jejich chuť bývá pro konzumenta k nerozeznání od klasických evropských odrůd, které se v Česku pěstují stovky let. Při pěstování těchto odrůd se používá méně přípravků na ochranu rostlin, kvalita a množství hroznů ale zůstává stejné. Méně chemických zásahů se projevuje i na odolnosti vůči suchu.

Největší vinařská skupina v Česku chce v současnosti otestovat, zda kombinace běžných a PIWI odrůd v jednom vinohradu pomůže ochránit i méně odolné odrůdy před chorobami. V nové výsadbě se blok odolné odrůdy střídá s blokem běžné. „Tímto postupem chceme otestovat, zda zafunguje kolektivní imunita rostlin. Předpoklad je, že odolná PIWI odrůda vytvoří pomyslnou hradbu, která zabrání šíření houbových chorob na další rostliny, a to i na klasické odrůdy,“ uvedl Výleta.

První PIWI odrůdy vysadila Bohemia Sekt v roce 2009 v okolí Bzence a s jejich pěstováním plánuje pokračovat. Obliba odolných odrůd révy vinné v posledních letech stoupá, mimo jiné i kvůli klimatickým změnám a problémům se suchem. V současnosti tvoří PIWI odrůdy asi pět procent celkové plochy vinic v Česku, za posledních deset let se ale jejich plocha zpětinásobila.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down