Od začátku dubna se objevují v keřích zimostrázů aktivní housenky zavíječe zimostrázového, které škodí svým žírem. Doporučujeme všem, kteří vlastní keře zimostrázů / krušpánků, aby nyní zvýšili svou pozornost a provedli pečlivě kontrolu svých keřů. Kombinací monitoringu a včasného ošetření lze dojít k významnému zredukování tohoto invazního škůdce.
Od víkendu meteorologové očekávají výrazné oteplení, které může urychlit vývoj škodlivých organismů na okrasných rostlinách. U zimostrázů (Buxus spp.) tak hrozí napadení housenkami zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis), jehož výskyt je v ČR stále častější.
Jakmile housenky dosáhnou 4.–6. larválního instaru, jsou nejcitlivější na aplikaci přípravků a ochranný zásah je v této fázi nejúčinnější.
Doporučené přípravky a způsob aplikace
K regulaci zavíječe je možné použít:
- registrované chemické přípravky proti housenkám a žravým škůdcům okrasných rostlin,
- nebo selektivní biologické přípravky na bázi Bacillus thuringiensis.
Biologické přípravky působí cíleně – narušují trávicí soustavu housenek, které do několika minut přestávají žrát a během několika dnů hynou.
Při aplikaci doporučujeme opatrně rozevřít keře, aby se postřik dostal i dovnitř, kde housenky často přebývají.
Vždy je nutné postupovat v souladu se zásadami správné praxe v ochraně rostlin a dodržet pokyny uvedené na etiketě přípravku.
Zavíječ může udeřit znovu – buďte ve střehuZkušenosti z předchozích let ukazují, že ani jednorázové ošetření nemusí stačit. Zavíječ se může vrátit i tam, kde byl již jednou zlikvidován. Pravidelná kontrola vitalitu keřů buxusu je proto nezbytná.
Zdroj: Rostlinolékařský portál
Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová