Na konci listopadu 2006 proběhlo v Senátu slavnostní setkání zástupců sídel, která věnují příkladnou pozornost péči o životní prostředí. Uspořádala je Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, v jejímž čele stojí senátorka Ing. Václava Domšová. Česká republika totiž vloni završila jubilejní pátý rok účasti v prestižní evropské soutěži zabývající se problematikou odpovědnosti za životní prostředí Entente Florale Europe (Kvetoucí sídla).
V evropské soutěži Entente Florale Europe reprezentuje každou z dvanácti zúčastněných zemí vždy jedno město a vesnice. Na setkání v Senátu byly již tradičně vyhodnoceny tři obce nejúspěšnější v oblasti péče o životní prostředí – držitelé Zelených stuh soutěže Vesnice roku, které v jednotlivých krajích vybrala odborná komise. Vítězná obec bude zastupovat Českou republiku spolu s městem z téhož kraje na mezinárodním klání v roce 2007.
Reprezentovat bude Zálší
Krajští vítězové se v celostátním kole umístili v následujícím pořadí:
1. obec Zálší, kraj Jihočeský
2. obec Těšetice, kraj Olomoucký
3. obec Němčovice, kraj Plzeňský
Uznání samozřejmě patří i ostatním držitelům zelených stuh – obcím Ledčice (kraj Středočeský), Třebeň (Karlovarský), Chotiněves (Ústecký), Vlastibořice (Liberecký), Obědovice (Královéhradecký), Osík (Pardubický), Kaliště (Vysočina), Vážany nad Litavou (Jihomoravský) a Suchá Loz (Zlínský).
Součástí slavnostního setkání v Senátu bylo také poděkování všem sídlům, která od roku 2002 reprezentovala Českou republiku v evropské soutěži. Ing. Václava Domšová, organizační tým Entente Florale CZ a zástupci Ministerstva životního prostředí a Ministerstva pro místní rozvoj předali děkovný certifikát následujícím městům Frýdek – Místek, Prachatice, Brno, Litomyšl a Plzeň a obcím Telecí, Svatý Jan nad Malší, Únanov, Písečná a Svojšín.
Zpívající lípa z Telecí
Vyvrcholením setkání byla slavnostní výsadba potomka (čtyřletého semenáče) památné Lukasovy zpívající lípy z Telecí v Pardubickém kraji na pražském Vyšehradě. Obec Telecí je příkladná svým vztahem k životnímu prostředí, respektem k místním hodnotám a citlivou péčí o krajinu. V roce 2002 byla prvním zástupcem České republiky v evropské soutěži Entente Florale Europe a získala stříbrnou medaili. Manželé Dvořáčkovi zde před lety koupili chalupu s památnou Zpívající lípou, starou více než 700 let. Její název osvětluje pověst ze 17. století. V dutině kmene lípy tajně opisoval za třicetileté války stařeček Jiroušek Bibli Kralickou. Aby nevynechal některé pasáže žalmů, potichu si je prozpěvoval. Vítr rozechvíval větve mohutného stromu, jejich zvuk se mísil se zpěvem a krajem tiše prostupoval zpěv lípy. O strom se majitelé za pomoci Správy CHKO Žďárské vrchy pečlivě starají. Semenáč sami vypěstovali a spolu s obcí Telecí zastoupenou starostou Jaroslavem Bednářem jej slavnostně darovali Národní kulturní památce Vyšehrad. Stromek i s certifikátem pravosti převzala její ředitelka Mgr. Miloslava Havelková. Na území vyšehradské královské a knížecí Akropole, v místě, kde stával přemyslovský palác, vysadili vzácný stromek zástupci soutěžících sídel, senátor Ing. Josef Novotný, manželé Dvořáčkovi, zástupci NKP Vyšehrad, autor projektu „obnovy území Královské a knížecí akropole na Vyšehradě“ architekt Orakar Kuča, zástupci CHKO Žďárské vrchy, zahradnických firem, odborů životního prostředí městských částí Prahy a další návštěvníci Vyšehradu.
Výsadbou potomka památného stromu byla na Vyšehradě započata tradice. Potomky svých památných stromů budou mít právo zde vysadit i další města a vesnice, která budou myšlenku osobní odpovědnosti za svůj kraj šířit prostřednictvím programu Kvetoucích sídel u nás i za hranicemi země. Vyšehradská zpívající lípa bude po věky připomínat nám i dalším generacím slavnostní akt vzdání holdu lidské odpovědnosti za krajinu, za vzácné dědictví odkazu předků a za prostředí, ve kterém je nám dopřáno žít.