01.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vermikompostománie - laboratoř hledá zájemce do studie

V rámci výzkumu Laboratoře půdní organické hmoty (Ústav půdní biologie a biogeochemie, BC AV ČR, v. v. i.) se vědci dlouhodobě zabývají projekty zaměřenými na zlepšení kvality a zdraví půd, a tedy na zvýšení produkce plodin. Nyní plánují zapojit 20 zájemců z řad široké veřejnosti, kteří pomohou při provedení pěstebního květníkového pokusu. Během května dostane každý zájemce startovací set, obsahující květináče, půdu, semena balkonových rajčat a hrášku, substrát vermikompostu a roztok žížalího čaje společně s přesným návodem na provedení pokusu

Substrát vermikompostu vzniká zpracováním bioodpadu žížalami a jeho vedlejším produktem je žížalí čaj, tedy tekutý živný roztok. Vermikompostovat se dá v podstatě veškerý bioodpad vyprodukovaný městskými domácnostmi, proto je vermikompostování vhodným způsobem využití bioodpadu, ale i snížení jeho množství v komunálních odpadech.

Vzniklé produkty, tedy substrát vermikompostu a žížalí čaj, mohou být následně využity pro pěstování plodin na záhonech na zahrádkách, ale i v květnících na balkonech. Ačkoliv předchozí pilotní studie zaměřená na testování vlivu substrátu vermikompostu a žížalího čaje na kvalitu půdy a růst plodin (papriky a fazole) byla zaměřena jen na malý počet rostlin, přinesla slibné výsledky.

Nyní je ale potřeba tyto výsledky ověřit na větším počtu opakování a u dalších plodin. BC AV ČR plánuje tedy tuto studii rozšířit a to v rámci občanské vědy. Do studie by se mělo zapojit 20 zájemců z řad široké veřejnosti, kteří pomohou při provedení pěstebního květníkového pokusu. Během května dostane každý zájemce startovací set, obsahující květináče, půdu, semena balkonových rajčat a hrášku, substrát vermikompostu a roztok žížalího čaje společně s přesným návodem na provedení pokusu. Pokus bude každý zájemce provádět u sebe doma, přičemž bude průběžně hlásit postup a výsledky svého úsilí. Po skončení pokusu během letní sezóny zaznamená růst a plodnost rostlin a dopraví půdu do Laboratoře půdní organické hmoty, kde budou analyzovány její fyzikální, chemické a mikrobiologické parametry, vypovídající o zdraví a kvalitě půdy. Následně proběhne vyhodnocení pokusu a výsledky budou prezentovány široké veřejnosti formou videí na webových stránkách Biologického centra a formou prezentací a posterů během popularizačních akcí (např. na MakerDay 24. 6. 2023, Zemi živitelce 24.-29. 8. 2023 nebo MakerFair 10. 9. 2023).

Zapojte se do studie a pomozte prokázat prospěšnost vermikompostování !*

Podmínky účasti ve studii: 

  • bydliště v Českých Budějovicích
  • možnost pěstovat rostliny v květnících na krytém balkoně nebo krytém místě na zahradě
  • možnost věnovat se pokusu po celou dobu (květen – srpen)

Přihlašovací formulář

Termín přihlašování do 11. 5. 2023

Oznámení o výběru vhodných účastníků studie 12. 5. 2023

Úvodní schůzka k zahájení studie 15. 5. 2023

Zdroj: BC AV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down