06.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velkoplodé odrůdy dřínu

Dřín je sice opomíjenou, ale v moderním sadařství z pohledu ekonomiky i velmi zajímavou kulturou. Moderní odrůdy již nemají střídavou plodnost, naopak mají vysoké výnosy díky značné velikosti plodů a jsou také velmi odolné vůči mrazu i jarním mrazíkům. Přes nesporné zdravotní aspekty plodů a dobrou adaptabilitu k našemu klimatu (jde o domácí druh) se delší čas nevěnovala šlechtění tohoto druhu potřebná pozornost.

V současnosti jsou genofondové sady dřínů bohužel spíše vzácností. Sbírky kultivarů či jejich šlechtění nalezneme hlavně na Ukrajině, v Polsku, Bulharsku, Turecku, Gruzii, Armenii, Azerbajdžánu, Rakousku a na Slovensku. Menší sbírkou disponuje také Mendelova univerzita v Brně. Na našem trhu se v současné době z velkoplodých odrůd dřínu objevují nejčastěji ty, které mají původ na Ukrajině, a proto se na tyto odrůdy zaměříme. Většina těchto odrůd byla vyšlechtěna nebo selektována Světlanou Valentinovnou Klimenko. Velmi atraktivní jsou velké plody protáhlé (eliptické) a zvláště pak hruškovitého tvaru. Typická barva plodů je červená, ale začínají se prosazovat i barvy světle červené (až růžové), žluté a „oranžové“.

Nejranější ze žlutoplodých dřínů v kolekci je Aleša (syn.: Alesha, Alosza). Jde o semenáč nalezený v roce 1996 poblíž města Vinnycja (střední Ukrajina) a následně vegetativně rozmnožený. Není bujně rostoucí a dorůstá zhruba do 2 m jako rozložitější keř. Plody jsou pravidelně soudečkovitě oválné, zářivě žluté, s tenčí, ale dostatečně pevnou slupkou. Délka plodů je kolem 2 cm, šířka 1,5 cm, průměrná hmotnost mezi 3,5–5 g. Stopka plodu je dlouhá asi 0,6 cm. Pecka je poměrně malá (asi 0,5 cm) a zaujímá s 0,5 g zhruba 11 % hmotnosti plodu. Plody zrají na přelomu července a srpna. Plodnost starších keřů je dobrá a pravidelná, kolem 12–15 kg.

Odrůda Radost (syn.: Radosť) vzešla z křížení Syretskyj (14-3-18) x 6-3-9 v roce 1967, semenáč pak byl vyselektován v roce 1976 a v roce 2000 již byla odrůda na Ukrajině oficiálně uznána. Roste bujněji do 3,3 m, koruna je až diskového tvaru. Plody jsou široce oválného tvaru, velmi tmavě červené barvy. Délka plodů je zhruba 3 cm, šířka 1,8 cm, průměrná hmotnost 5,5 g. Stopka plodu je dlouhá asi 1,3 cm. Pecka je dlouhá kolem 1,7 cm a s 0,5 g zaujímá zhruba 10,6 % hmotnosti. Má zvláštní rohlíkovitý tvar. Plody zrají velmi raně, na přelomu července a srpna. Plodnost starších keřů je výborná, kolem 45–50 kg.

Odrůdy dřínu v ČR

V našich podmínkách se nejčastěji setkáváme s velkoplodými odrůdami Jolico či Fruchtal nebo i staršími odrůdami jako Devín či Titus (původem z Bojnice, Československo). V genofondu Mendelovy univerzity v Brně se udržuje a sleduje i několik ekotypů českých jako Drnovický, Juranský, Olomoucký, Ruzyňský, Sokolnický, Tišnovský a žlutoplodý Chaloupecký. Obecně se tato skupina vyznačuje menší velikostí plodů, jejich průměrná hmotnost se pohybuje jen okolo 2,5–3 g, avšak zajímavě se jeví jejich chuťové vlastnosti.*

Text a foto Ing. Libor Dokoupil, Ph.D., Ing. Radek Sotolář, Ph.D.,

Mendelova univerzita v Brně, Zahradnická fakulta v Lednici

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 6/2021 s tématem měsíce Ovocnářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down