23.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velkokvěté muškáty opět v módě

Společnost Sempra Flora, s. r. o., Holice v Čechách vznikla v roce 1997. Přibližně před osmi lety přivezla na výstavu Flora Olomouc poprvé představit rostliny Pelargonium grandiflorum. Nejeden laický návštěvník i odborník se divil, proč Sempra Flora vystavuje tyto rostliny? Měli pocit, že velkokvětým muškátům dávno odzvonilo a že jsou staromódní. Nyní se ukazuje, že i přes počáteční rozpaky si tyto květiny našly na trhu významné místo.

Květiny našich babiček – i tak lze bez nadsázky nazvat velkokvěté muškáty Pelargonium grandiflorum, které po letech opět získaly své místo na slunci. To konec konců ke svému růstu a bohatému kvetení taky ve velké míře potřebují. Sempra Flora za ně již dvakrát dostala ocenění od Svazu květinářů a floristů na jarní etapě výstavy Flora Olomouc. Společnost produkuje řízky, zakořenělé řízky, polohotové a hotové rostliny a stromky.

Původ a vzhled
Pelargonium grandiflorum – hybridy původně vznikly jako kříženci druhů P. cucullatum, P. cordifolium a P. grandiflorum. První šlechtění byla provedena v Anglii, dále pak v Německu a Francii. Někdy je tento muškát zařazován jako Pelargonium x domesticum – královská pelargónie, ale nyní se používá název P. grandiflorum. Dnešní velkokvětá pelargónie je pravidelná, kompaktní keříkovitá rostlina, která snadno dřevnatí. Listy má srdčité, pilovité, tmavě zelené, na dotek drsné. Květy jsou nyní už rozmanitého tvaru. Od velkých plných se zvlněným okrajem až po drobné jednoduché miniaturních odrůd. Přesto je květ Pelargonium grandiflorum ze všech muškátů největší a nejnápadnější. Barevná škála přechází od čistě bílé přes růžovou, světle fialovou, červenou, fialovou až po téměř černou. Některé odrůdy jsou jednobarevné, jiné s různobarevným okem, kresbou či skvrnami. Kromě odstínů žluté a modré u ní najdeme všechny ostatní.

Kvetení a pěstování
Okolo kvetení P. grandiflorum se traduje mnoho polopravd. Po dlouhé době zkoumání a po vyzkoušení různých metod a způsobů pěstování vás můžeme seznámit se svými zkušenostmi. Původně jsme začínali pěstovat velmi staré odrůdy. Ty jsme v sedmdesátých letech získali od zahradníka, který rušil svoji soukromou zahradu. Po roce 1990 se k nám dostal sortiment odrůd původního českého šlechtění ze Státní odrůdové zkušebny v Dobřichovicích. To bylo v době, kdy o české odrůdy přestával být v konkurenci importovaného zboží zájem. Byli jsme přesvědčeni, že odolné a na naše podmínky adaptované odrůdy, by měly byt základem pěstovaného sortimentu. Pochopitelně každý milovník květin stále pátrá po novinkách, proto je nutné sortiment dál rozšiřovat.
Nejstarší odrůdy se vyznačují mohutným vzrůstem a robustní stavbou rostliny. Aby dobře nakvetly, je nutné do jejich pěstování zařadit chladnou periodu. Naproti tomu moderní odrůdy jsou většinou menší až střední rostliny, kterých se na pěstební plochu vejde víc a lze tak jejich výrobu zefektivnit. Také ke svému nakvétaní nepotřebují nutně chladnou periodu. Můžeme je tedy umístit i v teplejším skleníku spolu s rostlinami náročnějšími na teplo. Přesto ani těmto odrůdám neuškodí, zařadíme-li na konec února či počátkem března období s teplotami od 7 – do 12 stupňů Celsia. Máme-li možnost ve skleníku mít pouze tyto rostliny, případně rostliny stejně málo náročné na teplo, nejenže ušetříme nemalou částku peněz za vytápění, ale rostlinám v žádném případě neublížíme, ba naopak. Muškáty jsou kompaktnější, bohatěji kvetou, ekonomika jejich pěstování se zlepší. Běžně začínají tyto muškáty nakvétat od konce dubna až do poloviny května. Požadujeme-li dřívější nekvetení, musíme fotoperiodicky účinným osvětlováním od poloviny ledna kulturu nasvítit, např. žárovkami instalovaného příkonu 50 W/m2.
V létě kvetení podporuje umístění rostlin na plné slunce. Mají rády výrazný teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, pak kvetou bez problému až do podzimu. Nutná je přiměřená zálivka a vydatné hnojení během vegetace na květ. Jsou citlivé k přehnojení dusíkem, pak sice narostou krásné veliké rostliny, ale vykvetou jen nasazená poupata a další nenasadí. Když se to pak spojí s umístěním rostlin ve stínu nebo přímo v bytě, tak mohou být zákazníci zklamáni krátkou dobou kvetení.Velkokvěté muškáty milují slunce! Samozřejmě na jaře je musíme otužit a ven je postupně dáváme do stínu nebo v dny, kdy je zataženo. Naopak na co si musíme dát mimořádný pozor je voda. Pelargonium grandiflorum nesnáší přemokření, zalévání přes květy v chladném počasí a hlavně je musíme chránit před dlouhotrvajícími dešti!
Množení můžeme začít jakmile rostliny přestanou kvést, většinou od srpna do února. Řízky zakořeňujeme pomocí stimulátorů. My máme dobré zkušenosti s gelovými stimulátory, které na řízku dobře ulpívají, ale nikdy neutvoří krustu, která pak zabrání prorůstání kořínků. Zakořenělé řízky sázíme do speciální zeminy pro pelargonie do květináčů o průměru 11 až 12 cm. Počáteční hustota je 65 až 80 rostlin na m2. Později je rozestavujeme až na konečný spon 25 – 30 x 25 – 30 cm, tj. 10 až 16 rostlin na m2. To už jde o nakvetlé rostliny. Příliš hustý spon rády nemají. Z ekonomického hlediska je výhodné pěstovat menší rostliny, kdy jich můžeme na plochu umístit víc. Záleží i na požadavcích zákazníků, jakou velikost rostlin požadují. Zda drobnější – tedy i levnější rostliny, nebo luxusní velké a tudíž i dražší květiny.
Hnojení v kultuře začíná po dobrém zakořenění mladých rostlin. Nejprve hnojíme hlavně dusíkem, aby rostliny narostly. Protože se už dostáváme do zimního období, dál přihnojujeme hnojivem bohatým na draslík, protože ten podporuje vyzrávání pletiv a tím odolnost proti chladu a zhoršeným podmínkám v zimě. Koncem února začínáme hnojit na květ, tedy zvýšenou dávkou fosforu. Dnes je velice snadné i pro začátečníky se v hnojení orientovat. Například při hnojení v systému hnojiv Kristalon jde o tento model: Kristalon START – Kristalon PODZIM – Kristalon PLOD A KVĚT.
Koncentrace se pohybuje od 0,1 do 0,2 %, podle stáří kultury a frekvence hnojení. Doporučuji slabší dávky , ale častěji , tedy jednou týdně.

Ochrana
Ochrana před chorobami a škůdci začíná už při nákupu mladých rostlin. Sadba musí být zdravá, bez napadení. Z houbových chorob je nejběžnější plíseň šedá – Botrytis cinerea. Zde hlavně musíme upravit pěstební podmínky. Snížit vzdušnou vlhkost ať už větráním, zvýšením teploty, nebo rozestavením rostlin. Aktivní ochrana pak spočívá v postřiku fungicidy, např. přípravky Rovral flo, Ronilan a dalšími. Občas se mohou vyskytnout listové skvrnitosti – proti těm platí postřik Dithanem, Captanem aj. Velkokvěté muškáty jsou velmi často napadány molicí. Dnes jsou však už k dispozici přípravky s účinkem i na vajíčka tohoto nepříjemného hmyzu a mimo to mají dlouhodobý účinek v rostlinách. Proto je boj s molicí úspěšný. Přípravků je celá řada např. Mospilan, Nurelle D, Actellic 50 EC + Applaud 25 WP. Tyto kombinace s úspěchem používáme. Je nutné přípravky střídat a pamatovat, že jeden postřik nestačí. Vždy je potřeba ošetření provádět třikrát až čtyřikrát v rozestupech 5 až 10 dní, podle rychlosti vývoje predátora. Napadení mšicemi nebývá časté, ale i to se může objevit. Vhodné přípravky jsou NurelleD, Pirimor aj.
Je možné používat i regulátory růstu, a to 0,3 % roztok Stabilanu 750 SL. Aplikujeme dva až tři krát, není ale nutný.

Dobré rady
Většinu odrůd Pelargonium grandiflorum můžeme pěstovat nejen jako hrnkovou květinu, ale i jako rostlinu na kmínku. Pěstování trvá o rok déle. Mladé rostliny musíme v hustém sponu bez zaštípnutí pěstovat do požadované výšky kmínku. Při tom průběžně odstraňujeme listy a postranní obrost a postupně přesazujeme – až do květináčů o průměru 15 cm. To jsou ovšem pouze transportní nádoby. Protože stromek se jako kbelíková rostlina pěstuje více let, je potřeba k stabilitě rostliny použít konečný květináč minimálně o průměru 25 cm. Od začátku vyvazujeme kmínek k opoře, pod korunu vzrostlého stromku musíme dát také kruhovou konstrukci, neboť vítr je velkým nepřítelem těchto krásných rostlin.
Závěrem nutno zdůraznit, že některé mýty o anglických muškátech (amerických, francouzských, koukolových a kdoví jak jinak se lidově nazývají) jsou na škodu jejich oblíbenosti a jsou příčinou i nižšího zájmu o ně. Proto je nezbytné svým zákazníkům dobře poradit. Ne tedy kvetoucí rostliny zbytečně chránit před sluncem, ale naopak. Plné slunce a rozdíl teplot mezi dnem a nocí podporuje kvetení po celou sezónu. V zimě nedávat muškáty do zimy a do tmy, ale raději je po podzimním sestřižení dát do bytu a třeba častěji zaštípnout. Trvalé chladno v kombinaci s tmou anglické muškáty nemají rádi. Optimální je samozřejmě světlá chladná místnost. A úplně poslední rada: po sestřižení určitě nedávat rostlinu do chladna, ale umožnit jí, aby se její rány zacelily. To ovšem platí o všech rostlinách.

Běžně pěstované odrůdy
‘Bílá‘ – květ je čistě bílý, bez očka. Má bohatou násadu poupat, dobře kvete celou sezónu. Počátek kvetení nastává od začátku května. Odrůda je středně vzrůstná, hodí se i na pěstování stromkové formy.

‘Bílá s okem‘ – má květ čistě bílý s výrazným, tmavě růžovofialovým očkem. Kvete bohatě od konce dubna, ale ranost nakvétání je podmíněna chladnou periodou. Rostlina má středně mohutný vzrůst, je vhodná i pro pěstování na stromkovou formu. Je náchylná na výskyt molice.

Růžová – ‘Baletka‘ – má velký, zvlněný, světle růžový azalkovitý květ. Pro vykvetení není potřebná chladná perioda, přesto nakvétá od konce dubna. Rostliny jsou většího, kompaktního vzrůstu, mohou se používat i pro pěstování na kmínku.

Růžovofialová – ‘Grand slam lavander‘ – je to nejranější odrůda v našem sortimentu a vykvétá od poloviny dubna. Barvu má výraznou, nebledne, s tmavším očkem. Rostliny jsou menšího vzrůstu, porost bývá velmi vyrovnaný.

‘Světle fialová s okem‘ – v barvě květu se podobá předcházející odrůdě, liší se však v poupěti, vzrůstem i raností. Je to mohutná rostlina obzvlášť vhodná do velkých nádob, je možno ji pěstovat i na kmínku. Protože se jedná o jednu z nejstarších českých odrůd, je velmi odolná proti chorobám a vyhovuje jí spíš klasická technologie s chladnou periodou. Nakvétá až počátkem května.

‘Světle fialová s bílým lemem‘ – drobnější, jednoduše kvetoucí rostlina s mnoha květy v květenství. Má bohatou násadu poupat. Začíná kvést později – okolo poloviny května, zato však kvete vytrvale až do zámrazu. Je to odrůda s vyšším vzrůstem a je výborná na pěstování na kmínku.

Růžová s tmavým okem – ‘Teufelis ideal‘ – větší rostliny, porost je vyrovnaný, mají pravidelný tvar. V nakvétání je středně raná, vykvétá na počátku května, barevná poupata jsou už na konci dubna. Dobře se z ní pěstují i stromky.

‘Červenofialová‘ – původní česká odrůda staršího typu. Přesto výborně nasazuje na květ. Má ráda chladnou periodu.V květu je pozdnější, nakvétá počátkem května. Má výraznou zářivou barvu. Narůstají větší, košaté rostliny, výborně se z ní daří pěstovat i stromky.

Jasně červená – ‘Grand slam‘ – velmi raná odrůda žádané jasně červené barvy s bohatou násadou poupat. Nevyžaduje chladnou periodu, po studeném období ale kvete bohatěji. Rostliny jsou středně velké, kompaktní. Hodí se i k pěstování menších stromků.

Růžově červená s tmavou skvrnou – ‘Javorina‘ – odrůda z původního československého sortimentu. Dobře nasazuje poupata a poměrně raně vykvétá. Má výrazně zubatý okraj listů, dobře větví do šířky, není proto vysoká a nehodí se ani k pěstování na kmínku.Nepotřebuje chladnou periodu.

Oranžově červená s tmavou skvrnou – ‘Zuzana‘ – středně raná a středně velká odrůda s jasně červeným poupětem a světlejším květem. Rostliny tvoří kompaktní pravidelné keříky. Studenou periodu nutně nevyžaduje, pro pěstování na kmínku není příliš vhodná.

Jahodová s bílým okem – ‘Sunreisse‘ – atraktivní barva květu, kompaktní keříky, vyrovnané rostliny. Nabízena v omezeném množství, protože koření obtížněji než ostatní odrůdy.

Sametově červená se světlejším lemem – ‘Lord bute‘ – zajímavá barva květu, bohatá násada poupat, nepotřebuje chladnou periodu.Vytváří střední užší rostliny, vhodná pro stromkovou formu.

‘Fialová s černým okem‘ – rostliny jsou středně velké. Kvete později, ale efektně. Jde o spolehlivou odrůdu vhodnou i pro pěstování na kmínku. Vyhovuje jí chladná perioda, ale není na ní plně závislá.

Červená s černým okem – ‘Dr. Lambert‘ – velmi pěkná, nápadná a spolehlivá odrůda kompaktního vzrůstu. Má výrazně zubatý list. Chladnou periodu nepotřebuje. Je raná, počátek kvetení je na konci dubna, pak spolehlivě kvete celou sezónu.

‘Růžová s bílým okem‘ – jde o středně ranou odrůdu, která spolehlivě vykvétá a nepotřebuje chladnou periodu. Rostliny jsou středně velké, lze ji použít i pro pěstování na kmínku.

‘Karmínová‘ – spolehlivě nakvétající odrůda s pěkným, tmavým květem. Nepotřebuje chladnou periodu. Vytváří menší kompaktní vyrovnané rostliny. Není vhodná pro pěstování na kmínku. V květu je středně raná, kvete však spolehlivě celou sezónu.

Mini odrůdy
‘Maceškovitá‘ – má velmi zajímavý květ podobný macešce. Nasazuje spoustu poupat a výborně nakvétá. Patří mezi středně rané odrůdy, počátek kvetení je na začátku května. Rostliny jsou středně velké, pravidelné, výborně se hodí i pro pěstování na kmínku.

‘Mini světle fialová‘ – drobný květ je bělavě fialkový s výrazným očkem. Rostliny bohatě větví, tvoří nízké, husté keříky, které překrývají nádobu a spolehlivě kvetou od dubna až do listopadu. Je možno z nich vypěstovat i stromky, ovšem za delší dobu, neboť má poměrně slabé výhonky.

‘Mini růžová s okem‘ – drobný zajímavý květ s výrazným očkem a růžovými skvrnkami. Vytváří drobné bohatě kvetoucí rostliny, vhodné jako hrnkové. Použít se dají i pro pokojové bonsaje. Kvete bohatě celou sezónu.

Nejen sortiment Pelargonium grandiflorum je možné shlédnout například v rámci Dnů otevřených dveří, které se budou konat 29. a 30. června 2007 v sídle Sempry Flory v Holicích v Čechách. Jste srdečně zváni.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down