Italské město Padova, známá především ze slavného Shakespearova dramatu Romeo a Julie, je od ještě slavnějších Benátek vzdálená co by kamenem dohodil. Dvakrát do roka si zde dávají dostaveníčko všichni ti, co mají co do činění se školkařstvím a vším, co k němu patří.
Díky pozvání Italské obchodní komory jsem měl možnost v polovině září zavítat do Padovy osobně a prohlédnout si mezinárodní veletrh školkařství a vybavení nesoucí název Flormart/Miflor. Jeho organizátory jsou veletrhy PadovaFiere a Fiera Milano. Cesta malým letadlem do Benátek byla příjemná a trvala asi dvě hodiny, z letiště do Padovy pak autem necelá hodinka. Samotné výstaviště v Padově se nachází téměř v centru – na starobylé náměstí je to přibližně 15 minut chůze. Jeho rozloha činí 70 000 m2, z toho 35 000 je plocha krytá. Zájem o letošní podzimní veletrh byl velký, a to jak ze strany vystavovatelů, tak i návštěvníků. Padovské výstaviště za tři dny trvání veletrhu navštívilo 36 tisíc platících návštěvníků, z toho 44 % jich bylo ze zahraničí.. Úctyhodný byl také počet vystavovatelů – 1315, z toho 204 zahraničních z 24 zemí světa, což potvrzuje důležitost tohoto mezinárodního veletrhu.
Padovské výstaviště se skládá z několika pavilonů, které byly zcela zaplněny. Jednotlivé expozice hýřily nápady a všude vládl čilý obchodní ruch. Povětšinou u sklenky dobrého italského vína se zde sjednávaly nové kontrakty nebo jen utužovaly ty staré. K vidění zde bylo vše, co obor školkařství nabízí, a to nejen sazenice květin, keřů, užitkových a léčivých rostlin, ale i vzrostlých stromů, doplňkového materiálu – zahradní nábytek, vodní zařízení, kámen až po chemii, stroje a technické vybavení a nádoby. V rámci veletrhu se uskutečnila i řada jednání a pracovních setkání, na kterých hlavními diskutovanými tématy bylo: Kvalita veřejných parků a zahrad, Hortikulturální léčba, Tradice italské terakoty či Vliv životního prostředí na obnovu biomasy.
Skutečným mezníkem 49. ročníku veletrhu Flormart/Miflor byla kolektivní zahraniční účast z Německa, Francie, Holandska, Španělska a Vietnamu. Významná byla také přítomnost obchodníků ze zahradních center z Rakouska, Chorvatska, Spojených arabských emirátů, Francie, Německa, Velké Británie, Polska, České Republiky, Slovenska, Švýcarska, Maďarska, Ruska a USA. Co se týče samotného trhu i nadále v Evropě přetrvává propad poptávky, pro první půlrok 2004 byl předpoklad na hlavních evropských trzích 10 – 20 %. Nyní prodejci touží obnovit znovu růst prodeje v roce 2005.
Vyvrcholením veletrhu byl slavnostní večer spojený s předáváním cen nejlepších vystavovatelům a za nejlepším produkty. Například v sekci „Nejvýznamnější rostlinná inovace“ bylo uděleno ocenění společnosti Planta sas of Bressanone (Bolzano, Itálie) za odrůdu Pink Cloud Petunia, vyznačující se krásou květenství, dlouhodobostí kvetení a odolností vůči dešti a vysokým teplotám. Ocenění významu bylo uděleno firmě Piante Faro di Carruba di Riposto (Catania, Itálie) za sicilskou agáve, rostlinu s elegantním tvarem listů svázanou s místními tradicemi a zařazenou opět do pěstování. Dále byla tato cena udělena společnosti Flora Artistica of Montichiari (Brescia, Itálie) za guzmánii Theresa pro její tříbarevné hroznovité květenství menší oproti originálu. Za zmínku stojí také ocenění v sekci Inovativní produkty určené pro tvorbu a uchování zelených prostor a zahrad, které získala firma Merlo spa of Cervasca (Cuneo, Itálie) za hydrostatický kontejner Cingo, určený pro široké spektrum využití, což ho činí extrémně univerzálním i v náročném terénu.
Dva pavilony byly vyhrazeny floristům a floristickým potřebám. Zde měly své zastoupení i významné italské floristické časopisy a konaly se zde i předváděčky předních italských floristů.
Další setkání profesionálů v oboru školkařství se uskuteční v Padově v únoru příštího roku. Jeho návštěva určitě bude stát za to. U nás si zřejmě na veletrh podobných rozměrů budeme muset ještě chvíli počkat. Bude to vyžadovat stabilizaci sektoru a hlavně spojení dnes příliš roztříštěných sil a zájmů.