Vývoj nových enzymů, fotosyntézu, optiku pro vesmírné použití nebo studium romských komunit zasažených válkou podpoří čtyři granty Evropské výzkumné rady (ERC). Vědci z Akademie věd ČR (AV ČR) v následujících pěti letech získají více než 200 milionů korun na své výzkumy. Informovala o tom dnes AV ČR v tiskové zprávě. O granty si žádalo celkem 2313 vědců, získalo je 328 expertů.
Tomáš Pluskal z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR získal grant na projekt TerpenCode. Využívá strojové učení k překonání dosavadních omezení při vývoji enzymů. "Pokroky v této oblasti jsou zatím omezené, ale pokud uspějeme, můžeme vytvořit efektivnější a ekologičtější způsoby výroby léčiv, biopaliv nebo vůní," uvedl.
Optiku odolnou ve vesmíru i vůči extrémním podmínkám vyvíjí Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Povede projekt COINED zaměřený na zkoumání tenkých vrstev na optických površích. Ty hrají klíčovou roli ve vesmírných aplikacích a výkonných laserech, kde musejí odolávat extrémním podmínkám, například UV záření či mechanickému namáhání. Projekt má potenciál zabránit selhání optiky v družicových systémech, kde oprava není možná.
Martin Fotta z Etnologického ústavu AV ČR uspěl s projektem RAW, který zkoumá, jak válečné konflikty ovlivnily příbuzenské vztahy romských komunit z Ukrajiny, Iráku, Sýrie a bývalé Jugoslávie. Cílem je porozumět tomu, jak Romové přizpůsobují své rodinné struktury v extrémních podmínkách války a poválečné obnovy.
Evoluce fotosyntézy
Fotosyntézou a mořskými řasami se bude zabývat Elisabeth Hehenbergerová z Biologického centra Akademie věd ČR. Obdržela grant na výzkum evoluce fotosyntézy. Studuje mořské řasy, které kradou fotosyntetické organely, takzvané plastidy, a využívají je ve svůj prospěch. "Tento proces může objasnit klíčové otázky o vzniku fotosyntézy a inspirovat další technologie v zemědělství, energetice i ochraně přírody," uvedla vědkyně.
Každý z vědců v následujících pěti letech obdrží na svůj projekt 51 milionů korun.
Prestižní granty ERC jsou udělovány vědeckým projektům z Evropy. Jsou celosvětově považovány za velmi prestižní, většina takto financovaných projektů přinesla zásadní objevy. Česká republika dlouhodobě dosahuje v získávání grantů ERC v porovnání s ostatními státy podprůměrných výsledků.
Evropská výzkumná rada je elitní grantovou organizací EU, která vznikla v roce 2007. Finanční podporu uděluje v oblasti přírodních, fyzikálních, technických, společenských a humanitních věd.*
Zdroj: ČTK