Vědci se učí číst rostlinám myšlenky: Projekt Greenhouse 4.0 pro monitorování rostlin ve sklenících 

Vědci z Agronomické a Provozně ekonomické fakulty na letošním ročníku agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích představili v rámci projektu Greenhouse 4.0 inovativní technologii, která by mohla přinést revoluci v péči o rostliny ve sklenících. Tento systém umožňuje sledovat fotosyntézu, zavlažování a celkové zdraví rostlin, což přispívá k přesnějšímu monitoringu a úsporám. Zároveň díky automatizaci poskytuje rostlinám optimální podmínky k růstu. 

Cílem vědců je co nejvíce zautomatizovat pěstevní procesy. Využívají k tomu metod monitoringu – hyperspektrálních kamer a akustickou emisi. Zaměřují se na indoor pěstění rostlin, monitorují zalévání a detekci plevele, vlhkost vzduchu a půdy a množství oxidu uhličitého v atmosféře skleníku. 

Jednou z klíčových funkcí systému je senzor, který zaznamenává, jak intenzivně rostlina využívá sluneční energii k fotosyntéze, a také detekuje, zda má rostlina dostatek vody nebo trpí suchem. Systém na základě těchto dat automaticky upravuje podmínky ve skleníku. Tento přístup umožňuje rostlinám růst v optimálních podmínkách, čímž se zvyšuje jejich úroda. „Z grafů lze přesně vidět denní cyklus rostliny. Křivka roste a klesá v závislosti na intenzitě slunečního světla,“ vysvětluje Vlastimil Slaný z Agronomické fakulty „Senzor dokáže zaznamenat i změny způsobené závlahou nebo suchem, což může být užitečné v automatizovaných sklenících,“ dodává. 

Detekce nemocí rostlin pomocí hyperspektrální kamery 

Další inovací je využití obrazových dat z hyperspektrální kamery a jejich zpravování pomocí nástrojů AI a strojového učení. „Kamera snímá rostliny i mimo viditelné spektrum. Tím umožňuje detekci skrytých chorob, což může výrazně přispět k ochraně úrody a předcházení ztrátám,“ popisuje Robert Rouš z Ústavu informatiky Provozně ekonomické fakulty.

Projekt Greenhouse 4.0 vzniká ve spolupráci Mendelovy univerzity a soukromé společnosti s podporou Technologické agentury ČR. Pokud vývoj bude pokračovat bez komplikací, první automatizovaný skleník s touto technologií by mohl být uveden do provozu během následujících pěti let. 

Zdroj: PEF MENDELU

logo PEF MENDELU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down