26.03.2007 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědci chtějí zastavit výzkumu genetických modifikací stromů

Univerzita University of Abertay Dundee ve Velké Británii provádí od roku 1992 pokusy s geneticky modifikovaným jilmem Ulmus procera s cílem vytvořit linie jilmů rezistentní vůči chorobě nazvané grafióza jilmů. Práci financuje organizace Forestry Commission. Univerzita byla nucena obhajovat svůj program genetického modifikování stromů po výzvách delegátů na konferenci UN po moratoriu na tuto techniku.

Jeden ze spolusignatářů tohoto požadavku, genetik Dr. Richard Steinbrecher z Federation of German Scientists uvedl, že potenciální vliv geneticky modifikovaných stromů na lesy a lesní společenstva je z globálního hlediska vážný a nebezpečný. Není dostatek vědeckých údajů a je velmi důležité, aby se zastavily všechny introdukce do přírody, aspoň do té doby, dokud takové údaje nebudou k dispozici.
Představitelé univerzity na svou obhajobu sdělili, že exempláře tohoto stromu jsou pěstovány pouze v laboratorních podmínkách. Jilm Ulmus procera ve Velké Británii nenasazuje životaschopná semena, a proto neexistuje žádné nebezpečí ze sprášení pylem. Univerzita popřela, že pokusy byly prováděny v tajnosti, jak bylo publikováno v tisku, a dodal, že tento projekt se vůbec nepřiblížil komercializaci.
Výzkum genetické modifikace byl ve Velké Británii realizován také na topolu pro potřeby papírenského průmyslu, na eukalyptu a na jabloni pro potřeby ovocnářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down