V letošním žebříčku nejcitovanějších vědců světa Clarivate Analytics tvoří téměř třetinu ze všech českých zástupců současní či bývalí pracovníci Botanického ústavu AV ČR. Opětovné zařazení Petra Pyška a Jana Pergla na tento prestižní seznam dokazuje, že ekologie invazí patří mezi nejúspěšnější vědecké obory v ČR s velkým mezinárodním dosahem.
Americká společnost Clarivate Analytics zveřejnila jako každým rokem seznam 1 % nejcitovanějších vědců světa (Highly Cited Researchers). V letošním roce zahrnuje téměř 6700 jmen ze 70 zemí a 21 výzkumných oblastí. Seznam vznikl na základě analýzy publikací z let 2011 až 2020 podle databáze Web of Science.
Z deseti špičkových vědců působících v České republice, kteří jsou na seznamu pro rok 2021 uvedeni, jsou hned tři z Botanického ústavu AV ČR. Petr Pyšek z Oddělení ekologie invazí figuruje na seznamu od roku 2014, kdy začal být zveřejňován, Jan Pergl z téže skupiny opakovaně již několik let. Třetím zástupcem Botanického ústavu je Francesco de Bello, který zde působil do roku 2018 v Oddělení funkční ekologie. Všichni jsou zařazeni v kategorii Environment and Ecology, která zahrnuje 202 nejcitovanějších vědců v tomto oboru. Letos již není uveden Vojtěch Jarošík, který před osmi lety předčasně zemřel, ale až do loňského roku byl dalším zástupcem Oddělení ekologie invazí.
Oddělení ekologie invazí vzniklo na půdě Botanického ústavu v roce 2005. Bylo zapojeno do celoevropských programů zaměřených na invazní druhy, stálo u zrodu první celosvětové databáze naturalizovaných rostlin (GloNAF), provozuje databázi nepůvodních rostlin české flóry, studuje teoretické základy invazního procesu a klasifikace zavlečených druhů, zabývá se makroekologickými zákonitostmi rozšíření nepůvodních druhů, principy invazibility stanovišť a příčinami invazního chování druhů. Studuje také jednotlivé významné invazní druhy české flóry. Terénní výzkum je kombinován s experimentálními přístupy a využíváním historických údajů.
Petr Pyšek je botanik, ekolog a invazní biolog, věnující se především výzkumu globálních zákonitostí invazí či významu stanovišť v invazích rostlin, ale zabývá se také biodiverzitou africké savany. Je držitelem řady tuzemských i mezinárodních ocenění, autorem stovek odborných článků, několika knih a dlouhodobě patří k nejproduktivnějším a mezinárodně nejcitovanějším českým vědcům. V loňském roce byl vedoucím týmu, ve kterém shromáždil nejvýznamnější světové vědce zabývající se biologickými invazemi. Ti varovali před rostoucí hrozbou související s invazními nepůvodními druhy a zdůraznili, že je naléhavě nutné učinit kroky k prevenci jejich šíření. Ukazují také, jak biologické invaze a jejich důsledky souvisejí s dalšími aspekty globální změny, jako jsou klima, využívání krajiny či mezinárodní obchod. Studie byla zveřejněna v prestižním časopise Biological Reviews, stala se součástí celosvětové iniciativy Scientists Warning to Humanity a podíleli se na na ní vědci ze třinácti zemí. Petr Pyšek je v databázi nejcitovanějších vědců zařazen na základě spoluatorství 26 článků, jež v letech 2011–2021 dosáhly statutu Highly Cited a několik z nich je citováno více než tisíckrát.
Jan Pergl se v Oddělení ekologie invazí zabývá vedle výzkumu invazních rostlin také jeho propojením s praxí. Spolupracuje například s Ministerstvem životního prostředí, zasedá v panelu Evropské a Středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO) a působí jako zástupce ČR ve vědeckém fóru Evropské komise pro invazní druhy.
Francesco de Bello se v rámci Oddělení funkční ekologie podílel na zdokonalení metod pro poznání funkční bohatosti rostlinných společenstev. Poznání funkční bohatosti umožňuje pochopit, zda jsou druhy ve společentvu náhodným výběrem z druhů vyskytujících se v oblasti nebo se do rostlinného společenstva dostaly proto, že mají nějaké specifické funkční vlastnosti.*