Oceněný snímek Ve stínu kakaovníku režiséra Stanislava Komínka z mezinárodního filmového festivalu AGROFILM poukazuje na životní podmínky pěstitelů, nedostatek dělníků pro sklizeň a problém dětské práce či kácení deštných pralesů. Zároveň ukazuje dopady certifikace Fairtrade na jejich podnikání a jak lze zlepšit situaci pomocí družstev a získání certifikace FAIRTRADE.
„Výrobci čokolády se vždycky snaží ve světe hledat co nejlevnější původ suroviny pro výrobu svého kakaa, zároveň se však chtějí co nejvíce uspokojovat poptávku spotřebitelů, kteří se zajímají o původ kakaa“, říká Dr. Jiří Hejkrlík z výzkumné skupiny Cooperative Research Group, který je zároveň pedagogem na FTZ ČZU v Praze a členem správní rady Fairtrade ČS.
„A za tímto účelem vzniká řada etických soukromých certifikací – jako RAINFOREST ALLIANCE(RA) nebo UTZ, která má již téměř 30% podíl na trhu s kakaem. Nicméně není příliš silná v boji proti chudobě a neobsahuje pravidla pro garantovanou minimální cenu nebo příplatek na rozvoj komunity či farmáře,“ dodává Hejkrlík.
Film byl natáčen na Pobřeží slonoviny, odkud pochází 40 procent světové produkce kakaa a získal cenu za nejlepší zpracování mezinárodního tématu na festivalu Agrofilm.*
Zdroj: FTZ ČZU