Na Slovensku, nedaleko hranic s Českou republikou, leží královské město Skalica. To je sídlem společnosti Zahradníctvo Skalica. Na 2,5 hektarech moderních zasklených ploch se věnují produkci hrnkových květin určených k přímému prodeji či dopěstování.
Zahradnictví ve Skalici navazuje na původní komunální, respektive technické služby. V roce 1995 je dnešní majitel Ing. Stanislav Seman získal do nájmu a v průběhu 16 let zde vybudoval moderní a prosperující zahradnický podnik. Po jeho boku stojí v současné době vedoucí Jaromír Absolín, který má na starosti obchod a plánování výroby. Přesunul se sem ze společnosti Agro Brno Tuřany.
Původní skleníkový areál (o ploše 1,5 ha) je doposud využíván. Rekonstrukce areálu ve Skalici probíhala v průběhu předchozích dvou let a ještě není u konce. Byly vystaveny moderní repasované skleníky nizozemského typu s automatickým řízením o ploše 1 hektaru. K dispozici jsou energetické či temnící clony, závlaha – příliv a odliv, mlžící zařízení, vytápění (spodní topení), větrání, přisvětlování; velkou předností jsou propracované přesuny materiálu. Vše je řízenou automatikou. Ve sklenících funguje jeřáb, který je schopen přesunout celý stůl s kulturou bez fyzického přispění obsluhy.
Samozřejmostí je uzavřený okruh zálivkové vody. Dešťová voda z celého areálu je shromažďována ve vodním rezervoáru, odkud putuje po filtraci zpět do skleníků. Případné výpadky vody jsou kryty ze studny. Skleníky jsou vytápěny kotli, v kterých se spaluje štěpka. Původně využívaný plyn funguje v současné době pouze jako záložní zdroj.
I péče o venkovní plochy je řízena počítačem. Nachází se na nich jak běžný tak specializovaný školkařský materiál určený ke kompletaci dodávek.
Společnost disponuje vlastní laboratoří, ve které se probíhají rozbory substrátů a pěstovaných kultur.
2,2 milionu rostlin za rok
Mladý rostlinný materiál nakupují do Zahradníctva Skalica od mnoha různých dodavatelů. Nakoupené rostliny jsou umístěny v množárnách. Tyto plochy disponují mj. přisvětlováním a spodním vytápěním (vegetačním). Rostliny jsou později z množárny vyexpedovány a rozprostřeny na stoly ve sklenících, a to buď na konečný spon nebo nahusto s tím, že se do porostu bude muset ještě jednou zasahovat a rostliny přesunovat. To samozřejmě představuje další náklady na kulturu.
Jedna sekce skleníku obsahuje 29 stolů a zaujímá plochu 300m2. Díky maximálnímu využití automatiky připadá na obsluhu 20 sekcí ve skleníku pouhý jeden pracovník. I proto je možné, že o celý areál ve Skalici pečuje pouhých 13 zaměstnanců, v sezóně podpořených brigádníky. Po ukončení jakékoliv kultury jsou stoly vydesinfikovány a opět směřují do provozu.
V současné chvíli kapacita množáren nestačí pokrýt potřebnou produkci, plánují tedy jejich rozšíření o dalších 1300 metrů čtverečních. S tím logicky stoupnou požadavky na plochy k dopěstování. I ty se tedy budou rozšiřovat zhruba o další hektar.
Mezi kultury, se kterými se ve zdejším provozu můžeme setkat, patří dvouletky (0,5 milionu ks ročně), letničky a balkonovky (zhruba 1 000 000 kusů v 80 až 100 druzích), různé bylinky a sukulenty okrasné listem. Nevyhýbají se ani sadbě zeleniny (60 tisíc kusů rajčat a paprik) či jahod. V průběhu léta přichází na řadu chryzantémy multiflory (200 tisíc) na venkovních i vnitřních plochách. Na ně navazují kultury bramboříků a poslední kulturou v rámci roku jsou poinsetie (200 tisíc, z 90 % červeně se barvící odrůdy). Ze střediska dohromady vyexpedují 2,2 milionu rostlin za rok.
Zhruba 20 procent těchto rostlin je prodáno k dopěstování, 80 % z nich je dopěstováno do prodejních velikostí. Rostliny ze Skalice směřují především do Čech a na slovenský trh. Do 30 % se řadí mezi odběratele obchodní řetězce, hlavními odběrateli jsou na základě závazných objednávek zahradníci. Společnost disponuje dvěmi vlastními vozy.
Zhruba 80 procent řízkovanců pochází z vlastních matečnic. Ty jsou každým rokem obměňovány. Matečnice jsou nakupovány od různých pěstitelů jak zakořenělé tak nezakořenělé.
Mnoho zajímavých témat
Koncem června proběhl na plochách zahradnictví den otevřených dveří spojený s přednáškami. Mezi přednášející se zařadili zástupci společností, se kterými ve Skalici spolupracují – BB com, s. r. o., Volmary GmbH, Symbiom, s. r. o., či Netafim Slovakia, s. r. o.
Záhradníctvo Skalica nakupuje od loňského roku 90 % substrátů právě od společnosti BB com. Společnost BB com spolupracuje s mnoha českými i slovenskými zahradnictvími a vedle profesionální řady substrátů nabízí i substráty pro hobby pěstitele pod značkou Florcom. Ty byly v loňském roce inovovány, došlo ke změně minerálních složek tak, aby substráty lépe držely vodu. Substráty jsou vyráběny v Letohradě, kde BB com disponuje 6,5 hektary ploch, na kterých je umístěna výrobní linka na substráty a dvě linky balicí. Novinkou v sortimentu společnosti jsou trávníková osiva. Trávníky z tohoto osiva vynikají nízkým vzrůstem a tedy nízkými nároky na sečení. Zaujme i jejich netradiční modré zabarvení.
Přednášky ze všech směrů
Základem výroby je nákup kvalitního mladého rostlinného materiálu. Zahradnictví Skalica spolupracuje s mnoha dodavateli, pro společnost Volmary figurují na Slovensku dokonce jako jejich zástupci. Společnost Volmary vznikla v letošním roce rozdělením dobře známé společnosti Bruno Nebelung. Ta si ponechala divizi hobby trhu, Volmary převzaly péči o profesionální odběratele. O novinkách a zajímavých rostlinách v sortimentu pohovořil v rámci dne otevřených dveří Ing. Vladimír Ilenčik. U mnoha rostlin v sortimentu došlo k vylepšení v barvách a kompaktnosti vzrůstu. Zajímavou variantou v nabídce jsou trojbarevné kombinace rostlin v jednom kontejneru.
Neméně důležitou součástí pěstování jsou vedle kvalitní sadby a substrátu i hnojiva. Oblíbenými mezi profesionálními pěstiteli jsou vodou rozpustná hnojiva Scotts či Osmocote s postupným uvolňováním živin. Přednášející Ing. Iveta Rothová ze společnosti Engo, s. r. o., představila novinku v sortimentu pro rok 2011 – Osmocote Bloom. Jedná se o minigranule na 2 až 3 měsíce pro krátce pěstované rostliny v malých kontejnerech.
O výhodách použití mykorhizní symbiózy pohovořil v rámci dne otevřených dveří Ing. Aleš Látr, Ph.D., ze společnosti Symbiom, s. r. o. Mykorhiza mj. přináší lepší zásobení živinami a vodou, rostlina je schopna čerpat látky z většího objemu půdy. Aktivní absorpční povrch se zvyšuje až 700 x a zvyšuje se odolnost proti patogenům houbového charakteru.
Neustálým tématem mezi pěstiteli je i problematika ochrany rostlin. Prostor u řečnického pultu získala Ing. Eva Bártová, která pohovořila o možných poškození chryzantém. Zde se k nejúpornějším chorobám řadí bílá rez chryzantémová. Základem boje je preventivní ochrana. Chryzantémy jsou napadány i plísní šedou a padlím. Ze škůdců jmenujme svilušky, mšice, třásněnky či molici skleníkovou.
Jen tak dál
Návštěva tohoto slovenského podniku byla velmi zajímavá. Objem investic, které byly do podniku v posledních letech investovány, výrazně převyšuje ostatní zahradnictví. Moderní výrobní areál se řadí ke špičkám nejen a Slovensku či v Čechách, ale obstojí i mezi zahraničními pěstiteli. Moderní technologie a přístupy, které se zde využívají, připomínají spíše nizozemské či německé pěstitele. Ve Skalici zvolili cestu moderní a efektivní výroby. Přejme jim, ať je to cesta správná.
Text a foto Helena Piková
dobrý den, nemůžete mi poslat katalog Volmary,? děkuji