Variabilita pomologických znaků jablek je jedním z cennějších témat v oblasti ovocnářství. Jablka vykazují ohromnou rozmanitost ve svých vlastnostech, což je dáno jak genetickou diverzitou, tak vlivem prostředí. Cílem této práce bylo prozkoumat variabilitu pomologických znaků jablek z genofondu VŠÚO Holovousy, s. r. o. a analyzovat možné vztahy mezi vybranými pomologickými znaky. Byly určeny a porovnány nejvariabilnější a nejstabilnější pomologické znaky jednotlivých odrůd a byla stanovena míra korelace mezi nimi. Do studie bylo zahrnuto 342 odrůd jablek a podle stupně variace a korelace byly rozděleny do několika skupin. Tato práce přináší poznání variability a stability pomologických znaků, které usnadní výběr odrůd pro šlechtitelské programy jako donorů cenných znaků, tak pro výběr odrůd do tržních výsadeb.
Na světě existuje asi 30 000 odrůd jablek, avšak aktivně pěstovaných a komerčně využívaných je jich kolem 7500 odrůd a pouze 40 odrůd je nejoblíbenějších (Strohm 2013). Každá odrůda jablek má charakteristické znaky, které umožňují její rozpoznání a odlišení od ostatních. Tyto pomologické znaky jsou používány k popisu a klasifikaci odrůd ovoce, zejména jejich vnějších a vnitřních charakteristik. V případě jablek se tyto znaky mohou značně lišit mezi jednotlivými odrůdami, a to na základě genetických rozdílů, vlivu prostředí a způsobu pěstování. Problematika racionálního výběru odrůd byla vždy v centru pozornosti domácích i zahraničních pěstitelů (Yurchyshyn 1968, Eremyn 2004, Lytovchenko a kol. 2011, Krasulia 2004). Hlavním kritériem pro výběr odrůd ovocných plodin pro tržní pěstování je stabilita takových znaků, jako je hmotnost, symetrie a tvar plodu. Stabilita těchto vlastností umožňuje získat vyrovnané plody, které usnadňují dodatečné třídění. Variabilita řady pomologických znaků však může být ovlivněna takovými faktory, jako je stáří stromu, klimatické podmínky či podnož, na které se tato odrůda pěstuje. Kromě toho chuť a vnější pomologické znaky ovoce závisí na řadě faktorů, jako jsou: světlo, vlhkost, teplota vzduchu, půdní, vodní a živný režim, různé agronomické zásahy či opylování (Kviklys a kol. 2022). Také mnoho pomologických znaků je mezi sebou spojeno pozitivní korelací, což může ovlivnit jejich variabilitu a stabilitu. Byla proto provedena studie variability vybraných pomologických znaků odrůd jablek z genofondu VŠÚO Holovousy, neboť odrůdová diverzita, která roste ve stejných půdních a klimatických podmínkách, umožní vybrat odrůdy podle stálosti znaků.
Materiál a metody
Hodnocení probíhalo v letech 2010–2020 na oddělení Genofondů VŠUO Holovousy. Výsadba proběhla v roce 1986 se sponem výsadby 5 x 3 m. Všechny odrůdy jabloní byly pěstovány na podnoži M9, výsadba byla nezavlažovaná, péče o sady byla prováděna podle standartního agrotechnického opatření. Odběr vzorků pro pomologické hodnocení plodů byl proveden z kolekce jabloní v době jejich sklizňové zralosti.
Text a foto: Mgr. Liliia Pavliuk, Ph.D., Ing. Michaela Marklová, RNDr. Pavel Pech, Ph.D., prof. Dr. Ing. Boris Krška, VŠÚO Holovousy, s. r. o
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2024.