Původ a charakteristika
Brusnice rostou ve volné přírodě na severní polokouli, jsou rozšířeny od oblastí polárního kruhu až po vysokohorské tropické oblasti, keříky jsou stálezelené i opadavé. Z celkového počtu 300 až 400 druhů se několik pěstuje také pro užitek a okrasné účely, mezi ně patří i brusnice chocholičnatá, která pochází z východní části USA.
Brusnice chocholičnatá je mnohem více známá pod názvem kanadská či velkoplodá borůvka a pěstuje se jako zahradní kultura. Keř v dospělosti dosahuje výšku v rozmezí 1 až 2 m, také šířka se pohybuje kolem 2 m, růst je vzpřímený, větve rozložité, listy jsou vejčité až vejčitokopinaté, svěží zelené barvy. Na podzim se zbarvují do nachových tónů. Kvete od května svazečky džbánkovitých bílých nebo narůžovělých květů. Z nich se vyvíjejí velké kulaté plody s typickou borůvkově modrou barvou. Dozrávají postupně podle odrůd od července, v průběhu srpna až do září. Keř je opadavý a mrazuvzdorný, kořenový systém je bohatě rozvětvený.
Nároky na pěstování
Brusnice chocholičnatá roste na slunečném stanovišti i v polostínu a základní podmínkou dobrého růstu je půda bez obsahu vápníku. Žádá kyprou humózní půdu s kyselou reakcí. Rostliny sázíme na jaře nebo na podzim, dnes je většina výpěstků v kontejnerech, které při dobré zálivce můžeme sázet v průběhu celé sezóny. Vzdálenost keřů při výsadbě je 1 m. Rostliny jsou dlouhověké, rostou na stanovišti i 30 let, na vzrostlém keři se urodí až 5 kg plodů. Četné odrůdy jsou již samosprašné, přesto se doporučuje vysazovat směs několika odrůd, zajistíme tak větší úrodu. Rostliny vyžadují dostatečnou závlahu v průběhu celé vegetace a hnojení plnými hnojivy pro vřesovištní rostliny. Velmi dobře poslouží i starý kravinec. Pravidelným řezem upravujeme keře starší 4 let, dospělé plodící rostliny mají 6 až 8 silných kosterních větví.
Použití
Velkoplodá borůvka slouží především pro užitek, má také estetickou hodnotu. Něžné svazečky květů vystřídají výrazné ojíněné bobule a na podzim se listí zbarvuje do oranžových až po šarlatové tóny. Výborně doplní především větší vřesovištní partie, skupiny vždyzelených dřevin a okraje lesních částí. Mnohé odrůdy jsou určeny i k pěstování v nádobách. Z plodů se můžeme těšit i na balkoně či lodžii.
Zajímavosti
Úroda na keři je bohatší a plod je větší než u lesní borůvky. Přes shodnou barvu slupky dužnina ani šťáva nebarví. Vhodnou volbou skupiny odrůd si zajistíme postupnou sklizeň v průběhu léta až do časného podzimu. Pozor na ptáky, aby předčasně nesklidily nadějnou úrodu.