Úroda v ovocných sadech společnosti Lukrom plus u Buchlovic na Uherskohradišťskuje je letos mírně nadprůměrná. Brigádníci nyní ze stromů češou jablka odrůd Golden Delicious, Idared a Jonagold. Sklizené už jsou odrůdy Topaz, Rubín, Šampion a Melrose. Kvůli letnímu suchu je však většina jablek menších než obvykle, řekl dnes ČTK vedoucí sadů Jaromír Tabarka.
Zatímco loni se v sadech u Buchlovic urodilo zhruba 360 tun jablek, letos by to mohlo být okolo 450 tun. Konzumních jablek, která mají průměr nejméně 6,5 centimetru, je však pouze asi pětina. Zhruba 80 procent úrody připadá na takzvaná průmyslová jablka, která jsou menší. Může za to především velmi suché léto, sady navíc nemají závlahu. "V růstové fázi nebyla voda. A ještě tam byl stres z vysokých teplot, takže jablka nerostla," řekl Tabarka.
Průmyslová jablka se využívají například při výrobě džusů, moštů nebo přesnídávek. Zákazníci si je kupují také na kvas pro výrobu pálenek, případně na sušení. Sběr letních odrůd v sadech začal počátkem srpna, letošní sklizeň by podle Tabarky měla skončit do 10. listopadu. Podstatná část úrody průmyslových jablek však zůstane na stromech. "Poslední roky už to tak dopadá. Nevyplatí se jablka sbírat," uvedl vedoucí sadů.
Jablka prodává Lukrom plus přímo ze sadu. Jezdí si pro ně především lidé z okolí. Část produkce nakupuje společnost Linea Nivnice, přední tuzemský výrobce ovocných nápojů. S jablky z Buchlovic obchoduje též firma Čerozfrucht. V minulých letech nabízely sady na podzim zájemcům i samosběry, kvůli malé úrodě konzumních jablek k nim však letos zatím nepřistoupili.
Cena za kilogram jablek z Buchlovic zůstává podle Tabarky stejná jako loni. U konzumních jablek se pohybuje mezi 18 až 25 korunami za kilogram. Při koupi průmyslových jablek činí deset korun, při odběru nad 100 kilogramů šest korun. Drtivou většinu letos sklizených jablek plánuje Lukrom plus prodat do konce roku. Dlouhodobě je neskladuje. "Máme jen chladírnu, kde jablka máme do Vánoc, aby to vyšlo. Nárůst cen energií na nás tedy tolik nedopadá," řekl Tabarka.
Už několik let se sady potýkají s nedostatkem brigádníků, kteří jablka češou. Nyní většinou najímají agenturní pracovníky ze zahraničí, česáním ovoce si přivydělávají i lidé důchodového věku. "Jablka sklízí průměrně 20 lidí," uvedl vedoucí sadů.
Zatímco ještě předloni pěstoval Lukrom plus jablka v Buchlovicích na 50 hektarech, nyní je to 38 hektarů. Pro příští léta společnost plánuje další výraznou redukci rozlohy jabloňových sadů. "Kvůli plynulejšímu průběhu sklizní plánujeme přestárlé stromy nahradit výsadbou broskví, meruněk, hrušek a švestek," uvedl ředitel firmy Lubomír Zdráhal. Podnik pěstuje také višně.
Zdroj: ČTK