22.10.2023 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Sadech Starý Lískovec letos sklidili podprůměrně jablek, musí dokupovat jinde

Úroda jablek je letos v Ovocnářském družstvu Sady Starý Lískovec z Brna zhruba na 50 až 60 procentech průměrné úrody. Největším problémem, který letošní propad úrody způsobil, bylo chladné a větrné jaro, kvůli kterému zůstala velká část květů neopylená. I proto musí družstvo nakupovat zásoby jablek od jiných pěstitelů, aby dokázalo uspokojit potřeby zákazníků ve vlastní prodejně až do jara příštího roku, řekl předseda Vít Blaha.

"Nakupujeme až v Čechách, protože na Moravě je situace letos víceméně všude stejná a všem se urodilo méně. Navíc nás ještě před koncem srpna týden před sklizní zasáhlo krupobití, které velkou část jablek na stromech poškodilo," řekl Blaha. Kupodivu propad úrody letos nezasáhl ve stejné míře hrušky, díky velké násadě květů je nakonec průměrná. "Máme také slušnou úrodu švestek, přičemž jiným pěstitelům se tolik neurodilo. Ale úroda letního ovoce byla slabá. Broskví bylo 50 procent průměru, takže jsme zásobili jen naši prodejnu," řekl Blaha. A meruňky dopadly katastrofálně jako na celé jižní Moravě.

Vyšší cena

Maloobchodní ceny ve vlastní prodejně družstvo zvýšilo zhruba o dvě až tři koruny na kilogram, který se tak prodává od 25 korun až po 35 korun za nejkvalitnější jablka. V supermarketech letos ceny jablek na 35 korunách víceméně začínají, standardem jsou však i ceny 40 korun za kilogram. "Ale už jsem viděl v některých supermarketech prodej z třísetkilogramových boxů, kde mají tuzemská jablka, za 19,90. Nevím, za kolik to pěstitelé v takovém případě prodávají, ale jen to deformuje trh," řekl Blaha. Podle něj se pak někteří zákazníci na ceny v Lískovci dívají jako na nadsazené.

Vzhledem k tomu, že část úrody letos poničily kroupy, nabídlo družstvo zájemcům větší objemy ovoce na zpracování, například na moštování či na pálení. Například hrušky jsou letos na zpracování vhodné díky tomu, že mají po teplém létě hodně cukru, kvůli suchu jich však hodně nedorostlo do konzumní velikosti. "Zájem je letos větší už na podzim, který bývá spíše slabší. Hodně lidí totiž nesklidilo ze zahrádek, protože měli malou nebo žádnou úrodu," poznamenal Blaha.

Stejně tak družstvo zaznamenalo větší tržby v prodejně proti předchozím letům. Po letech existence si už našla velkou zákaznickou klientelu převážně z Brna. Kromě ovoce totiž nabízí i řadu dalších lokálních potravin od dlouhodobých partnerů. "Spolupráce si velmi vážíme. Máme od nich mléčné výrobky, pečivo, zeleninu či masné výrobky a uzeniny, čaje," řekl Blaha. Občas se objeví další zájemce, který by zde rád prodával, ale podle Blahy jsou prostory omezené a nové výrobky se objeví ve chvíli, kdy některý z partnerů končí či mění portfolio výrobků.

Ve Starém Lískovci družstvo hospodaří na 110 hektarech půdy, přičemž 25 hektarů je nyní neosázených. "Loni jsme vyklučili 15 hektarů. Měli jsme to naplánované na několik let, aby byla velmi dobrá výkupní cena štěpky, tak jsme to udělali naráz. Nyní část chystáme k nové výsadbě. Perspektivní se nám jeví hrušky a také švestky. Když nejdou na konzum, tak se dobře prodávají na pálení," řekl Blaha.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down