Výstava, prvorepubliková módní přehlídka, promenádní koncerty i komentované prohlídky doprovodí letošní oslavy 120 let od založení historického parku Michalov v Přerově. Program oslav odstartuje v neděli 12. května a potrvá půl roku. Hlavními body, kterých by se mělo účastnit několik tisíc lidí, bude v červenci první ročník festivalu Velká Morava a v září dobová zábava, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Park byl založen v roce 1904, pod jeho podobou je podepsán zahradní architekt František Thomayer.
Na oslavách se budou podílet kromě města i další organizace a spolky. Program oslav začne 12. května ve 14:00 u parteru otevřením výstavy, chybět nebude módní přehlídka prvorepublikových modelů, fiktivní projev zakladatele parku a dílny v režii Muzea Komenského. Program bude od 15:00 pokračovat promenádním koncertem, uvedla mluvčí radnice.
Promenádní koncerty
Oslavy budou pokračovat i v dalších měsících. Například do října nabízí Muzeum Komenského výstavu o historii parku ve fotografiích na chodbě přerovského zámku."Čeká nás celá řada nedělních promenádních koncertů, malování v plenéru, folklorní festival, vystoupí tu duo Ela s Tomem s písničkami Pavla Nováka, v plánu je promítání letního kina, návštěvníci se mohou těšit na zajímavou besedu, komentovanou prohlídku, noc pro netopýry i tvoření s muzeem," uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.
K hlavním bodům programu budou patřit také dvě akce, u kterých město očekává velkou účast. V sobotu 13. července se uskuteční první ročník festivalu Velká Morava, na kterém vystoupí Ewa Farna, No Name, O5 a Radeček, Anna K. & Band, Janek Ledecký či Michal Hrůza. "Další velkou kulturní akci, kterou by měly oslavy Michalova vyvrcholit, jsme naplánovali na sobotu 7. září. Čeká nás dobová zábava, jako je historický jarmark a rytířské souboje na koních," uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).
Park Michalov začal vznikat na místě původního lesa v 19. století. Současnou podobu získal v roce 1904, kdy obecní zastupitelé oslovili významného zahradního architekta a majitele pražské kanceláře pro zřizování sadu Františka Thomayera. Ten v parku navrhl promenádu, kterou v jejím středu, v místě kruhové fontány s vodotryskem, křížila vedlejší příčná osa se sníženým parterem a taneční plochou u restaurace. Hlavní alej parku uzavíral menší dřevěný altán, uvedla historička Šárka Krákorová Pajůrková. Ve 20. letech zde byly vybudovány botanická zahrada a skleníky včetně velkého palmovníku.
Park byl v roce 1992 prohlášen za kulturní památku. Na začátku 21. století poté prošel rozsáhlou obnovou, do někdejší podoby byl například zrekonstruován středový bazén s vodotryskem a podle původního projektu byl postaven hudební altán.*
Zdroj: ČTK