Procházka městy, která jsou svou úpravností a vzhledem pohlazením na duši, je vždy příjemná. Přinese pohodu do všedního dne, když jdeme ulicí do práce, a radost do svátečního dne, kdy máme volno a jdeme jen na procházku, nebo za poznáváním nových míst. Abych nechodila pro příklad daleko – třeba krajské město Pardubice.
Květinová výzdoba v Pardubicích určitě není Popelkou. O výsadby ve městech jsem se začala zajímat hlavně v souvislosti s přeshraniční výstavou v Chebu, konanou v roce 2006. Až tam jsem si uvědomila, jak se rozšířil sortiment květin, používaných na výsadby. Někdy jde o znovunalezení krásy květin, které se vysazovaly před lety, ale časem se na ně pozapomnělo, jindy o nové a netypické užití rostlin, které jsme zvyklí pěstovat či vídat jinde.
Nebát se experimentovat
Záhonové kobercové výsadby někde ustrnuly na několika základních druzích, které jsou spolehlivé, odolné a nenáročné. Sázka na jistotu? Nesporně. Proto mě vždy potěší, když je ochota být průkopníky v něčem novém, neotřelém. Zajímavý nový druh, odrůda, či jen nezvyklé umístění rostlin. Jedním z hlavních principů úspěšného pěstování čehokoliv, který jsem si zapamatovala už ve škole, je:
1. uvědomit si, odkud a z jakých podmínek rostlina pochází,
2. tyto podmínky jí co nejlépe vytvořit.
V Pardubicích mě zaujalo několik věcí. Předně velice efektní výsadba městského znaku na dostihovém závodišti. Jak jsme se přesvědčili, není tak docela jednoduché nalézt letničky v různých barvách, které budou mít stejný vzrůst, výšku, a které vyžadují stejné podmínky. Přestože sortiment je široký, často je třeba zkoušet – například najít žlutě kvetoucí rostlinu, která bude typově odpovídat Begonia semperflorens, není právě jednoduché.
Mobilní zeleň oživí šeď ulic
Dalším výrazným prvkem je mobilní zeleň. Na některých místech je nezastupitelná. Oživí ulici, zdůrazní sváteční atmosféru, a tam, kde není místo ani na nejmenší záhonek, přinese barevnost do šedi ulic. Osázení nádob je velmi rozmanité a můžete zde najít spoustu druhů rostlin od keřů, přes letničky, trvalky (mezi které patří i různé druhy koření), balkónové rostliny, květiny na kmíncích, které dodají nádobám proporcionalitu ve výšce, až po převislé letničky, kterým nevadí, když nějaký neopatrník výhonek zničí.
Ve městě je několik typů nádob – závěsné, které jsou osázeny hlavně převislými balkónovkami, napevno umístěné kostky i mobilní mísy. Líbí se mi, že jsou záhony často výškově odstupňované. Časté použití dosen (Canna) a jiřinek (Dahlia) dodává výsadbám dynamiku a spojení osázených záhonů s fontánou – to už se nahlas ani chválit nemusí.
Mrzí mě, že pak hned vedle rozkvetlých, barvami hýřících záhonů, jsou jiné, sice vysázené pěknými okrasnými keři, ale dál neudržované, plné plevelů. Vždyť i do stínu existuje spousta květin, které právě tu šeď prozáří. Výmluva, že květiny stejně někdo zničí, neobstojí. Vždyť v kultivovaném prostředí, kde jsou záhony udržované, si ani obyvatelé a návštěvníci nedovolují vandalské chování. A jak lépe vychovávat děti k ochraně životního prostředí? Kolik rodičů či prarodičů řekne dítěti: “Netrhej kytičku,bolí jí to!” Sama jsem se přesvědčila vloni v Chebu, že záhon velkokvětých begonií, který byl v těsné blízkosti dětského hřiště, byl až do konce sezóny krásný a nepoškozený.
Vážím si toho, že třeba i malou kapkou jsme mohli přispět k okrášlení města.Výsadby ve městech jsou poškozovány víc, než záhonky zkrášlující soukromé zahrádky, či oplocené areály. Mají však i více obdivovatelů. A když se něco podaří, radost je o to větší. A v Pardubicích se květinám daří!