Podle serveru ČTK by letošní sklizeň ovoce v České republice měla meziročně vzrůst o šest procent na 150 413 tun. Proti průměru sklizní předchozích pěti let by měla být vyšší o necelých pět procent. Výrazný nárůst sklizně se čeká u meruněk, pokles bude u švestek a višní. Vyplývá to z odhadu sklizně provedeného k 15. červnu Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). Roční hodnota ovoce sklizeného českými sadaři se pohybuje kolem 1,3 miliardy korun.
Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka letos ovocnáři očekávají průměrnou sklizeň. Upozornil, že po chladném a deštivém jaru je vegetace opožděná. Jabloní, které jsou hlavním ovocným druhem, se to dotýká tím, že k propadu plůdku dochází až nyní. Ludvík proto předpokládá, že se nenaplní odhad zvýšení sklizně jablek o šest procent a jejich sklizeň nakonec bude průměrná. Zatím se u jablek čeká sklizeň na úrovni 125 600 tun. Na obtížnost letošního odhadu upozornil i ÚKZÚZ. „Odhad sklizně byl poznamenán tím, že po dlouhé chladné periodě nedošlo v mnoha sadech k pravidelnému červnovému propadu. Propad plůdku je i odrůdově specifický," uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková. Nevyloučila, že zářijový odhad sklizně by se mohl od červnového výrazně lišit. Velmi chladné a deštivé počasí v době květu se projevilo horším opylením u švestek, třešní a višní, takže jejich úroda by měla být z dlouhodobého pohledu o sedm až 17 procent nižší. I tak by si švestky měly odhadovanou sklizní 7534 tun udržet po jablkách pozici druhého hlavního ovocného druhu v ČR. Na třetím místě by měly zůstat hrušky, u nichž se čeká zvýšení sklizně o 14 procent na 6553 tun.
Výrazný nárůst sklizně se čeká u meruněk, meziročně pětinásobný, na 2418 tun. Proti pětiletému průměru to je zvýšení dvojnásobné. Ludvík upozornil, že úrodu meruněk v posledních letech často decimují jarní mrazy, což byl i případ roku 2020. "Meruňky v posledních pěti letech třikrát zmrzly. V normálním roce by měla být úroda meruněk kolem 2500 tun," řekl Ludvík. Dodal, že v Evropě se letos čeká velmi nízká sklizeň meruněk a broskví, a to kvůli jarním mrazům v Itálii, Francii a Španělsku. Škody mrazem byly v tuzemsku letos jen lokální, a to na meruňkách, třešních a hruškách, což se do celkové bilance sklizně nepromítlo. Mrazy zasáhly pěstitelské oblasti v první dekádě dubna a pak na přelomu dubna a května. Sady mrazům odolaly díky opoždění vegetace, kdy stromy kvetly o několik týdnů později. Kdyby byla vegetace rozvinutá jako v minulých letech, byly by letošní škody z mrazů velmi vysoké. Škody na úrodě a na sadech podle ovocnářů způsobilo čtvrteční tornádo na Hodonínsku. „Škody na porostech a úrodě tam ale zatím není možné stanovit," řekl Ludvík. Některé lokality na Moravě, například na Znojemsku, zasáhly v minulých týdnech kroupy.*
Continue on inspiring us with your writing! Your work inspires us. Keep up the good work and we will continue to support your web posts. Thank you for this article!
Yard Ornaments in Regina SK