17.10.2020 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úpravy dvorků, zákoutí a malých zahrad – I. díl

Zahradní dvorky, atria a také malé zahrádky jsou významným prostorem, který může sloužit k odpočinku, ba dokonce může plnit funkci rozšířeného obytného prostoru. Vesměs se jedná o plochy malé, uzavřené, někdy tvarově nevyhovující, které mají svoje specifické mikroklimatické podmínky, teplotní, vlhkostní, světelné a také půdní. Jejich řešení bývá náročné a vyžaduje dobrou představivost a odborné zkušenosti.

V porovnání s klimatickými podmínkami zahrad na volném prostranství jsou zahradní dvory a zákoutí plošně vymezené, uzavřené objekty odlišné svým charakteristickým mikroklimatem. Mikroklimatické podmínky, označované též jako tepelně vlhkostní podmínky, jsou určeny teplotou, relativní vlhkostí a rychlostí proudění vzduchu. Jsou navzájem závislé; změna jedné z nich má za následek i změnu dalších dvou. Zejména tepelné, které jsou kromě omezeného vzdušného proudění ovlivňovány vyzařováním tepla absorbovaného ze zdí, střech, dlažeb a dalších stavebních konstrukcí. V některých případech jsou pro odpočinek ne příliš vhodné. Při úpravě těchto ploch je nutné brát do úvahy také světelné poměry prostoru. Často se setkáváme s plochami trvale zastíněnými, které kladou nároky na výběr rostlinného materiálu. Světelné a tepelné poměry ovlivňují vzdušnou vlhkost, zvláště na plochách prostých jakékoliv vegetace.

Nejúčinnějším prostředkem zlepšení mikroklimatických podmínek a obyvatelnosti těchto prostorově omezených dvorků a domovních zákoutí jsou zahradní úpravy, založení trávníku a výsadby okrasných rostlin. Řešení vyžaduje v prvé řadě posouzení současného stavu a možností dalších úprav. Cenná je přítomnost starých porostů, posouzení zdravotního stavu a jejich perspektivy. Příznivě je možné využít mnohé zachovalé architektonické prvky, například opěrné zdi a zídky, dlažby, oplocení a branky, neudržované vodní zdroje, jezírka, fontánky, vodní chrliče, případně další stavební objekty. Po tomto komplexním posouzení je možné přistoupit k vypracování návrhu úprav.*

Text a foto

Ing. Drahoslav Šonský, CSc.,

zahradní architekt

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down