05.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unikátní metoda monitoringu škůdců pomocí akustických signálů

Před miliony let umožnily houby rostlinám přechod z vody na souš a v obstarávání těžko dostupných živin jim pomáhají dodnes. Svým hostitelům jsou nápomocní také v překonávání stresu. Jak vypadá partnerství hub a rostlin, jak spolu komunikují a vyměňují si důležité látky? 

Nedílnou součástí zemědělské činnosti je bezpečné skladování sklizené produkce, neboť škůdci mohou způsobovat ztráty nejen v průběhu vegetace, ale i po sklizni v samotných skladech. Ty se podle vědců z Výzkumného ústavu rostlinné výroby mohou vyšplhat až k hranici 10 %. I tato skutečnost stála za vznikem spolupráce se Správou státních hmotných rezerv ČR, jejíž cílem bylo dosáhnout zlepšené kvality skladování, a to za využití inovativního monitorovacího zařízení, které přítomnost škůdců má odhalit včas na základě jimi vydávaných zvuků. 

Výsledky z 6letého výzkumného projektu (2016–2021) s názvem „Technologie pro dlouhodobé strategické skladování hmotných rezerv (obilnin, luštěnin)“ byly představeny 1. dubna 2022 na semináři v aule VÚRV.

Zdroj: VÚRV*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down