ÚKZÚZ informuje o ošetření proti výskytu fytoplazmy zlatého žloutnutí révy

ÚKZÚZ zveřejnil důležité informace a upozornění pro vinaře týkající se výskytu fytoplazmy zlatého žloutnutí révy. Nově byla přidána informace k 2. signalizaci ošetření proti křísku révovému pro vymezená území Bavory, Bulhary, Oleksovičky a PernáOšetření musí být provedeno do 7 dnů od signalizace, tj. nejpozději do 28. 7. 2023.

Povinné osoby s pozemky zasahujícími do CHKO Pálava se musí řídit opatřením obecné povahy č.j. SR/0053/JM2023-11, které vydala Správa CHKO Pálava dne 23.5.2023. K ošetření rostlin proti křísku révovému je možno využít přípravky na ochranu rostlin, které zájemci naleznou na stránkách Rostlinolékařského portálu ÚKZÚZ. Při aplikaci je nutno se řídit požadavky uvedenými na etiketě přípravků, mimo jiné i povolenou maximální četností aplikací za rok a růstovou fází révy. Signalizace 1. ošetření proti křísku révovému pro vymezená území Bavory, Bulhary, Oleksovičky a Perná byla vydána k 3. 7. 2023 . 

Fytoplazma zlatého žloutnutí révy Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP) se podle přílohy II, části B, bodu F nařízení (EU) 2019/2072 řadí mezi karanténní škodlivé organismy pro EU, jejichž výskyt je na území EU znám. Při výskytu této choroby ve vinicích dochází rychle k významným hospodářským škodám. Výnosy se snižují, stejně jako vitalita rostlin i kvalita vína. Nejvýznamnějším přenašečem je křísek révový (Scaphoideus titanus), nepůvodní druh hmyzu, který se v posledních letech plošně rozšířil ve vinařské oblasti Morava. Likvidace tohoto přenašeče je jedna z účinných cest preventivní ochrany. V případě, že se proti přenašečům ošetřování neprovádí, může se počet napadených rostlin každoročně až desetkrát zvýšit a může, v závislosti na dalších faktorech, brzy dosáhnout 80–100 %.

Cílem mimořádných rostlinolékařských opatření (MRO) je eradikace GFDP z důvodu jejího opakovaného potvrzeného výskytu na území ČR.

S ohledem na první výskyty GFDP na území ČR v roce 2021 provedl ÚKZÚZ následný vymezovací průzkum. V roce 2022 tak byl výskyt této fytoplazmy prokázán opět na Břeclavsku, a to v k. ú. Bavory a opakovaně v k. ú. Bulhary. Na základě těchto nových skutečností ÚKZÚZ určil dle článku 18 odst. 1 písm. d) nařízení (EU) 2016/2031 tzv. rizikové pozemky, na základě kterých následně stanovil nová vymezená území Bavory 2023 a Bulhary 2023. Z výše uvedených důvodů byla rovněž na území ČR aktualizována území, která nejsou prostá GFDP. Na území jižní Moravy byla stanovena dvě území, která nejsou prostá fytoplazmy, a to území, „Bavory/Bulhary/Perná“, a území „Oleksovičky“.  Kromě těchto dvou území je ostatní území České republiky považováno za oblast prostou GFDP. 

V rámci vymezených území byla nařízena likvidace pozitivně testovaných rostlin na přítomnost GFDP a omezování přenašečů této fytoplazmy (resp. kříska révového) v podobě insekticidního ošetření rostlin révy. Vymezení území, která nejsou prostá GFDP, je důležité především pro pěstitele rozmnožovacího materiálu révy, neboť jsou povinni před přemístěním tohoto rozmnožovacího materiálu mimo toto území v rámci Unie splnit požadavky, stanovené v bodu 19. přílohy VIII prováděcího nařízení komise (EU) 2019/2072, pokud ÚKZÚZ nestanovil jinak. Povinnost plnit požadavky tohoto nařízení, spočívající v dodržování přísnějších opatření před přemístěním rozmnožovacího materiálu révy, se tedy vztahují na pěstitele rozmnožovacího materiálu, kteří produkují rozmnožovací materiál révy v zónách do vzdálenosti 5 km od vnější hranice jednotlivých vymezených území.*

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down