Vinařská oblast v okolí Antonínského kopce s kaplí Sv. Antonína Paduánského je vyhlášenou vinařskou oblastí. Blatnice pod Sv. Antonínkem na jeho úpatí patří k obcím s největší koncentrací vinařů. Dáte–li se s někým do řeči, je vysoká pravděpodobnost, že hovoříte právě s vinařem. Zdejší víno se vyznačuje specifickými odrůdami a chutí a proto není divu, že si našlo mnoho příznivců, kteří na něj nedají dopustit.
Blatnické vinice se nacházejí v kraji pro révu vinnou úrodném. Vinice se táhnou od severozápadního svahu Bílých Karpat ohraničené Antonínským kopcem a sahají až k jeho východní straně. Svahy jsou orientovány jižním až jihozápadním směrem, což jsou téměř optimální podmínky pro její pěstování. Hlinité až hlinitojílovité půdy s vyším podílem kamene, který má velmi příznivé účinky na vyzrávání hroznů zvláště modrých odrůd na podloží flyše jsou vododržné, průměrné srážky kolem 550 mm jsou dostačující. Ideální klimatické a půdní podmínky jsou hlavní příčinou vzniku vinic, které mají staletou tradici. Už ve čtrnáctém století zásobily zdejší vinice Prahu. Kvalitní, sluncem provoněné víno se vozilo až na samotný Pražský Hrad a v průběhu patnáctého a šestnáctého století byla réva vinná v Blatnici pěstována ve velkém objemu. Popíjení vína z hroznů blatnických vinic bylo u měšťanů známkou prestiže a to i ve městech v jejichž okolí se také pěstovala. V této době blatnické vinice zaujímaly rozlohu 1150měřic, tedy 275 hektarů.
Svou vinici tu měl také v trati Plachty Jan Amos Komenský a jeho sestra. Získali ji od jejich otce v roce 1604. V následujících staletích došlo k úpadku vinic během válek. Teprve v polovině 19. století se opět rozmáhají. Blatnické víno Blatnický Roháč patřilo k nejuznávanějším a v roce 1896 bylo jako jedno z prvních tuzemských vín oceněno na mezinárodní výstavě v Paříži.
Vinice Vína Blatel
Vlastníkem nejrozsáhlejších vinic a tudíž také největším producentem vína v Blatnici pod Sv. Antonínkem je společnost Víno Blatel, a.s. Společnost byla založena v roce 1990 privatizací bývalého družstva. Obhospodařuje 189 hektarů z více než 300 hektarů zdejších vinic. Z toho 157 hektarů blatnických a 32 hektarů v obci Hluk. Sídlo společnosti je právě v Blatnici pod Sv. Antonínkem. Zaměřuje se jak na pěstování, tak na zpracování hroznů a prodej vína. Společnost si zakládá na kvalitní péči o vinice a zpracování hroznů, proto zaměstnává pouze odborníky, kteří mají k oboru patřičný vztah. Váží si zkušeností starších generací a zároveň se nebojí inovací. Proto na vedoucích postech pracují lidé všech generací. Vedoucím provozu vinic v Blatnici je Antonín Křápek. Je to člověk na svém místě. Ke své práci má silný vztah a když vám vypráví o zdejších vinicích, není pochyb, že práce je mu zároveň koníčkem. Sám, jako většina blatničanů, má i svou vlastní vinici.
V okolí Blatnice pod Sv.Antonínkem je réva vinná pěstována na tratích Plachty,Kamenice, Antonínek, Staré Hory, Floriánky, Rybníčky, Nadhajčí, Dílca, Roháče, Nové Hory. Svou rozlohou zaujímají blatnické vinice desáté místo v republice. Víno Blatel, a.s. pětuje své odrůdy na tratích Plachty,Antonínek,Floriánky, Nadhajčí, Dílce a Roháče. Jsou obhospodařovány s využitím tradiční technologie zatravnění s herbicidním pásem. Řez je prováděn na jeden až dva tažně, v závislosti na odrůdě. K péči o vinice využívají samozřejmě vlastní techniku jako jsou například rosiče, sklízeč- který sklidí hrozny až z deseti hektarů za den. Ale i tak rozsáhlé vinice, jako obhospodařují ve firmě Víno Blatel, a.s., vyžadují ruční zásahy. Díky rozhlelým vinicím jim nestačí kapacita zaměstnanců, proto najímají kolem padesáti brigádníků hlavně na zelené práce a v období sklizně.
Produkce vína
Kromě pěstování révy vinné se Víno Blatel, a.s. zabývá také zpracováním vína. Na viniční trati Plachty, historickém symbolu prestiže blatnického vinařství, pěstuje původně francouzskou odrůdu Merlot. V minulosti na našem území nepěstovanou vzhledem k méně příznivým pěstebním podmínkám. I přes varování odborníků, že se tomuto druhu nebude dařit, vysadili keře na téměř devíti hektarech s vysokým podílem kamene v půdě, který drží teplo a prospívá dozrávání hroznů, a stali se tak největšími pěstiteli Merlotu v České republice. A protože odvážným štěstí přeje, sklidili v roce 2004 blatelští kvalitní hrozny, které dali vzniku velmi úspěšnému, na mnoha prestižních výstavách oceňovanému vínu. Blatnickému Roháčovi, který proslavil místní vinice už v 19. století, byla v roce 1991 přidělena ochranná známka díky sdružení blatnických vinařů Vinblat. Název byl odvozen od viniční trati Roháče, kde se pěstovaly keře pro jeho výrobu. Vyrábí se podle staré blatnické receptury. V nabídce Vína a.s. bylo prodáváno podobné víno jako Chateau Blatnice, od roku 2011 se s ním na trhu setkáváme pod známkou Cuvée St. Antonius. Jedná se o suché bílé cuvée, z odrůd Ryzlinku Rýnského, Sylvánského zeleného a Ruladnského bílého, zlatavé barvy, ovocné vůně a jemně kořenité chuti.
Viniční tratě Vína Blatel, a.s., střediska Hluk jsou terasovitě uspořádány na jižním svahu, přímo za budovou této pobočky. Réva vinná se v trati Vinné Hůry začala osazovat v roce 1980 ve sponu 1 x 2,5 m odrůdami Műller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé. Ve sponu 1 x 3 m vysadili Veltlínské zelené, a protože zdejší vinice dosahovaly dobrých výsledků, v roce 1996 byly rozšířeny o aromatické odrůdy Savignon, Moravský muškát, Pálava a na zkoušku také Cabernet sauvignon. Celková výměra tak přesáhla devatenáct hektarů.
Viniční trať Nová hora o výměře dvanáct hektarů navazuje na trať Vinné hůry. Zde blatelští vysadili v roce 1988 ve sponu 1 x 2,2 m bílé odrůdy jako jsou například Rulandské bílé, Műller Thurgau, Ryzlink rýnský a modrou odrůdu André. Nejlepší výsledky z této tratě dosahuje Rulandské šedé, které posbíralo již několik ocenění.
Víno Blatel, a.s. zpracovává celou svou produkci hroznů a částečně ještě dokupuje od jiných vinařů. Roční produkce se pohybuje kolem 700 000 lahví. Kapacita sklepů je velká, proto mají možnost se předzásobit na případné horší roky. S postupnou modernizací provozu zpracování vína vymizely ze sklepů dřevěné sudy a víno je uchováváno v nerezových nádobách. Vína z Blatelu jsou expedována prakticky po celé republice do vinoték, obchodů, obchodních řetězců a restaurací.
Kolekce vín
Spektrum nabízených vín firmy Víno Blatel, a.s. je opravdu široké. Pro své klienty připravila také speciální kolekce vín.
Výběrová vína kolekce St. Antonius vinum je sestavena z výjimečných přívlastkových vín. Další kolekcí je tzv. Prestige collection, jde o luxusní kolekci vytvořenou z mimořádně kvalitních vín. Unikátní ročníková vína zahrnuje kolekce Komenius. Vína této kolekce byla vybrána ke zrání do archívu a mají vyzrálý charakter chuti. Nejstarším nabízeným vínem kolekce Komenius je v současné době Ruladnské bílé ročník 1998. Jakostní vína sdružuje kolekce Gold premium, jedná se o vína pro tuto oblast charakteristické plné chuti, kořenité s pikantní kyselinkou. V Blatnici vyrábějí také perlivá vína a proto pro ně vytvořili kolekci Frazaneto. Jemně perlivá vína se vyznačují lehkou chutí a jsou velmi osvěžující v letních dnech.
Víno Blatel pěstuje velkou škálu odrůd, s ohledem na polohu blatnických vinic převažují odrůdy bílé. Hlavními jsou Rulandské bílé, Ryzlink Rýnský, Chardonay a Rulandské šedé. Velmi dobře se ve zdejším prostředí daří Moravskému muškátu, který byl vyšlechtěn v nedalekých Polešovicích, tudíž se velice hodí k pěstování v místních podmínkách. V Blatelu se používá pro výrobu burčáku a přívlastkových vín. Specialitou Blatnice pod Sv. Antonínkem je odrůda Sylvánské zelené. Z červených odrůd jsou zastoupeny zejména Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Frankovka, částečně André, Rulandské modré a nezapomenutelný Merlot.
V Blatelu sbírají mnoho ocenění
Společnost Víno Blatel, a.s. se pyšní mnoha oceněními. Na mezinárodní soutěži v Izraeli Terravino Izrael 2009 sklidil velký úspěch Tramín červený – pozdní sběr 2008, získal velkou zlatou medaili, veValtických vinných trzích v roce 2007 za Moravský Muškát zlatou medaili. V letošním roce velmi dobře uspěli na Vinum Juvenale 2012. Merlot – výběr z hroznů 2011 se stal vítězem kategorie, Merlot rosé – pozdní sběr 2011 získal zlatou medaili. Na Vinařských Litoměřicích posbírali celkem čtyři ceny. Zlatou medaili za Merlot – výběr z hroznů 2011 a Merlot rosé – pozdní sběr 2011. Stříbro dostala vína Merlot – výběr z hroznů 2011 a Chardonay – výběr z hroznů 2011.
Víno Blatel, provozuje v rámci svého podniku vinotéku s kompletní nabídkou vyráběných vín. Pro své příznivce pořádají v Blatelu řízené degustace. Konají se ve stylovém vinném sklepě přímo v Blatnici pod Sv. Antonínkem v lokalitě Pod búdama. Ve vinném sklepě s kapacitou 25 osob organizují oslavy, firemní akce nebo si jej lze pronajmout na posezení s přáteli. Součástí řízené degustace je občersvtení, je možné si také domluvit hudební program cimbálové muziky.
Vinice v tomto kraji jsou úzce spojeny s běžným životem místních obyvatel. Promítají se do jejich každodenního života a tradice pěstování révy vinné se odráží i v jejich kultuře a architektuře. Místní lidé vínem zkrátka žijí. A pokud se vydáte za krásou blatnických vinic, nevynechejte návštěvu kaple Sv. Antonína Paduánského, která je vystavěna na Antonínském kopci. Vede k ní stará lipová alej a z vrchu kopce je jedinečný výhled na okolní krajinu posetou vinicemi. A pokud ochutnáte ve sklípku více vína, než jste předpokládali, můžete uhasit žízeň vodou z místní studánky, která má podle pověsti ozdravné účinky.
Text a foto Daniela Urešová
Celé znění článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2012.