30.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemská produkce sterilované zeleniny loni i kvůli pandemii klesla

Pandemie koronaviru se loni promítla i do tuzemské produkce sterilované zeleniny, která meziročně klesla o šest procent na 56 690 tun. Konzervárny se totiž kvůli dlouhodobě uzavřeným provozovnám veřejného stravování potýkaly s poklesem odbytu sterilované zeleniny. Naopak se zvýšil prodej zmrazené zeleniny, která nachází uplatnění zejména v domácí kuchyni.

Bezmála polovina loňské produkce sterilované zeleniny v tuzemsku připadla na okurky nakládačky, přestože se jejich výroba meziročně snížila o pětinu na 27 555 tun. Produkce sterilovaných zeleninových směsí a salátů se v roce 2020 snížila o 21 procent na 12 798 tun. Výroba zmrazené zeleniny a směsí naopak vzrostla o deset procent na 28 955 tun a na celkové produkci zeleninových výrobků se podílela 19 procenty. Tuzemská výroba kečupu se loni v porovnání s rokem 2019 zvýšila o 12 procent na 13 990 tun, výroba kysaného zelí vzrostla o tři procenta na 13 080 tun. Produkce polotovarů z chlazené nebo čerstvé zeleniny zůstala téměř stejná jako v roce předchozím, ale podíl zeleninových směsí se zdvojnásobil.

Například společnost Alibona z Litovle na Olomoucku, která konzervuje ovoce a zeleninu, loni snížila produkci o 17 procent. Pokles objemu výroby byl zaviněn hlavně uzavřením provozoven veřejného stravování v důsledku pandemie covid-19, stojí ve výroční zprávě společnosti Alibona. Sterilovaná zelenina a okurky tvoří 70 procent její produkce. Zbývající část výroby připadá na ovocné kompoty a přípravky ke konzervování zeleniny a ovoce Deko a Pektogel. Loni Alibona navzdory nižší výrobě zvýšila tržby o tři procenta na 153 milionů korun. Export této společnosti vzrostl o 22 procent bezmála na 33 milionů korun. Letos od ledna do března společnost Alibona díky vyšší poptávce zvedla produkci meziročně o 29 procent. Ve finančních plánech na letošní rok proto vedení Alibony plánuje vyšší tržby než loni.

Tuzemští zpracovatelé v roce 2020 nakoupili 90 485 tun zeleniny, meziročně o sedm procent méně. Nákup čerstvé zeleniny pro výrobu zeleninových výrobků z tuzemska vzrostl o 14 procent, nákup ze zahraničí naopak o 20 procent klesl. Největší podíl v nákupu čerstvé zeleniny pro zpracování z tuzemska tvořilo v roce 2020 bílé zelí (28 procent), za kterým následovaly s šestnáctiprocentním podílem okurky nakládačky. V nákupu čerstvé zeleniny ze zahraničí měly největší podíl okurky nakládačky, které z celkového množství představovaly 29 procent.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down