15.04.2017 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trvalkový záhon jako harmonická paleta barev

Nejen o tom, jak na člověka působí barvy rostlin, především trvalek, ale i to, jak s nimi může zahradní architekt pracovat ve svůj prospěch pro dosažení určitého efektu na zahradě či v parku, se dozvěděli účastníci tradičního trvalkového semináře Barvy a pereny.

O velkém zájmu o tuto problematiku svědčil zaplněný sál informačního a vzdělávacího centra Floret v Průhonicích. Pořadateli letošního osmého ročníku byly Český spolek perenářů a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.

V dopoledním bloku vystoupil německý odborník prof. Dr. Norbert Kühn z Technische Universität Berlin a seznámil posluchače s teorií barev, jejich použitím, názorně demonstroval na ukázkách z anglických zahrad vhodné kombinace rostlin a působení barev. V odpoledním bloku hovořila Ing. Tereza Vlasáková o tom, jak lze komponovat tóny květů trvalek a nevynechala ani jejich psychologické působení na pozorovatele. Doc. Ing. Tatiana Kuťková, CSc., ze Zahradnické fakulty MENDELU měla zajímavou přednášku na téma Barva – kompoziční prvek květinových záhonů s řadou příkladů trvalek pro různé okruhy barev květů i listů a jejich účinky na diváky. Bc. Jan Kec přítomným představil projekt Trvalka sezóny. Pro letošní rok se jí stal kakost (Geranium). Závěrem Ing. Martin Veselý přítomným vysvětlil, jak vnímá hmyz barvy květů – na rozdíl od člověka je schopen postřehnout ultrafialové světlo, které mnoho květů odráží, nebo naopak pohlcuje.*

 

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2017.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down