Již skoro tradičně, protože se jedná o třetí ročník, bude letošní první červnový víkend v Průhonicích věnován trvalkám a Japonské kultuře. První červnový víkend patří v botanické zahradě Chotobuz i Průhonickém parku k těm nejatraktivnějším. Naplno kvetou zahradní kosatce – jak odrůdy kosatce bradatého (Iris barbata) tak i kosatce sibiřské (Iris sibirica - hybrid). Protože letošní rok byl teplý a suchý, pěnišníky v botanické zahradě již odkvetly, zato v zastíněném a chladnějším parku kvetou naplno. Vykvétají první odrůdy denivek a pivoněk čínských, leknínů i další trvalek.
Pro děti je připraveno malování v botanické zahradě. Malé i velké děti si budou moci vybrat z pestré kolekce květů nebo vybranou scenérii a tu namalovat. Každý obrázek bude odměněn drobnou cenou. Nejlepší práce budou zveřejněny na webu a slavnostně vyhodnoceny.
Pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky s odborným průvodcem po genofondových sbírkách Botanické zahrady Chotobuz (http://botany.cz/cs/chotobuz/) , komentovaná prohlídka alpina a tento rok poprvé i provázení po dřevinách a historii Průhonického parku – a to jak po známější první části, tak i v druhé části, takzvané Oboře.
Během trvalkového víkendu si budete moci prohlédnout dvě výstavy, které sice začaly již v květnu, ale určitě potěší.
Panelová výstava O čem je současná botanika Vás seznámí s vybranými problémy současné botaniky. Získáte informace o využití GIS v botanice a o tom, co všechno zkoumá palynologie. Zjistíte, jak vzniká rekonstrukce historie krajiny. Seznámíte se s devítisvazkovou encyklopedií druhů rostlin našeho území - Květenou České republiky. Významným problémem současnosti jsou invaze nepůvodních druhů a jejich vliv na ekosystémy. Také se seznámíte se soužitím hub a rostlin – mykorhizou. Určitě vás bude zajímat použití elektronové mikroskopie při studiu rostlin a hub i informace ze života masožravých rostlin. Též nahlédnete do tajemství rostlinného genomu a křížení rostlin v přírodě.
Na organizaci výstavy se podílí Botanický ústav AV ČR, Přírodovědná společnost, Unie botanických zahrad ČR a Botanická zahrada HLMP. Výstava potrvá do konce června, vstup z Průhonického parku. V botanické zahradě si navíc můžete prohlédnout sbírku kosatců, které jsou nyní v plném květu.
V návštěvnickém centru zámku je umístěna výstava Svět pavích ok - makrofotografie Václava Laňky. Výstava makrofotografií motýlů a jiných přírodnin, které připomínají oči je doplněná o preparáty hmyzu. Fotografie jsou doplněny textem, vysvětlující význam a vznik tohoto fenoménu. Autor výstavy - Mgr. Václav Laňka je dlouholetý vedoucí přírodovědných kroužků a vedoucí Botanické zahrady v Rakovníku.
Interiéry Průhonického zámku budou vyzdobeny ukázkami jak moderního, tak i tradičního japonského stylu aranžování rostlin, které pro vás připravilo Prague Sogetsu Study Group.
Vrcholem akce je nedělní Japonský den, bohatý kulturní program připravený ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR a Česko-japonskou společností. Podobně jako vloni si budete moci vyzkoušet školu sumi-e, kaligrafie i umění origami.
Sumi-e znamená v překladu z japonštiny malování tuší. Základní filozofií sumi-e je vyjádřit vše jednoduše.
Ve zjednodušené malbě je zachycena základní podstata objektu, harmonie duše a schopnost vnímání malíře.
Cílem sumi-e je vytvořit zjednodušený obraz, tradičně motivu z přírody, pomocí jednoduchých tahů štětcem a zachytit základní vjem. Malování je formou meditace, která tvůrci přináší vnitřní uspokojení, úlevu a pocit harmonie. Pokud dokončený obraz přináší pozitivní vjem i pozorovatelům, pak je smysl tvorby naplněn.
Kaligrafie je umění krasopisu. Až do první poloviny tohoto století se čínské, japonské a korejské znaky psaly skoro výlučně štětcem. Díky tomu si kaligrafie (šodó) zachovala svůj význam a ještě dnes se znaky tradičně štětcem píší. Hlavním důvodem jsou jemné detaily, perem či tužkou nenapodobitelné. Japonská kaligrafie, poskytuje divákovi zcela jiný zážitek, než pouhý prostý text. Kaligrafie je v Japonsku a Číně rozšířené umění, kaligrafie jsou tradičně zavěšovány na zeď jako výzdoba.
Origami je japonské slovo, které znamená "skládat papír". Skládání papíru má v Japonsku dlouhou tradici, ale rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě.
Pro zájemce o bojová umění jsou připraveny ukázky tradiční japonské lukostřelby – komentovaný výstřel s vysvětlením základních pozic a úvodem do tajů této samurajské disciplíny, která se do současnosti dochovala jako způsob pro zdokonalování těla i ducha.
Na Malém nádvoří bude připravena ukázka boje s naginaty, tradičními zbraněmi samurajů. Naginata se skládá z dřevěného ratiště a čepele na jeho konci; je halapartně nebo ještě lépe tzv. kůse. Obvykle měla naginata mezi čepelí a ratištěm i záštitu podobnou záštitě meče.
Zajímavá bude také přednáška o japonském meči. A určitě si nenechte ujít živé předvedení tradičního japonského divadla v podání brněnského souboru Kiyogen.
Program trvalkového víkendu a Japonského dne v roce 2012:
Celý víkend – sobota a neděle
9.00 – 18.00 Výstava Ikebany
Průhonický zámek
9.00 – 17.00 O čem je současná botanika
Botanická zahrada Chotobuz
10.00 – 17.00 Malování v zahradě
Botanická zahrada Chotobuz
9.00 – 17.00 Svět pavích ok - makrofotografie Václava Laňky
Návštěvnické centrum (o přednáškách zavřeno)
Sobota 2.6. 2012
10.00 Slavnostní zahájení výstavy Ikebany
11.00 Vyhodnocení dětské ilustrátorské soutěže pořádané Botany.cz, prohlídka parku pro účastníky soutěže a rodiče
Malé nádvoří
11.00 – 13.00 Provázení po Průhonickém parku – I. část
Sraz: před Návštěvnickým centrem Průhonického parku
14.00 – 15.00 Provázení po genofondových sbírkách
Sraz: vstup do botanické zahrady z parku
15.30 – 17.00 Provázení po Průhonickém parku - II. část
Sraz: na parkovišti u obory
Přednášky o trvalkách – Návštěvnické centrum:
15.30 Zahradní kosatce (Pavel Sekerka)
16.30 Trvalkové výsadby s nižší péčí (Adam Baroš )
17.30 Trvalky a jak je namnožit (Pavel Matiska)
Neděle 3.6. 2012
9.00 10.00 Provázení po genofondových sbírkách
Sraz: vstup do BZ z parku
10.00 – 11.00 Provázení po Alpinu Průhonického parku
Sraz: před návštěvnickým centrem Průhonického parku
10.00 – 11.00 Střílení z japonského luku
Jírova vyhlídka
11.00 – 12.00 Naginata
Malé nádvoří
13.00 – 13.30 Představení Divadla kjógen
Rytířský sál
13.40 – 14.20 Přednáška: Japonsky meč, zbraň nebo umělecký předmět – Návštěvnické centrum (Bohumil Planka)
14.30 Workshop japonské umění kaligrafie, sumie a origami
Průhonický zámek
17.00 – 17.30 Představení Divadla kjógen
Rytířský sál
Vstup na doprovodné akce je pro návštěvníky parku zdarma, nutné je však zakoupit vstupenku do parku. Cena vstupného je 50 Kč pro dospělého, 25 Kč pro dítě starší 6 let a 100 Kč pro rodinu.
Akci pořádají a na její přípravě se podílejí:
Botanický ústav AV ČR, v. v. i.
Velvyslanectví Japonska v ČR
Česko-japonská společnost
Prague Sogetsu Study Group
Přírodovědná společnost
BOTANY.cz
Ministerstvo životního prostředí
Plant Publicity Holland
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.
Státní fond životního prostředí
Botanická zahrada hl. m. Prahy
Botanická zahrada Rakovník
Mediální partneři:
Zahrádkář
Zahradnictví
Příroda wildlife