Po covidové pauze a skvělých online webinářích se můžete letos těšit na tradiční trvalkový seminář naživo v Průhonicích. Letošním tématem jsou Perspektivní sortimenty trvalek a je na co se těšit. Organizaci průběhu semináře, po letech, kdy laťku vysoko nastavil Adam Baroš, skvěle převzala Renata Pešičková, za což jí patří dík.
Seminář se bude letos konat začátkem léta 20.června 2022 (pondělí), prezence účastníků začíná již v 8:15 ve velkém sále informačního a vzdělávacího centra Floret v Průhonicích (www.floret.cz).
Již tradičně vystoupí jeden zahraniční přednášející – letos to bude Christian H. Kress, který promluví o nových trendech v trvalkách a šlechtění a také o použití trvalek v kontextu změny klimatu.
Christian H. Kress
Vyrostl v jižním Schwarzwaldu v Německu poblíž Basileje. Po letech učení a cestování po Holandsku, Švýcarsku a Německu si založil vlastní firmu v Rakousku. Mezinárodně se proslavil svými knihami a přednáškami, ale také mnoha novými kultivary trvalek. Christian cestuje do mnoha zemí a studuje trvalky v jejich přirozeném prostředí, aby vyvodil závěry o zahradní kultuře. Je majitelem Sarastro-Perennials, známé trvalkové školky, která nabízí široký sortiment pro milovníky zahrad a uživatele rostlin.
Mezi českými přednášejícími nebude chybět Ing. Petr Molek s přednáškou o semenářství, Ing. Eduard Chvosta se sortimentem z polopouštních oblastí a RNDr. Pavel Sekerka se sortimentem pivoněk a Ing. Zuzana Caspers se sortimentem Irisů.
Ing.Petr Molek
Absolvent Zahradnické fakulty v Lednici na Moravě, od roku 2001 se věnuje pěstování trvalek, především semenářské výrobě pro firmu Jelitto. Členem Českého spolku perenářů je od jeho vzniku.
Ing. Eduard Chvosta
Co mě opravňuje k tomu hovořit o trvalkách? Především obdiv k tak pestré skupině rostlin přizpůsobených tak rozličným podmínkám. Obdiv vedl k mnoha cestám do domoviny trvalek s preferencí na xerotermní polopouštní biotopy, jako je západ USA, Čína, mediteránní oblasti světa. Získané poznatky mi bylo umožněno po 20 let aplikovat v praxi v expozicích Botanické zahrady v Praze Troji, ZOO Praha a v posledních letech ve Školní botanické zahradě v Praze Malešicích.
RNDr.Pavel Sekerka
Od devadesátých let pracoval v Botanické zahradě hl.m. Prahy, kde měl mimo jiné na starosti sortiment pivoněk a hajních rostlin. Od roku 2010 vedoucí Průhonické botanické zahrady, Botanický ústav AV ČR v Průhonicích. Prezident Unie botanických zahrad ČR.
Ing. Zuzana Caspers
Pracuje na oddělení genofondových sbírek Botanického ústavu Academie věd a věnuje se sbírkám Irisů a Hemerocallisů. Je členkou řešitelského týmu pracujícího na Metodologie ex situ konzervace lokálních populací ohrožených druhů rostlin v měnících se klimatických podmínkách.
Cena : plné vstupné: 1800,-Kč
Členové ČSP, studenti, rodiče na RD: 1300,- Kč
v ceně semináře je účast na přednáškách, oběd, občerstvení, tištěný sborník, vstupné do Dendrologické zahrady.
Upozorňujeme, že počet účastníků je kapacitou sálu limitován na cca 150 osob, proto prosím s přihlášením neotálejte. Předem nepřihlášeným zájemcům není možno zaručit volná místa.
Registraci vyřizuje: Ing. Jan Jedlička na adrese: spolek@pereny.org
Zdroj: pereny.org