16.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční evropské ovoce v české databázi starých odrůd

Český svaz ochránců přírody se od devadesátých let 20. stol. systematicky věnuje tématu zachování genofondu tradičních odrůd ovocných stromů, včetně krajových odrůd, které postupně mizí z venkovské krajiny. Tyto odrůdy mají řadu vlastností, které u novodobých odrůd nenajdeme. Jsou často odolné chorobám, škůdcům, přizpůsobené místnímu klimatu, půdním podmínkám.

Naši předci si uměli vybrat vhodné odrůdy z hlediska cíleného využití úrody, pokud chtěli ovoce moštovat, sušit, vařit kompoty, rozvary, připravovat octy nebo je zpracovat na kvas a pálenky.

K prioritám našeho úsilí řadíme mapování starých a krajových odrůd v jednotlivých regionech ČR, zanesení těchto informací do centrální databáze, uchovávání genofondu starých a krajových odrůd ovocných dřevin v zakládaných genofondových plochách, sadech a alejích, údržbu významných sadů, stromořadí a jedinců a výsadbu krajových odrůd do volné krajiny. Důležitou součástí programu je jeho popularizace na veřejnosti, například formou sezonních výstav ovoce, kde je možné vzorky odrůd spatřit na vlastní oči a také je ochutnat.

Jedním z pilířů naší práce je zpřístupnění veřejné internetové databáze pro sdělování informací o ovocných odrůdách pěstitelům, odborné i laické veřejnosti. K dispozici je vyhledávání v odrůdách hrušní, jabloní, třešní, višní, slivoní a meruněk, a to podle 80 výběrových kritérií. Jde o odrůdy jak lokální, tak i celoevropsky významné. Řada odrůd má svůj původ mimo Českou republiku – například v Belgii, Francii, Velké Británii nebo mají svůj přeshraniční přesah z Německa, Rakouska, Slovenska či Polska.

Databáze existuje od roku 2016 a je stále živým organismem. Každoročně doplňujeme data k dalším odrůdám a obrazovou dokumentaci v podobě aktuálních fotografií, které sami pořizujeme. Prioritou jsou především záchranné sortimenty. Nicméně hlavní odrůdy typické pro naši geografickou polohu jsou v databázi již kompletní a dohledatelné.

Cílem poradenství prostřednictvím databáze starých odrůd je orientovat pěstitele a zpracovatele ovoce v následujících produkčních otázkách:

– volba vhodné odrůdy s ohledem na stanoviště

– volba vhodné odrůdy s ohledem na zpracování plodů

– nároky na pěstování

– vhodnost podnoží

– vhodnost odrůdy pro pěstování ve volné krajině v kombinaci produkce ovoce a výkonu mimoprodukčních funkcí.

Cílové skupiny čerpající poradenskou službu: pěstitelé ovoce, školkaři, zahradnické realizační firmy, krajinní architekti, místní akční skupiny při posuzování projektů, zahrádkáři, myslivecké spolky a lesníci při výběru vhodných odrůd pro přirozený příkrm zvěře a podporu populací volně žijících druhů ptáků zemědělské krajiny.

Výběrová databáze je přístupná zdarma na webu: www.stareodrudy.cz, sekce: Archiv starých odrůd.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 8/2022.

Text: Ing. Kateřina Štrossová, Český svaz ochránců přírody, foto: J. Lípa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down