08.09.2014 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tmavka švestková

V roce2011 byl v sadu slovenského ovocnářského podniku Fructop s. r. o. v Ostravicích zaznamenán neobvykle vysoký červencový opad švestek. Když místní ochranář, Ing. Mário Sulak rozlousknul jejich pecky, objevil v nich bělavé larvy.

Následující rok byl zaznamenán stejný problém v obci Strýni na Moravských Kopanicích. Původní podezření padlo na zobonosku třešňovou – nosánika čerešňového (Rhynchites auratus), ale nakonec se ukázalo, že původcem byl nový škůdce na území České i Slovenské republiky a zároveň také nový druh pro faunu obou zemí – Tmavka švestková (Eurytoma schreineri).

Nadčeleď blanokřídlých chalcidek, na Slovensku známá i pod synonymem stehnačky (Chalcidoidea), zahrnuje převážně drobné, kovově a duhově zbarvené parasitoidy. I v této nadčeledi však nacházíme výjimky. V čeledi krásenkovitých –krasuľkovitých (Torymidae) nacházíme fytofágní druhy, jejichž larvy se živí semeny rostlin. Ovocnářům by mohla být známa druhem krásenka jablečná – krasuľka jablčná (Torymus druparum), požírající jádra jablek a způsobující zakrnění a deformace plodů. Pro nás je však aktuální další výjimka, čeleď tmavkovitých. Kromě parasitoidů zahrnuje také druhy, které nejprve parasitují, zpravidla na bílkotvorných druzích hmyzu a když sežerou hostitele, pokračují jako “fytofágové” v požírání jejich hálky, nebo škůdcem načatého semene.

Text a foto RNDr. Oldřich Pultar

Více informací o bionomii, rozšíření a škodlivosti tmavky naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 3/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down