18.03.2023 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tesařík Oemona hirta – riziko pro okrasné dřeviny i ovocné plodiny

Tesařík Oemona hirta je široce polyfágní škůdce, jehož výskyt byl dosud zaznamenán pouze na území Nového Zélandu. V případě zavlečení na evropský kontinent by zde mohl působit významné hospodářské škody na celé řadě pěstovaných stromů a keřů včetně ovocných plodin.

V oblastech, kde se tesařík O. hirta usadil, bylo pozorováno, že dospělci brouka jsou schopni přelétat z jedné lokality na druhou, ale vzdálenost, kterou uletí, nebyla dosud zjištěna. Zatím jediným důkazem přesunu škůdce (konkrétně larev) na velké vzdálenosti je dovoz napadených rostlin vistárie určených pro další pěstování z Nového Zélandu do Spojeného království v červnu 2010. Mezi oběma zeměmi probíhá rozsáhlý obchod s rostlinami určenými k dalšímu pěstování, takže v případě výskytu by hlavní riziko šíření spočívalo v přemisťování napadených rostlin (včetně řízků) mezi školkami. Bylo prokázáno, že larvy přežívají v uříznutých větvičkách a větvích několik měsíců, takže mohou být schopny přežívat v čerstvých řízcích po dobu přepravy. Ačkoli larvy a kukly mohou přežívat na nezpracované kulatině s kůrou, v členských zemích EU nebyly dosud zaznamenány žádné záchyty spojené s touto komoditou. Larvy všech stadií a kukly nejsou však schopny přežívat poté, co jsou napadené části rostlin odříznuty a ponechány v suchých podmínkách po dobu tří měsíců a déle.

Nejúčinnějším opatřením proti tomuto škůdci je pravděpodobně prořezání napadených větviček a větví a následné pokrytí povrchu řezu nátěrem obsahujícím insekticidy. V rámci pokusů byla též prováděna injektáž suspenzí háďátka Steinernema feltiae do otvorů v dřevinách způsobených larvami škůdce, přičemž byla dosažena více 90 % mortalita larev. To naznačuje, že tento druh háďátka má potenciál být účinným nástrojem proti tesaříkovi O. hirta. Některé literární zdroje naznačují, že insekticidní postřiky by mohly být účinné proti dospělcům brouka, dokud jsou v kontaktu s ošetřenou látkou nebo dokud se živí ošetřeným listím, ale v praxi to nebylo dosud potvrzeno. Pravděpodobně jediným plně účinným způsobem boje proti larvám škůdce je zničení celé napadené rostliny. Kromě toho byli na Novém Zélandu zaznamenáni zástupci čeledi lumkovití (druh Xanthocryptus novozealandicus a rod Campoplex) a čeledi lumčíkovití (Apsicolpus hudsoni), kteří napadají larvy tesaříka Oemona hirta, ale zjištěná míra parazitismu nebyla dostatečně vysoká, aby mohlo být dosaženo smysluplné kontroly škůdce.

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down