Portál www.agrorisk.cz nabízí denně na svých webových stránkách každému uživateli aktualizovaný monitoring a 9denní předpověď výskytu abiotických (neživých) i biotických (živých) škodlivých či omezujících rizik pro rostlinou produkci na úrovni katastrů. Samozřejmostí jsou grafy předpovědi počasí na základě pěti předpovědních modelů. Portál je jedinečný spojením odborníků v oblasti meteorologie, rostlinolékařství a agronomie.
- Dochází k dřívějšími nástupu vegetace způsobeným dřívějšími nástupy jara a vegetačního období. Díky tomu se prodlužuje časové okno, kdy jsou ovocné dřeviny v ohrožení jarními mrazy. V letech 1961–1990 byla tato délka v průměru deset dnů. V posledních deseti letech se významně zvýšila na dvojnásobek.
- To se projevuje i na intenzitě a četnosti poškození ovocných dřevin v posledních letech. Od roku 2002 bylo pouze osm roků bez významných škod a poslední z nich byl v roce 2018. Pozorujeme i propad výnosů, například u meruňky klesl výnos mezi obdobími 1996–2009 a 2010–2022 o 36 %.
- V současné době (28. 3. 2023) se meruňky na jižní Moravě a ve Středočeském kraji v závislosti na odrůdě nacházejí ve fenofázi začátek kvetení až plný květ, odrůdy broskvoní mají různě vyvinutá poupata. U slivoní a třešní je pozorováno pukání pupenů, dle ranosti jsou poupata zelená nebo se objevují bílé korunní plátky, u révy vinné začátek rašení až pučení (ještě není tzv. balónek). Z uvedeného vyplývá, že nejvíce zasaženy a poškozeny očekávánými mrazy mohou být meruňky a broskvoně.
- RNDr. Ilja Tom Prášil CSc., Mgr. Pavel Zahradníček Ph.D., doc. Mgr. Ing. Eva Hrudová Ph.D., Ing. Eva Svobodová PhD., prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ph.D., prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D.*