08.12.2003 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sukulentní bonsaje

Sukulentním rostlinám vyhovuje prostředí mnohých našich bytů – tj. bytů s dostatkem světla, tepla a především se suchým vzduchem, což je typické pro byty s ústředním topením. Při dostatku světla a tepla se stanou vděčnou a přitom nenáročnou rostlinnou ozdobou, která se velmi dobře dá vytvarovat do požadovaného tvaru bonsaje.

Sukulentů, včetně kaktusů, je asi 10 000 druhů, které se vyskytují v mírném, subtropickém a tropickém pásmu. Kromě toho byla vyšlechtěna řada velmi dekorativních kultivarů, které se od původních liší bujným vzrůstem, habitem, tvarem a barvou listů, květem, otrněním, borkou apod. Díky tomu se do popředí zájmů dostávají dříve opomíjené druhy a variety, které se stávají výchozím „materiálem“ pro práci bonsajistů. Zvýšený zájem o sukulentní druhy lze pozorovat od druhé poloviny osmdesátých let minulého století, kdy si začaly získávat stále více pěstitelů, díky nenáročnosti na pěstování, ale i vhodnosti kultivování na kamenech a v bonsajových miskách.
Publikace je zaměřena na techniky pěstování a tvarování, pozornost se věnuje rozmanitosti rostlin a jejich proporcím.
Vhodným, promyšleným výběrem rostlin a pěstebních nádob – misek, vhodným tvarováním, správným umístěním, sesazením a konečnou úpravou povrchu misky vzniknou z obyčejných rostlin „živá umělecká díla“, která nás nejen potěší, ale mohou se stát i klenotem bonsajových výstav.
Sukulentní rostliny mohou mít řadu podob. Některé mají zesílený stonek (kmen), jiné zase kořeny a další oboje. Takovým rostlinám říkáme kaudiciformní sukulenty. Mají takzvaný kaudex. Pachykaulní sukulenty mají zesílený, zpravidla baňatý kmen, který slouží jako zásobárna vody. Jsou to různé lahvovité (lahvicovité) stromy, které si získaly pojmenování podle tvaru kmene, který připomíná lahev. Nazývá s pachykaul. Listové sukulenty mají zduřelé listy, které jsou buď na větvích, nebo v listových růžicích.
Publikace je rozdělena na Obecnou část : Styly, Základní faktory ovlivňující růst rostlin, Přesazování, Rozmnožování, Tvarování bonsají, Choroby a škůdci. Speciální část se věnuje jednotlivým druhům. Práce je doplněna slovníčkem odborných výrazů a rejstříkem.
Petr Herynek: Sukulentní bonsaje. Vydala Grada Publishing, a. s. v Praze 2003, jako svou 1639. publikaci. Počet stran 104, 20 stran barevných příloh.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down