Zelináři v Česku čelí narůstajícím nákladům na zavlažování kvůli dlouhodobému suchu. Pokud se situace nezlepší, hrozí pokles výnosů nejen u zeleniny, ale i u dalších polních plodin.
V důsledku několika měsíců bez vydatných dešťů se podle portálu Intersucho na velké části území ČR rozvinulo výrazné půdní sucho. Zvlášť silně je zasažena oblast středních Čech, Litoměřicka, Roudnicka, Mělnicka a Rakovnicka. Situace se postupně zhoršuje i na Moravě.
Pěstitelé zavlažují, ale náklady rostou
„Zelináři jsou na závlahy zvyklí a u citlivých kultur je používají běžně. Letos je však třeba zavlažovat ve větším rozsahu, což přináší výrazné zvýšení nákladů na provoz a obsluhu závlah,“ uvedla Zuzana Přibylová, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy.
„Pokud bude sucho pokračovat i nadále, projeví se to nejen u zeleniny, ale i u výnosů dalších polních plodin,“ varuje Přibylová.
Závlahy zažívají renesanci – i díky dotacím
V Česku jsou závlahové systémy stále vzácné – pokrývají jen zhruba 4 % zemědělské půdy. Přesto se v posledních letech začíná měnit trend.
Podle ministerstva zemědělství dochází k obnovení systému závlah, které byly ve velkém budovány mezi 60. a 80. lety minulého století.
Od roku 1990 poklesla plocha se závlahami ze 160 tisíc hektarů na přibližně 65 tisíc hektarů. V posledních 12 letech se ale díky dotacím a klimatickým změnám instalují nové technologie, například kapkové závlahy – ty dnes najdeme na více než 4 000 hektarech zeleniny, chmelnic, sadů a vinic.
Kapková závlaha šetří vodu, ale zatíží rozpočet
Moderní závlahové systémy jsou úspornější, efektivnější a lze je řídit podle aktuální potřeby rostlin. Současně jsou však finančně náročné na pořízení i provoz.
Například u kapkové závlahy se rozvody instalují přímo k jednotlivým řádkům zeleniny, což zvyšuje pracnost i náklady. Efektivita závlah je často zvyšována použitím mulčovacích a krycích fólií, které snižují odpar a zadržují vláhu v půdě. Tyto materiály ale zelinářům přinášejí další výdaje spojené s nákupem, instalací a likvidací.
Naděje v dešti
Zatímco pěstitelé doufají v brzký návrat přirozených srážek, náklady na zajištění vláhy rostlin zůstávají vysoké. Pokud se situace s přísunem vláhy nezlepší, ekonomický tlak se promítne i do produkce a cen zeleniny na trhu.
Zdroj: ČTK*
Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová