21.04.2010 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Substráty bez reklamy

Reklama na nás působí ze všech stran a úhlů, někdy už se to ani nedá poslouchat. Ke všem těm útočníkům ze světa potravin, kosmetiky, domácích potřeb, aut a zaručeně spolehlivých přístrojů na hubnutí bez námahy za jeden týden, se v poslední době přidali i výrobci substrátů. Je to správné, ve světě už to běží 30 let, možná déle, u nás se s úspěchem uchytilo několik zahraničních firem již před více než deseti lety a v poslední době se objevuje jiskření i od českých firem.

Mnoho našich podniků školkařského zaměření již pár let s hotovými substráty pracuje a většinou si je chválí. Jsou to však převážně firmy větší, u nichž jednotlivé druhy a kultivary překračují počtem tisícovky. Jak to však bude vypadat u meších firem co do velikosti ,ale se záběrem sortimentu ve velké šíři.Tak se často pěstuje od jednotlivých kultivarů pouze desítky kusů,bude to také fungovat?

Zkušenosti z vlastní firmy
Takovou firmičku, kterou je nutno hledat drobnohledem mám i já, ale sortiment čítá více než 400 kultivarů. Míchám si substráty od počátku sám a experimentování s nimi trvá už 30 let .V původním podniku školek Poplze jsem se zkouškami začal a provádím je do dneška ve své školce. Výchozím materiálem pro mne vždy byla bílá a černá rašelina, získávaná převážně nákupem z baltských zdrojů. Přídavkem pak byla vlákna z rašeliny, která se vlastně odstraní z frézované rašeliny tříděním na sítech. Je to velmi dobrý materiál, ale v poslední době je tam stále více dřevních částic, a to i dost velkých rozměrů. Dále jsem zkoušel borkovanou rašelinu a přídavky jílu, písku různé hrubosti, antuky, bentonitu, Seramis (používané v Německu, jsou to vlastně drcené cihly na drobnou drť, tříděné na jemno tj.1 až 3 mm a dále na hrubo 3 až10 mm. Používají se do substrátů pro bonsaje a jsou-li správně pálené, vydrží poměrně dlouho, aniž se rozpadají. Mají dobrou nasáklivost a udržují dostatek vzduchu v substrátu. Nevýhodou je cena.). Dále jsem vyzkoušel lávový popel. Tento materiál, tříděný na různé frakce, je vynikajícím přídavkem do substrátů, zvláště pak pro větší rostliny, které mají zůstat v nádobách déle (i několik let). Z dalších spíše zvláštních příměsí to byly drcené šišky, drcená modřínová a borová kůra a dřevní vlákno. Mnohé tyto příměsi jsou v substrátech velice zajímavé, ale pro horší dostupnost nebo cenu méně využitelné.

 

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 2/2010.

Text a foto Karel Kalouš, Bonsai centrum Libochovice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down