Studentky zabodovaly v soutěžích o nejlepší závěrečné práce

13. listopadu 2024, se v pražském Karolinu uskutečnilo slavnostní vyhlášení Cen Josefa Vavrouška, které od roku 1996 uděluje Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy za vynikající environmentálně zaměřené práce studentů vysokých škol. Letos porota vybírala z 23 prací zaslaných z vysokých škol a univerzit z České a Slovenské republiky.

V kategorii bakalářských prací obsadila třetí místo Anna Choutková, absolventka studijního programu Krajinářská architektura, s prací Hranice a jejich obraz v krajině (vedoucí práce Ing. Barbora Dohnalová, Ph.D.).

V kategorii magisterských prací získala třetí místo Markéta Sýkorová se studií Svatý Antonínek – současnost a budoucnost poutní krajiny (vedoucí práce Ing. Eva Žallmannová, Ph.D.). Výjimečnost této diplomové práce byla oceněna také v IX. ročníku soutěže Věda pro zemi, kde získala druhé místo v kategorii magisterských prací.

V soutěži Věda pro zemi, kterou pořádá Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd, uspěla i Zuzana Rybková, rovněž absolventka bakalářského studijního programu Krajinářská architektura. Její práce Obnova prvků venkovské krajiny vybraného území v Orlických horách (vedoucí práce Ing. Eva Žallmannová, Ph.D.) získala první místo v kategorii bakalářských prací.

Přehled oceněných prací:
Bc. Anna Choutková
Hranice a jejich obraz v krajině
Anotace: Bakalářská práce shrnuje poznatky o hranicích v krajině, jejich vnímání a významu v kontextu struktury krajiny, krajinného plánování, filozofie, sociologie či náboženství. Část práce se zaměřuje na analýzu historických hranic, vývoj značení, proměny hranic v čase a jejich funkci. Na základě vyhodnocení projevů hranic v modelovém území představuje typové rozdělení hranic a definuje jednotlivé typy. Vlastní průzkum projevů hranic primární krajinné struktury, historických a současných hranic tvoří základní východiska pro návrh (staro)nových způsobů zobrazování hranic v modelovém území Náměšťska, které respektují charakter krajiny, její bohatou historií a propojují je s moderními postupy a současnými požadavky společnosti.

Ing. arch. Markéta Sýkorová (na obrázku Výkres hodnot z této práce)
Svatý Antonínek – současnost a budoucnost poutní krajiny
Anotace: Diplomová práce se zabývá možným náhledem na krajinu jako prostředku k poutnímu prožívání, promítání života světce, poznávání Stvořitele skrze stvoření a také hledání sebe sama. Hlavním cílem bylo rozvíjet zpřístupnění krajiny a interpretace takového přístupu. Zároveň je v práci navržena koncepce udržitelného rozvoje, která využívá znaky místního krajinného rázu, aby krajina fungovala jako harmonický celek. Práce navazuje na závěry analytické části a řeší krajinu kolem obce Blatnice pod Svatým Antonínkem s významným Slováckým poutním místem Svatý Antonínek.

Bc. Zuzana Rybková
Obnova prvků venkovské krajiny vybraného území v Orlických horách
Anotace: Téma práce je Obnova prvků venkovské krajiny v Orlických horách. Cílem práce je krajinářská studie, která řeší katastrální území obce Orlické Záhoří. Rozboru modelového území předchází literární rešerše, která shrnuje poznatky o vývoji změn struktury krajiny, vymezuje pojem krajina, prvek v krajině a historická struktura venkovské krajiny. Základem studie je detailní rozbor všech tří struktur krajiny, dle kterého je vyhodnocen stav území. Jsou určeny vazby a vztahy v území, hodnoty a problémy v krajině a identifikovány historické struktury. Cílem práce je přítomnost dochovaných hodnot ověřit terénním průzkumem a zapsat jejich současný a navrhovaný stav. Výsledkem bakalářské práce je návrh rámcové koncepce rozvoje území a krajinářské úpravy vybraných prvků, které jsou navrženy s důrazem na charakter místa a nejvýznamnější hodnotu území, její estetický a přírodní obraz.

Zdroj: ZF MENDELU

Úvodní ilustrační foto Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down