17.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stínící a tepelně izolační systémy pro skleníkové konstrukce

Stínící a tepelně izolační systémy pro skleníky jsou v současné době nezbytnou součástí pěstování ve sklenících. Nové generace stínících materiálů, kombinace specificky složeného polyesteru a hliníku, švédské firmy AB Ludvig Svensson umožňují řešit současně několik problémů.

Stínění – clony umožňují regulaci zastínění dle zvoleného typu materiálu od 15% do 99,9%. Kombinací clon lze dosáhnout optimalizace energetické úspory a stupně zastínění.
Vlhkost – při vydatné zálivce a zatažené cloně se rychle zvyšuje vlhkost ve skleníku a vzniká nebezpečí kondenzace. Díky struktuře stínící látky má spodní strana dobrou absorpci vlhkosti a dostatečnou propustnost pro odpar. Díky tomu je riziko zakapávání ze clon minimální.
Teplota – clony aplikované na střechu a stěny odstraňují horizontální teplotní rozdíly a zvyšují výnosy při stejných vnitřních teplotách. Největší výhodou nových clon je velká energetická úspora 43% - 75% v porovnání se skleníkem bez stínění což při současných cenách tepla zaručuje rychlou návratnost investice. Ze zkušeností holandských pěstitelů, kde je mírnější klima než v České republice, vyplývá, že použitím clony s energetickou úsporou 43% dochází k ročnímu snížení spotřeby zemního plynu okolo 15 m3/m2 plochy skleníku.
K dispozici jsou clony nejen pro vnitřní použití, ale i clony pro venkovní použití. Tyto clony slouží nejen jako stínící, ale i jako ochrana před deštěm, kroupami a silným větrem.
Záruční doba fólie je 5 let pro vnitřní a 3 roky pro venkovní materiály, praktická životnost je 10 let a více.
Montáž stínících systémů je možná do nových tak i již existujících starších skleníků např. typ LUR a do fóliovníků.
Konstrukce moderních skleníků jsou připraveny pro montáž stínících systémů. Konstrukční moduly a použité materiály zajišťují nejvyšší užitnou hodnotu a dlouhodobou životnost.
Variabilní stínění – novou formou používání stínění především v množárenství je použití dvou clon. Spodní clona např. LS SLS 10 Ultra Plus je difuzní polyesterová energetická folie. Tato folie je používána celodenně především v zimním období – energetická úspora 43%. Horní clona např. LS XLS 16 F je používána jako stínící clona v letním období a v noci je zatažena současně se spodní clonou, čímž je dosažena energetická úspora až 70%. Clony XLS F jsou stínící clony, které umožňují lepší vlastnosti při větrání v letních slunečných dnech. Kombinací těchto dvou clon dosáhneme velké množství kombinací zastínění rostlin.
Skleníky jsou tvořeny systémem hliníkových profilů nesených konstrukcí z žárově pozinkované oceli. Tato kombinace spolu s promyšlenou volbou rozměrů jednotlivých prvků a modulů umožňuje širokou volbu rozměrů a redukuje výši investic.
Pro klimatické podmínky v České republice jsou vhodné skleníky dánského výrobce Viemose Driboga A/S typ Danlo-Block.
Typ Danlo-Block je skleník lehké konstrukce splňující požadavky na zatížení stavebních konstrukcí v ČR. Vyrábí se ve stavebních dílech běžně pro rozpětí 6,40, 9,60 m a 12,80 m. Šířka modulu podle konkrétních podmínek, zpravidla 3,2 a 4 m. Výška dle potřeby.
Pro zasklívání je možno volit profily pro jednoduché sklo, dvojsklo, termosklo i plasty.
Řízení klimatu - automatizace stínění zvyšuje účinnost celého systému. Například řídící jednotka DGT*Volmatic - LCC 900 vytváří integrovaný systém pro regulaci vytápění, stínění, vlhkosti, ventilaci, zatemnění, umělé osvětlení, zavlažování a míchání hnojiv, dávkování CO2, s registrací hodnot o počasí, vnitřních podmínkách i výživě rostlin. Současné době přichází na trh nový typ LCC Completa pro řízení klimatu a mixer hnojiv AMI Completa, které zajišťují komplexní řízení klimatu a výřivu rostlin ve vícesekčních sklenících.
Zařízení a komponenty využívané v systému řízení klimatu jsou speciálně zkonstruovány pro náročné skleníkové podmínky (teplota, vlhkost).
Všechny typy skleníků je možno vybavit pěstebními stoly, zařízením pro hydroponii, integrovaným systémem řízení klimatu, zavlažovacími systémy a mixery hnojiv.
Pro zvyšování vlhkosti a chlazení lze ve skleníku používat mlžící trysky Jet-Fogger, které pracují s tlakem vody 3-5 bar. Spotřeba vody na jednu trysku je cca 6 l/hod. Trysky jsou osazeny v PE hadici, kterou můžeme upevnit do hliníkových profilů. Tyto profily jsou nosné a je proto možno je využít k zavěšení dalšího příslušenství.
V České republice je řada instalací pro účely výrobní i sbírkové např. Arboretum Opava, Arboretum VŠZe Brno, Botanická zahrada v Liberci, na zámku v Lánech, v Lumbeho zahradách na Pražském Hradě, rekonstrukce stínění v AGRO Brno-Tuřany, Zahradníctvo Skalica, TS Františkovy Lázně, ČZU Praha Suchdol a jiné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down