Po velmi mírné zimě byla vegetace ovocných dřevin urychlena o dva až tři týdny. Rovněž kvetení bylo velmi časné a většina ovocných druhů kvetla již v průběhu dubna.
Netradiční byl i průběh jara. Zejména velmi suché počasí, kdy nespadly žádné srážky po dobu čtyř až osmi týdnů a k tomu nadprůměrné teploty. Suché počasí nemělo zatím významný vliv na plodné výsadby. Určité problémy a škody lze očekávat zejména u školek, jahod a nově na podzim 2006 či na jaře 2007 vysázených sadů.
Začátek května přinesl srážky nejčastěji od 15 do 40 mm. Jsou však oblasti, kde spadlo jen do 5 mm a kritický nedostatek vody trvá. I tak je stále ve všech regionech deficit vody, který může odstranit jen nadprůměrná srážková činnost v následujících měsících. Negativní vliv sucha v plodných výsadbách na letošní úrodu nyní nelze zatím hodnotit.
Daleko větším problémem v ovocných sadech byl výskyt mrazů v průběhu dubna a na začátku května. Porosty byly postiženy v ČR ve třech vlnách. První byla kolem 5. dubna, kdy mráz postihl některé peckoviny na začátku kvetení nebo před květem a jádroviny v poupatech. Druhá vlna následovala kolem 21. dubna, kdy byly postiženy zejména broskvoně, švestky, třešně a hrušky v květu a jabloně na začátku květu. Třetí vlna přišla v prvních dnech května. Poškozeny byly prakticky všechny ovocné druhy, které již byly po odkvětu. Teploty ve všech vlnách klesly až na – 7 stupňů Celsia. Ovocnářská unie ČR mapuje škody na ovoci, které budou zřejmě vysoké a v různé míře se dotknou celého našeho území. Největší škody lze očekávat na jahodách, hrušních a třešních, ale vážné poškození je i na jabloních, slivoních a dalším ovoci. Zatím je stanoven přibližný odhad propadu sklizně – viz tabulka dole. Mrazy obecně více postihly severovýchod a severozápad Čech a především lokální výsadby v údolních polohách. Škody lze očekávat v řádu desítek až několika set milionů korun. Skutečnou výši škod nyní nelze přesně stanovit, rozhodující bude ještě následující propad plůdků během měsíce, které byly poškozeny posledním mrazem. Konkrétní údaje přinese odhad sklizně ovoce, který se bude zpracovávat k 15. 6. 2007.
Vážné škody na úrodě hlásí většina zemí střední a východní Evropy – Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Ukrajina a zejména Polsko, které mrazy zasáhly nejvíce za posledních šedesát let, a to v plném květu. Polsko očekává škody v řádu desítek miliard korun, škody řeší vláda, o pomoc byl požádán i Brusel. Rozsah poškození zde byl klasifikován jako živelná pohroma. Ve střední Evropě budou mít mrazy výrazný dopad na výši sklizně ovoce.
Předpoklad propadu sklizně ovoce v ČR po mrazech na jaře 2007
Ovocný druh Propad k průměrné sklizni posledních pěti let - %
Jahody - 70 %
Hrušky - 50 %
Třešně - 40 %
Jabloně - 40 %
Slivoně - 30 %
Broskvoně - 10 %
Meruňky, višně, rybíz Zřejmě beze škod