Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který rozděluje zemědělské dotace, loni vyplatil 38,9 miliardy korun, podobně jako předloni. Z toho 6,45 miliardy korun bylo ze státního rozpočtu, zbytek jsou peníze z rozpočtu Evropské unie. Na přímé platby, které zemědělci získávají na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat, směřovalo 22,9 miliardy korun. Fond to uvedl ve výroční zprávě za loňský rok.
Dotace z národního rozpočtu by měly v následujících letech klesat. Již letos je částka o více než dvě miliardy korun nižší, v příštích dvou letech chce vláda ve svém plánu na ozdravení veřejných financí škrtnout přes deset miliard korun z dotací, které jsou z rozpočtu Ministerstva zemědělství. Základní platbou, kterou fond vyplácí, je jednotná platba na plochu (SAPS). Loni pomocí tzv. jednotné žádosti o přímé platby žádalo 30 265 subjektů na plochu 3 528 085 hektarů. Sazba na základní dotaci SAPS byla 3213,91 koruny na hektar. Fond vyplatil na žádostech za loňský rok 10,9 miliardy korun, přes 926 000 korun vyplatil na žádosti z roku 2021. O takzvaný greening, tedy platbu pro zemědělce dodržující postupy příznivé pro klima, požádalo 30 265 subjektů na zhruba stejnou plochu jako na základní platbu SAPS. Sazba byla 1767,75 koruny na hektar. Fond vyplatil přes 6,3 miliardy korun.
Zemědělský fond poskytuje také podpory vázané na produkci. Směřují mimo jiné na pěstování brambor, chmele, ovoce, zeleniny a dalších plodin nebo podporu živočišné výroby jako je chov telat nebo koz. Na těchto podporách loni vyplatil 3,65 miliardy korun. Peníze směřují také mladým zemědělcům. Dotaci mohou získat lidé do 40 let, kteří s podnikáním začínají nebo ho zahájili do pěti let před podáním první žádosti o dotace. Lze ji čerpat na maximálně 90 hektarů, loni byla sazba 1606,95 Kč na hektar. Fond dostal 2584 žádostí, vyplatil přes 97 milionů korun.
Kromě přímých plateb je druhým základním pilířem dotací Program rozvoje venkova, dotace směřují převážně na investice. SZIF v něm vyplatil loni 14,05 miliardy korun. Fond administruje i národní dotace, které jsou placené pouze ze státního rozpočtu. V roce 2022 vyplatil 5,1 miliardy korun. Letos bude částka nižší, v letošním rozpočtu Ministerstva zemědělství klesla na 2,7 miliardy korun. Vláda zatím nezveřejnila, které dotace se budou podle jejího plánu škrtat. Bývalý ministr Zdeněk Nekula dříve uvedl, že vláda chce škrtnout dotační titul, který čerpaly hlavně velké potravinářské podniky jako Madeta nebo firmy z holdingu Agrofert. Zmiňoval také, že ministerstvo kromě zemědělství dotuje také například lesnictví a další obory, které pod resort spadají.
Zdroj: ČTK*