05.12.2006 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Nemesia fruticans

Hledíkovka keříčková, latinsky Nemesia fruticans (syn. Diascia antirrhinuiflora), je bylina z čeledi Scrophulariaceae, původem z jižní Afriky. Má přímé až převislé stonky se vstřícnými, úzce kopinatými, na okrajích řídce pilovitými listy. Květy jsou asi dva centimetry velké, souměrné, dvoupyské, nahoře se čtyřmi menšími, dole se dvěma většími laloky s mírně vyvinutou ostruhou nebo vydutým váčkem. U starších odrůd jsou květy převážně světle modré, růžové nebo bílé se žlutobílým očkem, u novějších odrůd i žluté, oranžové, karmínové nebo dvoubarevné, uspořádané v hroznovitých květenstvích.

Sortiment hledíkovek je poměrně široký a v současnosti se obohacuje o nové, většinou mezidruhové křížence původních druhů (N. fruticans, N. strumosa, N. caerulea) splňující požadavky šlechtitelů na bohatost a barevnost květů, ranost, kompaktní a silný růst a odolnost vůči horku. Novější odrůdy se vzpřímenými výhony jsou např. ‘Karoo Blue’, ‘Nemo Sky Blue’, ‘Sachet Antique Rose’, ‘Sunsatia Blackberry’, ‘Sunsatia Safron’, ‘Sunsatia Guava’ a ‘Sunsatia Classic’. Převislé výhony mají například ‘Impressario Blue Nemhabar’, ‘Kaboutertjes Plop’, ‘Elph Pink’, ‘Sunsatia Cranberry’, ‘Sunsatia Pineapple’, ‘Sunsatia Banana’.
Nároky na pěstování
Vrcholové řízky o velikosti tři až pět centimetrů zakořeňují při vysoké vzdušné vlhkosti a teplotě 18 až 20 °C pod mlhou nebo porofólií během dvou až tří týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 10 – 11 cm nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 25 – 27 cm. K sázení se používá středně vyhnojený, vzdušný, dobře propustný substrát s pH 5,5 až 6,0. Zpočátku se rostliny pěstují při teplotě kolem 18 °C, po zakořenění v květináčích se teplota snižuje na 14 až 16 °C, k otužení rostlin až na 12 °C.
Ve skleníku vyžadují hledíkovky hodně světla a rovnoměrnou zálivku. Při přemokření substrátu dochází k výskytu chloróz a při častém přísušku k opadu květů. S přihnojováním se začíná ihned po zakořenění rostlin v pěstebních nádobách. Vhodné jsou 0,1 až 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv v týdenním intervalu. Během pěstování se hledíkovky několikrát zaštipují, aby dobře rozvětvily. U rostlin v květináčích se výhony zaštipují zpravidla jeden až dvakrát, u rostlin v závěsných nádobách podle potřeby tři až čtyřikrát, naposled asi měsíc před plánovaným termínem kvetení. Jakmile jsou nové postranní výhony dva až tři centimetry dlouhé, následují postřiky retardantů. Účinné jsou přípravky Alar 85 (0,3 %) i Stabilan (0,1 %).
Při dostatku čerstvého vzduchu a rovnoměrné zálivce jsou hledíkovky poměrně odolné vůči houbovým chorobám, v opačném případě trpí plísní šedou a hnilobou kořenů. Z živočišných škůdců se v porostu čas od času vyskytují mšice, molice a třásněnky. Nejzávažnější jsou však virózy.
V létě u spotřebitele se rostlinám nejlépe daří na slunném stanovišti. Při dostatečné zálivce a pravidelném hnojení opakovaně kvetou až do zámrazu. Krátkodobě snášejí i mírný mráz. Po prvním odkvětu, tj. v období od poloviny do konce července, se doporučuje u odrůd tvořících hodně semeníků zpětný řez. Během dvou týdnů rostliny znovu kvetou.
Příklady pěstebních postupů
Z výsadby koncem února jsou rostliny v květináčích o průměru 10 – 11 cm, dopěstované již koncem dubna, zvláště při použití nových odrůd, které jsou velmi rané. Rostliny v závěsných nádobách, vysázené v polovině ledna jsou schopné prodeje za tři a půl až čtyři měsíce.
Použití
Nemesia fruticans upoutá jako solitéra v závěsných nádobách a dobře se uplatňuje i v květinových mísách, truhlících a na záhonech. Při výsadbách s ostatními letničkami se kombinuje s méně vzrůstnými druhy a odrůdami, které nepotlačují její růst. Vhodné jsou například Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Calceolaria integrifolia, Convolvulus sabatius, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Dichondra argentea, Felicia amelloides, Gazania rigens, Glechoma hederacea, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens Nová Guinea hybridy, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mimulus aurantiacus, Mentha suaveolens, Monopsis lutea, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Osteospermum ecklonis, Persicaria capitata, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena hybridy, Veronica montana aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down