11.06.2008 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin - Cuphea pallida

Domovinou Cuphea pallida je Střední Amerika. Jedná se o vytrvalou, k délce dne neutrální květinu z čeledi Lythraceae. Vytváří polovzpřímené až převislé, tenké výhony se vstřícnými, menšími, hladkými listy a malé, asi dva centimetry velké, fialově karmínové květy s bílým jícnem, které se podobají polním maceškám. V sortimentu je uváděna pouze jako druh, zatím nejsou vyšlechtěny žádné odrůdy.

Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti tři až pět centimetrů zakořeňují pod mlžícím zařízením nebo mikroténovou fólií, při teplotě 18 až 20 °C během tří týdnů. Mladé rostliny se pak vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 9 až 10 cm nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 20 – 25 cm. K sázení se používá středně vyhnojený, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s podílem jílu nebo jiné minerální složky. Hodnota pH má být kolem 6.
Počáteční teplota pěstování činí šestnáct až osmnáct stupňů Celsia, po ujmutí rostlin v nádobách se snižuje na 14 až 12 °C. Během kultivace vyžadují hlazence hodně světla, mírnou zálivku a pravidelné přihnojování 0,1 – 0,2% roztoky plných hnojiv v týdenních intervalech. K podpoře větvení se výhony několikrát zaštipují. Při vyšších pěstebních teplotách lze omezit nežádoucí prodlužování internodií aplikací retardantů. Účinný je opakovaný postřik přípravku Alar 85 (0,3 %, jeden až dvakrát).
Při poklesu teplot na 10 °C a zálivce přes listy jsou rostliny často napadány plísní šedou. K živočišným škůdcům je tento druh poměrně odolný, občas se v porostu objevují mšice nebo molice.
Přes léto se zakoupené výpěstky umisťují na slunné a teplé stanoviště, chráněné proti větru a dešti. Při pečlivé zálivce a dostatku živin bohatě kvetou celé léto až do příchodu prvních podzimních mrazů.

Příklady pěstebních postupů a použití
Z mladých rostlin, vysázených začátkem až v polovině března, se získají středně velké výpěstky v květináčích o průměru devět až deset centimetrů na konec dubna až polovinu května, tj. zhruba za osm týdnů. Velké rostliny z výsadby v polovině února se dopěstují v závěsných nádobách o průměru 20 – 25 cm na konec dubna až polovinu května, tj. za 2,5 až 3 měsíce.
Samostatně v závěsných květináčích nebo truhlících působí Cuphea pallida nevýrazně. Proto je vhodné vysazovat tento druh s výrazněji zbarvenými květinami. Používají se především druhy a odrůdy se žlutými, bílými, světle i tmavě růžovými, fialově modrými nebo karmínově červenými květy i s pestře zbarvenými listy. Z vegetativně množených letniček to mohou být např. Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Helichrysum bracteatum, Diascia hybridy, Dichondra argentea, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Lamium maculatum, Lamium galeobdolon, Lantana camara, Lotus maculatus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Sanvitalia speciosa, Sutera cordata, Verbena hybridy a Veronica montana.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down