21.04.2005 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin Cuphea ignea

Cuphea ignea – hlazenec, kufea, je nízký polokeř domovem z Mexika, který náleží k čeledi Lythraceae. Má hladké, matně lesklé, kopinaté až eliptické, krátce řapíkaté listy, které jsou na líci tmavě a na rubu světle zelené.

Květy na tenkých stopkách jsou svítivě červené, až 3 cm velké, úzké, trubkovité, v ústí s temným proužkem a bílým prstencem. Nejvíce se pěstuje odrůda ‘Medaillon’, méně známá je nová odrůda ‘Magine’, údajně s většími květy.

Nároky během pěstování
Cuphea ignea se častěji množí řízkováním, lze ji však pěstovat i ze semene. Při vegetativním způsobu množení se používají vrcholové řízky o velikosti 3 – 5 cm. Ošetřené stimulátory a zbavené vyvinutých květů zakořeňují při teplotě 18 – 20 °C a vysoké vzdušné vlhkosti v průběhu 2 až 3 týdnů. Pak se vysazují do květináčů nebo kultipaků. K sázení se doporučuje lehčí, humózní, dobře propustný substrát se střední zásobou hnojiv. Po zakořenění rostlin v pěstebních nádobách se začíná s přihnojováním. Používají se 0,1 – 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem živin v týdenních intervalech.
Zpočátku se květiny pěstují při teplotě 16 – 18 °C, po ujmutí se teplota snižuje na 16/14 °C a v závěru kultury až na 12 °C. Při nižší teplotě se získají kompaktní výpěstky.
V průběhu kultury se rostliny podle potřeby jednou až dvakrát zaštipují, aby dostatečně rozvětvily. První zaštipování následuje za 7 – 10 dnů po výsadbě do květináčů, druhé za dalších 10 – 14 dnů.
Ošetření retardanty není nutné, pokud se dodržují výše uvedené teploty. V případě vyšších pěstebních teplot lze k omezení dlouživého růstu použít přípravek Alar 85 (0,2 až 0,3 %) ve formě postřiku. Rostliny se ošetřují přípravkem vždy po zaštípnutí, při délce postranních výhonů 2 cm, v intervalu 7 – 14 dnů.
Hlazenec je poměrně odolný vůči napadení živočišnými škůdci. Občas se v porostu objevují molice a mšice. Při nedostatečném proudění vzduchu jsou květy mladých nebo příliš na husto rozestavených rostlin často napadány plísní šedou.
V létě květina nejlépe roste na slunném, vzdušném stanovišti. Vyžaduje rovnoměrnou zálivku a středně silné, pravidelné hnojení. Při dobré péči pak kvete nepřetržitě až do podzimu.

Příklady pěstebních postupů
Větší rostliny v květináčích o průměru 10/11 cm kvetou z výsadby v polovině února až začátkem března od konce dubna až poloviny května a pěstování trvá 2,5 – 3 měsíce. Menší rostliny v květináčích 8/9 cm nebo v kultipacích, vysázené v polovině až koncem března, jsou hotové za 2 měsíce.

Použití
Krátkodobě se Cuphea ignea může pěstovat jako hrnková květina. Po přechodu jarních mrazů se vysazuje do truhlíků, květinových mís i kbelíků s ostatními letničkami nebo samostatně na obruby záhonů. Dobře se vyjímá ve výsadbách letniček s bílými, žlutými, oranžově červenými, červenými i tmavě modrými květy nebo s panašovanými listy jako jsou např. Acalypha hispaniolae, Alternanthera bettzickiana, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Euryops chrysanthemoides, Gazania rigens, Glechoma hederacea, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Helichrysum petiolare, Helichrysum stoechas, Heliotropium arborescens, Impatiens hybridy Nová Guinea, Impatiens repens, Lamium maculatum, Lamium galeobdolon, Lantana camara, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Oxalis vulcanicola, Petunia x atkinsiana, Plectranthus forsteri, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Satureja douglasii, Solanum jasminoides, Solanum rantonnetii, Sutera cordata, Verbena hybridy, Veronica montana.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down