14.06.2009 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Senecio confusus
Starček zmatený (Senecio confusus nebo správněji Pseudogynoxys chenopodioides) je víceletá, ovíjivá rostlina z čeledi Asteraceae původem z Mexika a jižních oblastí USA. Vytváří silné, v domovině tři až pět metrů dlouhé výhony se srdčitými, tmavě zelenými, pět až deset centimetrů dlouhými a řídce zubatými listy. Květy jsou velké a zářivě oranžové se žlutými tyčinkami, podobné kopretinám. V evropském sortimentu je zastoupena tato květina pouze jako druh, ale v českých obchodech se často prodává pod názvem „Esmeralda“.

Nároky během pěstování
Vrcholové nebo stonkové řízky bez vrcholu zakořeňují při teplotě 20 až 22 °C a vyšší vzdušné vlhkosti během dvou až tří týdnů. Poté se rostliny jednotlivě vysazují do květináčů o průměru deset až dvanáct centimetrů, nebo po třech kusech do velkých ampulí o průměru 27 – 30 cm. K sázení vyhovuje výživný, dobře propustný, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s vyšším podílem jílu s hodnotou pH 5,5 až 6. Po výsadbě řízkovanců do pěstebních nádob se udržuje počáteční teplota 18 – 20 °C, po ujmutí se snižuje na šestnáct, popř. čtrnáct stupňů.
Rostliny jsou velmi náročné na světlo a živiny, proto se během kultivace nezastiňují a pravidelně přihnojují 0,2 – 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin v týdenních intervalech. Při automatické spodní závlaze je optimální koncentrace živného roztoku 0,1%.
K podpoře větvení a včasného kvetení se rostliny jeden až dvakrát zaštipují a ihned po vytvoření nových postranních výhonů o délce dvou centimetrů ošetřují retardanty. Účinné jsou přípravky Alar 85 (0,3 – 0,4%, dva až třikrát) nebo Topflor (0,1%, čtyři až pětkrát). Rostliny bez zaštípnutí a retardace zakládají květy obvykle až za 15. – 20. listem. V průběhu pěstování se v porostu občas vyskytují mšice nebo molice, které lze zničit běžnými chemickými přípravky.
U spotřebitele starčky prospívají na plném slunci a v optimálních podmínkách s dostatkem vody a živin kvetou celé léto. Rostliny zavčas ochráněné proti mrazu přezimují na světle v dobře větratelných prostorách, při teplotě pět až deset stupňů Celsia.

Příklady pěstebních postupů a použití
Z výsadby začátkem až v polovině února se dopěstují kvetoucí rostliny ve velkých závěsných nádobách o průměru 25 – 30 cm na začátek až polovinu května, tj. za tři až tři a půl měsíce. Z výsadby koncem února jsou rostliny v květináčích o průměru jedenáct až dvanáct centimetrů hotové v polovině až koncem května, tj. za 2,5 – 3 měsíce.
Senecio confusus je velmi atraktivní jako solitéra v závěsných nádobách, ale i v kombinaci s ostatními květinami ve velkých kontejnerech, kbelících, květinových mísách a na záhonech v blízkosti plotů. Pěkné jsou výsadby starčku se středně až silně vzrůstnými druhy a odrůdami letniček, které mají žluté, modré nebo bílé květy, popř. panašované listy. Z vegetativně množených druhů se mohou použít např. Argyranthemum frutescens, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Euryops chrysamthemoides, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Lantana camara, Mentha suaveolens, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Osteospermum ecklonis, Plectranthus forsteri, Plumbago auriculata, Scaevola saligna, Solanum jasminoides a Solanum rantonnetii.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down