10.11.2009 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Wedelia trilobata

Wedélie trojlaločnatá (Wedelia trilobata) z čeledi Asteraceae je vytrvalá, léčivá bylina s plazivými stonky, domovem v tropech Ameriky a Asie. Má sytě zelené, lesklé, trojlaločnaté, až 6,5 cm dlouhé a 4,5 cm široké listy a pravidelné, zářivě žluté, dva až tři centimetry velké květy, které se však objevují na nechlazených rostlinách jen v malém množství. V sortimentu je tato květina zastoupena pouze jako druh, dosud nebyly vyšlechtěny žádné odrůdy.

Nároky během pěstování
Vrcholové i stonkové řízky bez vrcholu zakořeňují při vyšší vlhkosti vzduchu a teplotě osmnáct až dvacet stupňů Celsia během tří až čtyř týdnů. Pak se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru devět až deset centimetrů, po dvou kusech do květináčů o průměru jedenáct až dvanáct centimetrů nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o velikosti 20 až 25 cm. K sázení vyhovuje propustný, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s podílem jílu a vyšší zásobou draslíku a fosforu. Hodnota pH má být v rozmezí pět až šest.
Zpočátku se udržuje ve skleníku teplota 16 až 18 °C, po ujmutí se snižuje na 14 až 16 °C a ke konci kultury až na dvanáct stupňů Celsia. K podpoře kvetení se rostliny z podzimních výsadeb pěstují v prosinci až lednu při nízkých teplotách pět až deset stupňů, omezené zálivce a přerušeném hnojení. Poté se teplota opět zvyšuje na původní hodnotu a obnovuje se zálivka i přihnojování.
Během kultury rostliny vyžadují co nejvíce světla, čerstvého vzduchu, dostatek vody a živin. K přihnojování se používají 0,2 – 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv v týdenních intervalech. Vyšší obsah draslíku a fosforu podporuje tvorbu květů. Dobře rozvětvené výpěstky se získají jedním zaštípnutím výhonů za třetím až čtvrtým párem listů. Ošetření retardanty odpadá při dodržení výše uvedených teplot.
Wedélie jsou poměrně odolné vůči houbovým chorobám i škůdcům. Občas se v porostu vyskytují mšice, molice a svilušky, při nadměrné vzdušné vlhkosti plíseň šedá. V létě prospívají nejlépe na plném slunci až v polostínu a při dostatečné zálivce a přísunu živin dobře rostou i kvetou až do zámrazu.

Příklady pěstebních postupů a použití
Nechlazené, středně velké rostliny v květináčích o průměru jedenáct až dvanáct centimetrů, vysázené koncem února až v polovině března, se dopěstují k prodeji za dva a půl až tři měsíce, tj. na polovinu až konec května. Chlazené rostliny v závěsných nádobách o průměru 20 – 25 cm, z výsadby začátkem listopadu, jsou hotové v polovině dubna až začátkem května, tedy za pět a půl až šest měsíců.
Wedelia trilobata se používá v truhlících, závěsných nádobách, květinových mísách i jako pokryvná rostlina na záhonech. Nechlazené wedélie, které málo kvetou a jsou ozdobné spíše listy se lépe uplatňují v truhlících a květinových mísách v blízkosti letniček s bílými, žlutými, modrými, červenými a fialovými květy jako jsou např. Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Calceolaria integrifolia, Calibrachoa hybridy, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Dahlia variabilis, Diascia hybridy, Gazania rigens, Lantana camara, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Origanum vulgare, Pelargonium x hortorum, Petunia x atkinsiana, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna a Sutera cordata, chlazené, více kvetoucí rostliny vyniknou nejlépe jako solitéry v závěsných nádobách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down