Nezávisle na šlechtitelském programu zaměřeném na křížení Magnolia acuminata v brooklynské botanické zahradě probíhala další křížení. Významnou osobností je zde nepochybně Phil Savage (USA, Michigan), který se soustředil na zvýšení mrazuvzdornosti magnólií asijského původu. Jako dárce mrazuvzdornosti vybral právě druh M. acuminata.
S křížením začal po roce 1960 a výsledkem jeho práce je řada zajímavých odrůd. Zřejmě u nás nejznámější je odrůda ´Gold Star´, která vznikla křížením M. acuminata var. subcordata ´Miss Honeybee´ x M. stellata ´Rubra´. Odrůda roste poměrně bujně, vytváří vzpřímeně rostoucí stromy, větvení koruny je ovšem více otevřené a hustější, strukturou bližší M. stellata. Květy jsou krémově žluté, rovněž stavbou blízké M. stellata, složené z 12 až 16 květních plátků. Kvetení je bohaté a rané, obvykle v první polovině dubna před olistěním. Mrazuvzdornost je vysoká a dokonce květy údajně snesou pokles teploty k –3 °C. Z dalšího křížení M. acuminata ´Fertile Myrtle´ x M. denudata vzešla odrůda ´Butterflies´ s jasně žlutými květy, které jsou složené z 10 až 14 květních plátků, přičemž jsou vnější plátky na bázi zpočátku zelené. Květy mají v plném květu průměr 10 až 12 cm, prašníky jsou nápadně červené. Odrůda je stromovitého růstu, v mládí bujná, starší stromy bohatě kvetou a růst se značně zpomaluje. Koruna je užší, se vzpřímeným habitem, stromy dorůstají výšky 6 až 8 m.
Podobnou kombinaci křížení M. acuminata x M. denudata použil prof. Joe McDaniel, z výsevu následně vybral August Kehr známou odrůdu ´Sundance´. Odrůda vytváří středně velké stromy 8 až 12 m vysoké, květy jsou sytě, později krémově žluté s oranžovými prašníky a skutečně nápadně velké až 20 cm v průměru. Vykvétá později na přelomu dubna a května současně s rašením listů. O sedm až deset dní později pak vykvétá odrůda ´Golden Sun´, ze stejné kombinace křížení (David Leach, Ohio); květy jsou velmi podobné odrůdě ´Sundance´, ale vnější květní plátky jsou nápadně zelené. Z odrůdy ´Sundance´ následně vznikla polyploidní odrůda ´Sun Ray´, která má květy ještě větší a sytější, kvete ovšem později při rašení listů. Pro další kombinační křížení byla následně odrůda ´Sundace´ úspěšně použita při vzniku odrůdy ´Gold Crown´ (M. brooklinensis ´Woodsman´ x M. ´Sundance´ ). Odrůda ´Gold Crown´ zaujme nápadně velkými květy až 24 cm v průměru a sytě žlutou barvou květu, mrazuvzdornost vysoká. Vytváří vzpřímeně rostoucí větší stromy 9 až 12 m vysoké.
V roce 1985 byla zaregistrována světle citrónově žlutá odrůda ´Yellow Latern´ z dalšího křížení Philla Savage ( M. acuminata var. subcordata ´Trade Form´ x M. soulangeana ´Alexandrina´ ). S odrůdou se můžeme setkat i u nás, vytváří úzké až sloupovité koruny, růst je střední – dorůstá výšky 5,5 až 7 m. Zajímavá odrůda pro alejové výsadby v ulicích s omezeným prostorem.
Z podobné kombinace křížení (M. acuminata var. subcordata x M. xsoulangeana ´Big Pink´) byla vybrána odrůda ´Limelight´ s citrónově žlutým a nápadně velkým květem. Květy zaujmou výraznou vůní. Stromovitě rostoucí odrůda dorůstá výšky kolem 8 m.
Pravděpodobně jedna z nejodolnějších odrůd ´Flamingo´ vznikla z kombinace M. acuminata ´Fertile Myrtle´ x M. sprengeri ´Diva´ (Savage, USA). Odrůda vytváří větší, široce pyramidální strom s pravidelnou korunou. Květy jsou středně velké jasně růžové až růžově lososové. Mrazuvzdornost je vysoká až –34 °C. Ze stejné kombinace křížení pak vznikla také odrůda ´Peachy´ s vonnými květy zabarvenými více do růžově-oranžových tónů. Květy 18–20 cm v průměru. Mrazuvzdornost je také vysoká, přes –30 °C. Odrůda byla registrována v roce 1994 (P. Savage). Výrazná odrůda ´Red Baron´ s nápadným červeným tónem v barvě květu vznikla z kombinace rodičů M. acuninata x M. sprengeri ´Big Dude´ (Denis Ledvina, USA), přičemž odrůda ´Big Dude´ vychází z kombinace M. xsoulangeana ´Picture´ x M. sprengeri ´Diva´. Magnólie ´Red Baron´ vytváří vzpřímeně rostoucí strom s užší pyramidální korunou s vynikající mrazuvzdorností přes –30 °C.
Magnolia campbellii a kříženci
Botanický druh Magnolia campbellii pochází z oblastí Himálaje a východního Nepálu, kde roste v nadmořských výškách 2400 až 3000 m. Vytváří nádherné bujně rostoucí stromy se skutečně velkými květy přes 25 cm v průměru. Květy jsou výrazně růžové nebo čistě bílé. Mrazuvzdornost je ovšem nízká v rozmezí –12 až –18 °C. Druh je hojně používán při šlechtění magnólií se záměrem zvýšení atraktivity a velikosti květů, bohužel většina kříženců z první generace křížení má současně sníženou mrazuvzdornost a pro podmínky střední Evropy nejsou spolehlivé. Zajímavější jsou další zpětná křížení s odolnějšími odrůdami, základní přehled ukazuje tabulka 3. Je zřejmé že mrazuvzdornost u většiny odrůd této skupiny je v rozmezí –16 až –18 °C, pouze dvě odrůdy vykazují mrazuvzdornost kolem –20 °C. Obě tyto odrůdy patří do skupiny Jury hybridů – podle manželů Marka a Abbie Juryových z Nového Zélandu, kteří se věnují šlechtění magnólií, jehož základem je M. campbellii var. mollicomata ´Lanarth´ nebo používají jako rodiče křížence M. sargentiana var. ´Robusta´ x M. campbellii var. mollicomata ´Lanarth´.
Odrůda ´Atlas´ vznikla z křížení M. xsoulangeana ´Lennei´ x (M. campbellii x M. sargentiana), květy jsou skutečně nepřehlédnutelné až 35 cm v průměru, světle růžové na bázi sytější. Kvete před olistěním v polovině dubna, což ovšem v našich podmínkách často zkomplikují jarní mrazíky. Mrazuvzdornost ve dřevě je uváděna v rozmezí –16 až –24 °C (podle různých autorů ) rozhodně vyžaduje pečlivě vybrané, chráněné stanoviště. Kvetení je bohaté a kvete již jako mladá rostlina, proto je zde možnost pěstování ve velkých nádobách jako dekorace teras a atrií. Ve vhodných podmínkách tvoří středně velké rozložité stromy vysoké 6 až 8 m. Podobnou mrazuvzdornost ještě vykazuje odrůda ´Felix Jury´ z křížení ( M. campbellii var. molliconata x M. liliiflora) x M. Iolanthe. Květy jsou tmavě růžové s vínovým tónem, podobně velké, až 35 cm v průměru. Nápadně velké jsou také listy, které umocňují exotický habitus. Ve vhodných podmínkách vytváří vzpřímeně rostoucí strom vysoký 6 až 7 m.
Text a foto Ing. Dr. Petr Franc, Zahradnictví Franc, Kamenné Žehrovice
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2013.*