29.01.2008 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sortiment a použití tropických plodů

Zejména v období různých svátků dochází ke zvýšení dovozu některých druhů tropických plodů. Jejich spotřeba je však ve srovnáním se známými druhy ovoce stále velmi nízká, přestože obsahují velké množství minerálních látek a vitamínů a navíc se liší chutí od tradičních většinou domácích druhů ovoce. Jelikož se blíží nejdůležitější svátky v roce, Vánoce, zařadili jsme tento příspěvek spolu s několika recepty k úpravě tropických plodů.

Dnes si představíme několik z mnoha druhů, které zákazníci mohou nakoupit v předvánočním čase v našich obchodech. Při výběru je třeba dodržovat stejné zásady jako při koupi ostatního ovoce či zeleniny, tedy v žádném případě nekupovat plody plesnivé či nahnilé a nějakým způsobem poškozené. Prodej takovýchto plodů nelze v žádném případě odůvodňovat tím, že tato postižená místa si může zákazník vykrojit. V případě plísně prorůstají vlákna dovnitř plodu, což pouhým okem zákazník nevidí, a vykrojením ji tudíž neodstraní. U škály tropických plodů nabízených v prodejnách by si měl spotřebitel všímat především typických znaků napovídajících o jejich jakosti.

Granátová jablka
Toto ovoce je připomínáno již ve Starém zákoně. Podle řecké mytologie darovala bohyně Gaia Diovi a Héře při jejich zasnoubení zlatá jablka Hesperidek propůjčující nesmrtelnost. Byla to nejspíše jablka granátová, a ta byla pravděpodobně příčinou trojské války. Syn trojského krále Paris totiž přiřkl zlaté jablko s nápisem „Té nejkrásnější“ bohyni lásky Afroditě a ta mu za odměnu slíbila nejkrásnější ženu Helenu, kterou pak Paris ze Sparty unesl.
Staří Řekové viděli v granátovém jablku symbol plodnosti a zasvětili ho bohyním Héře a Afroditě. I v současnosti se v některých zemích udržuje zvyk házet novomanželům pod nohy granátová jablka.
Římané nazývali granátová jablka jablky punskými (Malum punicum), protože je dostávali ze severní Afriky, z oblasti Kartága. Ve Španělsku jej kdysi vysazovali Maurové a Granada je má i ve svém městském erbu.
České polodrahokamy po něm dostaly název pro svoji tmavě rudou barvu.
O granátových jablkách se píše v několika místech v bibli, kde Mojžíš sliboval Židům „zemi plnou pšenice, ječmene, vína, fíkovníků a granátovníků“. Král Šalamoun měl granátovníkový sad. A prorok Mohamed radil pojíst granátovníku, který zbaví člověka závisti.
Granátovník je opadavý keř nebo malý strom dorůstající výšky pěti metrů a plodem je vysychavá kulovitá bobule velká 9 až 12 cm, červené, žluté nebo zelenavé barvy s vytrvalým kalichem a velkým množstvím semen, která má silnou kožovitou slupku. Hmotnost plodů je rozmanitá od 200 g až do 1 kg. Granule tvoří semena obklopená šťavnatým arilem.

Obsah důležitých látek, využití
Granátové jablko obsahuje zhruba 77 % vody, 3 % tuku a 4 % kyseliny citrónové, dále vitamíny skupiny B, malé množství vitaminu C a hodně draslíku. Z plodů se připravuje šťáva, tzv. francouzská grenadina.
Z jednoho kilogramu plodů se získá 500 až 700 g šťávy s obsahem asi 21 % cukrů. Oplodí obsahuje 22 až 30 % tříslovin a používá se k léčení při poruchách trávicího ústrojí. Ze slupek nezralých plodů, z kořenů a z kůry se získává barvivo, jímž se barvil i safián a v Orientě také koberce. Kůra stromů a slupky jsou bohaté na taniny.

Sklizeň, skladování, prodej
Granátová jablka velmi dobře snáší i několika týdenní transport. Pro export se sklízejí ještě před plnou zralostí a nejlépe se skladují v chladu kolem 0 °C a při
90% vlhkosti, a to i dlouhodobě.
Zralý plod vydává při poklepu dunivý zvuk a má otevřený kalich, nezáleží přitom na zabarvení slupky. Pozor na popraskané plody, které jsou znakem sklizně v době přezrálosti plodů nebo vlivem sucha.
Pro získání šťávy z plodů poválíme mírně nahřáté ovoce tlakem na podložku a poté jablko nařízneme u kalichu. Tímto otvorem mačkáme šťávu přímo do sklenice.

Kuře v omáčce z granátových jablek
1 malé kuře
4 lžíce oleje
2 lžíce másla
velká cibule
šálek vody na zalití
šálek nahrubo nasekaných jader vlašských ořechů
šťáva ze dvou pomerančů
šťáva ze čtyř až pěti granátových jablek
sůl, mletá skořice, lžíce krupicového cukru
2 lžíce mouky, ½ lžíce kurkumy
Rozehřejeme olej, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, osmahneme, přidáme ořechová jádra. Zalijeme vodou, přidáme pomerančovou šťávu, granátovou šťávu, osolíme, přidáme skořici, kurkumu, cukr a chvíli povaříme. Opláchnuté kuře rozdělíme na porce, osušíme a obalíme v mouce. Na pánvi rozehřejeme máslo a kuře na něm po všech stranách opečeme. Potom vložíme do připravené omáčky a dusíme doměkka. Je-li třeba naředíme omáčku trochou horké vody. Podáváme s rýží.

Svatojánský chléb
Svatojánský chléb (rohovník) byl znám spíš za dob našich babiček, avšak i v současné době si ho zákazníci mohou koupit ve specializovaných prodejnách nebo v supermarketech. Český název, svatojánský chléb, vznikl podle jména Jana Křtitele, který se jím, dle pověsti živil na poušti.
Rostlina pochází původem z Palestiny, kde získala své biblické jméno a také ze Středozemí. Hlavními producenty jsou Španělsko, Kypr, Řecko a Turecko.
Strom je až 15 metrů vysoký, odolný proti ohni a plodem jsou tmavohnědé široké, tuhé lusky, obsahující tvrdá hladká semena, kdy úroda může dosáhnout až 100 kg z jednoho stromu.
Semena plodů váží všechny stejně 0,19 až 0,21 g. Tohoto jevu si lidé všimli už před 2500 lety a využili semena jako závaží k vážení drahých kamenů. Ve dvacátém století nastala nutnost váhu sjednotit, a tak vznikl mezinárodně platný tzv. metrický karát, jehož váha je přesně 0,2 g.
Lusky se sklízí ještě měkké a dosouší se. Pojídají se buď přímo nebo slouží k dalšímu zpracování. Na Jadranském pobřeží se svatojánský chléb používá hlavně jako krmivo pro domácí zvířata, kdy se suché lusky melou ve zvláštních mlýnech.
Při sklizni a následně při skladování nesmí plody zvlhnout neboť vzhledem ke svému složení jsou náchylné k plesnivění. Nepražená drť se musí držet nejen v suchu, ale i v chladu, aby se zamezilo procesu žluknutí.

Obsah důležitých látek, využití
Lusky obsahují 30 až 70 % sacharidů a karobová semena obsahují hlavně bílkoviny a tuky. Rozemletím vnitřní dužniny pražených lusků získáme karob (karobová mouka), který ve směsi s fíky slouží jako kávovinová náhrada a jako přírodní sladidlo, neboť obsahuje až 50 % cukru. Dále se používá k obarvení a k aromatizaci pokrmů. Karob se míchá s medem, přidává do čokolád, pečiva, koktejlů, omáček pro grilovaná masa, k pečeným fazolím. Z nutričního hlediska je ceněn pro obsah vitamínů skupiny B, minerální látky a napomáhá trávení. Karobová mouka má protiprůjmové účinky. Karob dále obsahuje:
3 x více vápníku než kakao, hořčík, draslík, železo, mangan a vitamíny skupiny B. Působí na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Z hlediska farmaceutického je karob používán při léčbě cukrovky. Má o třetinu méně kalorií a 17 x méně tuku v porovnání s čokoládou. Na Jadranském pobřeží je používán k výrobě oblíbeného likéru – rogačica.
Karobová mouka je zdrojem hodnotných bílkovin a lze ji po poradě s dětským lékařem podávat i malým dětem, které trpí alergií na kravské mléko či sóju, nebo nesnášejí lepek. V receptech lze při přípravě čokolády nahradit karobem kakao v poměru 1:1. Kakau se chutí podobá tak, že v pečivu a cukroví jej téměř nepoznáte. Čokoláda ze svatojánského chleba je sice trochu jiná, nicméně chutná také dobře. Jen kakao k snídani si z něj neuděláte. Pokud použijete do teplého mléka (nejlépe sojového či jiného obilného) malé množství karobu – jednu rovnou čajovou lžičku na šálek, také si pochutnáte, ale vaše známé kakao to nebude.
Prodej
V obchodě, (většinou ve specializovaném na zdravou výživu), si můžeme koupit Svatojánský chléb nebo již zmíněný Karob. Karob obsahuje mnoho hodnotných, zdraví prospěšných látek: vitaminy skupiny B, vápník (3x více než kakao), hořčík, draslík, železo, mangan a má příznivý vliv na trávení a vylučování a na snižování hladiny cholesterolu v krvi. V případě koupi plodů svatojánského chleba by měly mít plody přirozenou vůni, pozor na plísně.

Dalmatský koláč se svatojanským chlebem a fíky

1 kg polohrubé mouky
3 dl mléka
30 g droždí
80 – 100 g přepuštěného másla
80 – 100 g cukru
kůra z 1 citronu
vanilinový cukr
4 – 5 žloutků
špetka soli

Náplň:
500 g mletého svatojanského chleba
mléko
500 g medu
kůra z 1 citronu
3 hřebíčky
špetka skořice
500 g sušených fíků
140 g moučkového cukru
1 vejce
Droždí smícháme se lžičkou cukru a 4 lžícemi vlahého mléka a necháme vzejít. Kvásek nalijeme do mouky, přidáme ohřáté zbylé mléko s máslem, cukrem, citrónovou kůrou, žloutky a osolíme. Promícháme, vypracujeme hladké těsto a necháme v teple kynout (asi 2 hodiny).
Mezitím si připravíme nádivku: Mletý svatojanský chléb (dá se už koupit i u nás) povaříme v mléce (podobně jako mák), přidáme med, citrónovou kůru, tlučené hřebíčky, skořici, drobně nakrájené suché fíky a cukr, znovu asi pět minut povaříme a dáme vychladit. Vykynuté těsto rozválíme asi na 5 mm tloušťku, potřeme po celé ploše vychladlou náplní, stočíme, vložíme do vymazané bábovkové formy a necháme znovu kynout v teple asi 1 hodinu. Pak těsto potřeme ušlehaným vejcem, vložíme do předehřáté trouby a pečeme při 220 °C asi 1 hodinu. Vyklopíme a pocukrujeme.
Množství: pro 4 osoby
Doba přípravy: 40 min.
Doba vaření: 1 hod 0 min.
Hotovo za: 3 hod 40 min.

Fíky
Mezi nejoblíbenější exotické plody, které zpravidla nechybí na stole vedle cukroví, patří fíky. Fíkovník – smokvoň pochází z jihozápadu malé Asie, odtud se dostal do Středomoří a dále do tropické Ameriky. Patří k nejstarším kulturním rostlinám. Podle bible se již Adam a Eva oděli fíkovým listem. U nás se fíkovník pěstoval už za Karla IV. Největšími producenty jsou Portugalsko, Turecko, Řecko, Itálie.
Fíkovník lze pěstovat i venku, protože snáší mrazy až –10 oC. Je to keř nebo až 15 m vysoký strom a plodem dutá kulovitá bobule. Zralá plodenství jsou žlutá, bronzová až fialová. Jediný fík za hodinu zažene hlad na celé dopoledne nebo odpoledne, vyživuje jak nervy, tak mozek vitální silou a ještě pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramů.
Fíky se většinou sklízí nedozrálé, protože zralé podléhají rychlé zkáze. Sklizeň probíhá v rukavicích, neboť mléčná šťáva (latex) dráždí pokožku. Plodenství se skládají do krabic a z jednoho stromu se sklidí 50 až 200 kg čerstvého ovoce. Plody se odlamují.

Obsah důležitých látek, využití
Čerstvá plodenství obsahují až 25 % sacharidů, 80 % vody a jsou bohatá na vitamín C. Fíky rychle zvyšují hladinu glukózy v krvi, zbavují nervozity, ale nezvyšují hmotnost. Pomáhají při únavě a nízké výkonnosti, podporují schopnost soustředění a zlepšují náladu. K nejúčinnějším obsahovým látkám patří enzymy podporující trávení a vláknina, která usnadňuje průchod jídla střevy. Fíky regulují trávení. Vysoký obsah látek vytvářející slizy způsobuje, že jsou mnohem lepší laxativum než léky z lékárny.
Známé jsou rovněž i způsoby léčivých vlastností – šťáva z nezralých fíků (latex vytékající z jejich mléčnic), odstraňuje bradavice a čerstvá fíková dužnina, kterou masírujeme dásně, odstraní bolesti zubů.
Čerstvé plody rychle podléhají zkáze, při 0 oC se dají uchovat asi týden a lze je uchovávat i zmrazené. Konzumují se přirozeně syrové, dále dušené, sušené a kandované. Plody určené k sušení se nechávají na stromě přezrát.
Sušení zaručuje dlouhou skladovatelnost, suší se na slunci nebo uměle. Z 200 kg čerstvých plodů se získá 50 kg sušených. Sušené plody obsahují až 70 % cukru.
Upražením sušených fíků se získává kávová náhražka.
Fíkové dřevo je měkké, ale velice trvanlivé, proto se z něj kdysi zhotovovaly rakve pro mumie.
Prodej
Při nákupu často mate zákazníky povrch tenké slupky, který je pokryt vrstvou zkrystalizovaného přírodního cukru, což je někdy zaměňováno za plíseň. Kvalitní sušené fíky jsou ploché, na stisk měkké. Pozor – sušené fíky mohou být napadeny roztoči.
Dovoz sušených fíků a dalších komodit, jako např. pistácií nebo arašídů, spadá pod režim Rozhodnutí EK, která stanoví podmínky pro dovoz těchto komodit, jako je např. zdravotní certifikát, který musí doprovázet každou zásilku a dále úřední odběry vzorků z každé zásilky nebo namátkové odběry vzorků v místě vstupu v minimálním rozsahu 10 % zásilek před propuštěním do volného oběhu. Nevyhovující zásilka může být vrácena do země původu.

Pikantní sladké fíky

12 sušených fíků
90 g tvrdšího sýru
1 šalotka
50 g marcipánu
25 gramů rozinek
25 g čokolády na vaření
trochu sladkého likéru, med

Polovina fíků se naplní sýrem a posype šalotkou. Čokoláda a marcipán se nastrouhá, smíchá s rozinkami a likérem a směsí se naplní zbylé fíky. Všechny fíky namažeme medem, položí se na pekáč s olejem a pečou v troubě na 180 oC 10 až 15 minut.

Ananas
Mezi nejchutnější ovoce nejen v době Vánoc patří ananas a dostalo se mu názvu „královna plodů“. Jméno bylo odvozeno z indiánského Nana. Název ananas se používá ve všech zemích kromě Anglie, kde se nazývá Pineapple, protože svým tvarem připomíná nerozvinutou borovicovou šišku. Ananas se po tisíciletí šlechtí a pěstuje ve Střední Americe a dodnes roste v Mexiku, Kostarice a Brazílii planě na písčitých pobřežích. Do Evropy se dostal spolu s Kolumbem po roce 1493 a koncem 16. století se rozšířil do Číny a na Filipíny. Zdomácněl na Jávě a vzápětí po kolonizaci i na západoafrickém pobřeží. Podnikavému Holanďanovi M.Le Courovi se podařilo vypěstovat ananas ve skleníku a v roce 1690 ho poprvé dodal anglickým pěstitelům. Během několika let angličtí zahradníci pěstovali tuto rostlinu ve skleníku na horských záhonech z koňského hnoje a staré kůže. Viktoriánci přivedli pěstování ananasu na vysokou úroveň díky regulovanému vytápění pomocí parních kotlů.
Protože je náročný na teplotu i vlhkost vzduchu, patří k rostlinám rovníkového monzunového nebo tropického přímořského klimatu. Dnes jsou hlavními pěstitelskými oblastmi Brazílie, Čína, Malajsie a Jižní Afrika. Na Havajských ostrovech je ročně zpracováno 215 miliónů plodů a sklizeň je chemickými postřiky regulována tak, aby byla rozdělena na dlouhé údobí. Světová produkce ananasů ročně činí kolem 3,5 mil. tun.
Ananas je vytrvalá víceletá až 1,5 m vysoká bylina. Plodenství má hmotnost 0,5 až 10 kg a je složeno ze 100 a více bobulovitých plodů. Ananasy mohou být kromě klasické nazlátlé barvy zbarvené i červeně, červenofialově až černě.

Obsah důležitých látek, využití
Obsah vitamínu C, sacharidů a minerálních látek kolísá v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Ve srovnání např. s citrusovými plody obsahuje ananas více sacharidů, téměř o polovinu méně vitamínu C a zhruba stejné množství provitaminu A a vitamínu B1. Jeho energetická hodnota je dvojnásobně nižší než např. banánů.
V některých zemích slouží k získání proteolytického enzymu bromelinu, který je velmi příbuzný pepsinu a je účinný zejména při trávení bílkovin. Dnešní světová medicína se rovněž zabývá využitím monoenzymových preparátů obsahujících bromelin při léčbě rakoviny.
Listy obsahují asi 8 % vláken, nazývaných „ananasové hedvábí“, které se používá k výrobě příze pro různé tkaniny jako hedvábí, batist nebo tyl, hrubší vlákna se zpracovávají na provazy a sítě.
Ze šťávy se v oblastech pěstování vyrábí pálenka a víno zvané „chicha“. Šťáva se používá při zažívacích potížích a horečnatých onemocněních.

Sklizeň a skladování
Bromelin obsažený v ananasu leptá pokožku, proto dělníci na plantážích pracují v rukavicích. Ananas snáší dobře přepravu, avšak plně zralé plody se sklízí pouze pro místní spotřebu, neboť jejich konzistence je taková, že je nelze přepravovat ani skladovat. Pro vývoz se proto sklízí ananasy před dosažením plné zralosti, asi 14 až 21 dnů před dozráním, avšak plně vyvinuté, které mají pevnou dužninu a plodenství je teprve v začátku vybarvování.
Při teplotách do 12 C a vlhkosti vzduchu 85 až 90 % vydrží tři až čtyři týdny bez poškození.
Prodej
Plody nabízené spotřebitelům by měly být čerstvé – bez větších známek zavadlosti listů, pevné, neotlačené bez mechanického poškození, jejímž následkem je v místě promáčknutí hniloba. Dužnina je jemná, nažloutlé až žluté barvy, šťavnatá, ale nepřezrálá. Přezrálou dužninu často doprovází cizí pachy – hnilobný zápach a zatuchlost. Pozornost je třeba také věnovat čerstvosti úzkých špičatých listů. Při delším skladování a prodeji se nesmějí plody stavět na bázi, protože pro velkou hmotnost trpí otlaky a vytlačují šťávu, která brzy kvasí.
V našich obchodech se můžeme setkávat také s tzv. baby ananasem, jehož dužnina je aromatičtější. Pochází z ostrovů Reúnion a Mauritius a jeho trvanlivost je menší. Dá se skladovat pouze několik dnů při pokojové teplotě.
Ananas roste i plodí i v bytových prostorách. Vrcholová růžice plodu se hladce odřízne a po zaschnutí řezné plochy zasadí do květináče. Mladé rostliny, které v létě zakoření plodí už druhé léto po přesazení po dobu pěti až deseti let. Pro úspěšné pěstování lze prý přidávat výluh z banánových slupek.

Kuře zapečené s ananasem
Kuře osolíme, potřeme zázvorem a sladkou paprikou a naplníme asi 150 g krájeného čerstvého nebo kompotovaného ananasu. Pokapeme koňakem. Kolem vložíme zbytek ananasu (bez šťávy). Dáme péci. Upečené kuře vyjmeme, šťávu rozředíme několika lžícemi kompotové šťávy, ochutíme čili a sojovou omáčkou, sklenkou smetany nebo vína.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. ahoj přátelé ,právějsem se vrátil z Chorvatska ostrov Vis .Tam jsem koštoval místní speciality jak na grilu,vínko,ale i jejich ,,Rogačicu,, likéru ze ,,Svatojánského chleba,, byl chutný a lahodný ,proto jsem si plody nasbíral a velice prosím o zaslání receptu na tento likér .Předem za kladné vyřízení děkuji Vyoral Otrokovice

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down