Na podzim roku 1997 začali v některých podnicích ve Slovinsku přebudovávat štíhlá vřetena na nový tvar Solax. Čtyři roky jsou na jedné straně dlouhé období k získání výsledků, na druhé straně krátké období na podání úsudku o novém pěstitelském tvaru.
Přes rozdílné chápání fyziologické podstaty tohoto tvaru reakce a ohlasy pěstitelů jsou příznivé.
Solax má vyšší kmen (do 1,3 m), dominantní terminál, ze kterého vyrůstají plodné větve stejného řádu po celé délce, které se pod tíhou úrody ohýbají a na nichž se vyvijí krátké plodné dřevo.
Vrchol se neodřezává, ale se ohýbá a s ním se vyplní prázdný prostor mezi dvěma stromy. Základní osu plodných větví nezakracujeme v žádném případě. Pokud je příliš dlouhá nebo nepříznivě rostoucí, celá se odřezává, všechny další letorosty, které vyrůstají na vrchní straně nebo zcela dovnitř, odřezáváme. Je-li květních pupenů nebo dalšího krátkého plodného dřeva mnoho, pak jej prořezáme.
Při přebudování štíhlých vřeten získali pěstitelé v mnohých výsadbách zajímavé výsledky – především vyšší výnosy, než byly u vřeten. Tato rekonstrukce byla podrobně popsána v Informacích pro zahradnictví č. 6/2001.
Hlavní problém, který se ukázal při rekonstrukci, byla zejména výška stromů a opora. Opěrná konstrukce je největší problém, protože byla původně stavěná na výnos 30 - 40 t/ha. Jelikož se zvýšil objem koruny a výška stromů, může se vyskytnou nahýbání stromů pod tíhou úrody. Proto je nutné výšku stromů přizpůsobit armatuře, odrůdě, podnoži, sklonu terénu. Přesto pěstitelé terminál neohýbají ve výšce dvou metrů, ale vždy ve 2,5 nebo 3 m. Silnější snížení stromů snadno vyřídíme až po ukončení rekonstrukce, když je strom úplně umírněn v růstu. Právě v tomto období se vyřezávají všechny příliš slabé větve (o délce 50 - 60 cm) s velmi zahuštěným plodným obrostem.
To se děje zejména u odrůdy ’Idared’. Zvýšený objem a výška korun vyžaduje pravidelnou listovou výživu. Výnosy, které jsme viděli na podzim 2001 (exkurze se studenty ZF Lednice), dosahovaly na přebudovaných stromech od 60 do 120 tun/ha. Výnosy jsou každoroční a jakost plodů je stejná, nebo i lepší, než ve výsadbách, kde získali v průměru 30 t/ha. V roce 2001 některé odrůdy zcela promrzly, výnosy byly značně sníženy, avšak nebyl zaznamenán problém s vegetativním růstem.
Sady, které byly vysazeny již přímo pro typ Solax, u většiny stromů ve čtvrtém roce ohýbali terminál v srpnu. Výnosy na strom konstantně rostou. Pokud uvedeme jako příklad
’Golden Delicious’ zjistíme, že ve 2. roce měly 2 - 4 kg, ve třetím roce v průměru 12 kg, ve čtvrtém 16 kg/strom a v pátém roce představuje potenciál květních pupenů úrodu 25 - 30 kg /strom. Po pátém roce předvídají, že bude dopěstováno 80 - 90 % objemu koruny. Plody byly téměř všechny první jakosti. Rovněž u mladých výsadeb typu Solax je potřebný důsledný přístup k výživě stromů od výsadby do úplné plodnosti.
Ti, kteří chtějí začít jak s rekonstrukcí, tak i s novými výsadbami Solaxu, pokuste se o co nejdůkladnější osvojení všech opatření (řez, hnojení půdy i listovou výživu) a budete překvapení výsledky, které dosáhnete.
Je potřeba mít na paměti, že u typu Solax je nejdůležitější první tři roky pečovat o vytvoření objemu korun, ale současně pamatovat na diferenciaci květních pupenů na jednoletých výhonech, tzn. dodatková listová výživy P a K.
Se zkušenostmi při zavádění tohoto pěstitelského tvaru ve Slovinsku se s námi podělí Prof. Franci Štampar, který od března do května tohoto roku hostuje na ZF v Lednici.
Připravujeme jednodenní seminář na toto téma, včetně praktických ukázek ve Velkých Bílovicích a to v pátek 19.dubna 2002.