Slánský Ekofrukt navýšil výrobu tyčinek, komplikací je růst cen energií. V případě elektřiny o stovky procent. Vedení podniku proto chce využít solární panely, které by mohly být na střeše závodu a pokryly by část spotřeby. Chystá se požádat o dotace na fotovoltaiku, řekl ČTK spolumajitel Ekofruktu Tomáš Richtr. Společnost se zabývá pěstováním ovoce a výrobou cereálních tyčinek.
Tyčinky vyrábí podnik na dvou linkách. Přijetí ukrajinských uprchlic umožnilo rozšíření výroby o dvě směny, denní produkce tak může podle Richtra dosáhnout až kolem 140 000 tyčinek. "Je otázka, jak dlouho taková situace bude," uvedl Richtr. Zatím se podle něj nedá odhadnout, jaký dopad bude mít enormní nárůst cen energií i surovin. Na personální situaci může mít vliv vývoj konfliktu na Ukrajině.
Ekofrukt vyrábí tyčinky pro komerční značky několika supermarketů, přibližně 80 až 90 procent produkce jde na export, a to do států západní i východní Evropy, a také například na Arabský poloostrov. V poslední době stoupl zájem zákazníků zejména o tyčinky s proteinem. "Tam je zatím vidět poměrně narůst," popsal Richtr.
Nyní podnik dostavuje nový sklad, který umožní kompletní oddělení skladovacích prostor od ostatních částí závodu a bude zde též možné dočasně nechat produkci, kterou dosud musela společnost hned expedovat.
Ovoce Ekofrukt pěstuje na zhruba 200 hektarech. Nyní pokračuje sklizeň třešní a meruněk, příští týden má začít sklizeň višní. Část sadů zabírají také jablka a hrušky. Na sklizni se podílejí stálí zaměstnanci i brigádníci. Vypěstované ovoce má certifikáty BIO a SISPO, což je pěstitelský systém šetrný k životnímu prostředí.
Ovocnářství je podle Richtra v posledních letech obtížné ekonomicky udržet. Podíl na tom mají výkyvy počasí, kdy úrodu často poškodil jarní mráz. "Poslední tři, čtyři roky meruňky zmrzly," popsal Richtr. Letošní úroda dosáhla zhruba 30 procent z možné produkce. Například jednodenní využití protimrazových svící stojí statisíce korun, proto už je společnost nevyužívá.
Situaci ovocnářům komplikuje i poptávka na trhu, kdy lidé dávají přednost produktům dovezeným ze zahraničí. V řadě případů jde o přebytky produkce, například z Polska, prodávané za dumpingové ceny, kterých český pěstitel nemá šanci dosáhnout. Ekofrukt proto rozšiřuje spektrum plodin například na pšenici, hrách a letos na podzim plánuje sázet i česnek.*
Zdroj: ČTK